Świat

Świat

Nowa Zelandia tonie, ludzie na dachach

Nowozelandzką Wyspę Północną zalewa powódź. Kilka tamtejszych miejscowości jest zupełnie odciętych od świata. Ludzie chronią się przed podnoszącym się poziomem wody na dachach swoich domów. Obrona cywilna pracuje nad uruchomieniem centrów ewakuacyjnych.

Australia wybucha zielenią. Czy to dobrze?

Groźbę pożarów pozostawiła po sobie powódź, która pod koniec lutego i na początku marca zalewała australijskie stany Nowa Południowa Walia i Wiktoria. A wszystko to po trwającym 14 lat okresie tzw. Wielkiej Suszy.

Burza piaskowa w Iraku. Nie ma czym oddychać

Weekend, zarówno w Kuwejcie, jak i w Iraku, upłynął pod znakiem burz piaskowych. Choć pył unosi się wszędzie, nie wszystkim jednakowo utrudnia życie. Najmocniej za jego sprawą cierpią obywatele Iraku, którzy dosłownie nie mają czym oddychać.

Zbyt ciężkie, żeby żyć

Wszystkie cztery kaszaloty, które w piątek utknęły w warzelni soli na jednej z wschodniochińskich plaż, zdechły. Nie pomogła nawet zakrojona na szeroką skalę akcja ratunkowa. Przyczyną było ich zbyt długie przebywanie w płytkiej wodzie.

W Wietrznym Mieście padają historyczne rekordy ciepła

Fala ciepła ogarnęła wschód Stanów Zjednoczonych. Marcowe rekordy temperatur padają w wielu miejscach od Wielkich Równin po Wschodnie Wybrzeże, ale na prowadzenie wysuwa się Chicago. Przez cztery dni z rzędu odnotowano ponad 26 stopni.

Rzadki widok: Pekin w śniegu

Opady śniegu to w Pekinie zjawisko występujące niezmiernie rzadko. Dlatego w sobotę wieczorem spowodowały one wielkie zamieszanie w chińskiej stolicy. Utrudnienia w komunikacji i ruchu lotniczym trwały od wczoraj rana, bo przed wystąpieniem opadów śniegu miasto spowiła ciężka mgła.

Lua oszczędziła Australię. "Muszę się uszczypnąć"

Mimo wcześniejszych obaw, potężny cyklon tropikalny Lua, który uderzył w australijskie wybrzeże w sobotę, nie spowodował poważnych zniszczeń. Chociaż prędkość wiatru dochodziła do 180 km/h, australijskie biuro meteorologiczne poinformowało tylko o połamanych drzewach. Nie ucierpiały kopalnie rud żelaza. Na wody u północnego wybrzeża Australii wraca już żegluga.

Tysiąc hektarów spalonego lasu. Kenijski Park Narodowy w ogniu

Pożar w Kenii strawił już co najmniej tysiąc hektarów Parku Narodowego Góry Kenia, ciągnącego się u podnóży masywu wulkanicznego położonego w centrum kraju. Ogień został zaprószony tydzień temu przez pszczelarzy i kłusowników. Od tego czasu znacznie się rozprzestrzenił.

Lua uderzyła w Australię i osłabła

Cyklon tropikalny Lua z impetem uderzył w północno-zachodnie wybrzeże Australii. Według prognoz Australijskiego Biura Meteorologicznego, początkowo wiatr wiał z prędkością 250 km/h. Teraz cyklon osłabł do 2. kategorii w skali Saffira-Simpsona i przyniósł obfite deszcze.

Rozkwitają słynne waszyngtońskie wiśnie. Dwa tygodnie za wcześnie

- Próbuję sobie wyobrazić to, kiedy wszystkie są w pełni rozwinięte - zachwycają się kwitnącymi waszyngtońskimi wiśniami turyści. Wiele osób nie może już się doczekać tego, gdy wszystkie drzewa się zaróżowią, ale organizatorzy dorocznego Festiwalu Kwitnącej Wiśni w Waszyngtonie załamują ręce. Wszystko wskazuje na to, że z powodu niezwykle ciepłego marca główna atrakcja festiwalu rozkwitnie przed jego rozpoczęciem.

Lua idzie na Australię. To cyklon czwartej kategorii. Będzie źle

Początek roku jest dla Australii katastrofalny. Kraj nawiedziły liczne powodzie, a w ląd uderzyły już trzy cyklony. Teraz mieszkańcom północnego zachodu zagraża Lua, sklasyfikowana jako cyklon 4 kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Meteorolodzy spodziewają się, że zjawisko zrujnuje irlandzkiej mniejszości Dzień św. Patryka.

Sceneria jak z baśni. Morze chmur nad Chinami

Niezwykłą scenę mieli okazję oglądać turyści, którzy spędzili czwartkowy poranek na szczycie góry Daming w południowych Chinach. Pod nimi rozpościerało się zapierające dech w piersiach mlecznobiałe morze chmur.

Mokro na Dzień Świętego Patryka

Nawałnice mogą zdezorganizować sobotnie obchody Dnia Świętego Patryka w Irlandii. Jednak w niedzielę powinno być już sucho, mogą wystąpić tylko przelotne, sporadyczne opady.

Biały klif runął do Kanału La Manche

Zawalił się duży fragment białych klifów Dover. Tony wapiennej skały runęły do Kanału La Manche w pobliżu obszaru znanego jako Bay Crab. Nikt nie został ranny. Miejscowe służby ostrzegają spacerowiczów, żeby unikali przechodzenia pod skałami, bo osunięcia mogą się powtórzyć.

Wielkie Jeziora przestają zamarzać

Kanadyjskie jeziora przestają zamarzać w zimie - donoszą naukowcy na łamach czasopisma "Journal of Climate". Ich zdaniem, jest to odbicie zmian klimatycznych i będzie je pogłębiać. Mniejsza powierzchnia lodu oznacza bowiem zmiany w lokalnym środowisku i wpłynie na obniżenie poziomów wody w jeziorach.

Piaski Sahary dotarły nad Sycylię

"Mgła" piasku i pyłu unosiła się na początku marca nad północnym wybrzeżem Afryki oraz Morzem Śródziemnym. Za sprawą silnego wiatru rozciągała się od libijskiej części Sahary aż po Sycylię.

Koszmarna susza pustoszy Hiszpanię

Hiszpania zmaga się z największą od co najmniej 70 lat suszą. Krajobraz pełen jest wyschniętych pól, na których nic nie rośnie. Wysychają także zbiorniki wodne. Na dnie jednego z nich można dojrzeć zatopioną niegdyś wioskę, wraz z odsłoniętym kościołem. Trudna sytuacja panuje i w Portugalii - tylko 13 proc. terytorium uchroniło się od skutków suszy.

Budynki stawiają na palach. Czekają na powódź

Powódź, która spustoszyła Tajlandię w 2011 roku była największa od ponad pół wieku. Sprzątanie po kataklizmie jeszcze trwa, ale mieszkańcy szykują się już do kolejnego sezonu monsunowego. Na własną rękę rozpoczęli podnoszenie budynków. - Następnym razem, gdy wielka woda nadejdzie będziemy bardziej przygotowani - tłumaczą.

Potężny Lua atakuje Australię. Wkrótce osiągnie 4 kategorię

Australijczycy z niepokojem słuchają komunikatów pogodowych. Kraj jest pod wpływem dwóch niebezpiecznych układów niskiego ciśnienia. Jeden przekształcił się w cyklon tropikalny o nazwie Lua i cały czas przybiera na sile, przepuszczając atak na północno-zachodnie terytorium kraju. Drugi nie rozwinął się do postaci cyklonu, ale na północy przyniósł opady na poziomie 250 mm.

Turysto, Portugalię wybierz poza sezonem

Portugalię warto odwiedzać poza sezonem turystycznym. Dlaczego? Na gości, którzy wybiorą się do tego kraju czekają darmowe noclegi, bezpłatne bilety do muzeów oraz gratisowe potrawy regionalne.

Afganistan: lawina zamknęła ważny tunel

Kilka lawin zeszło w ciągu ostatnich trzech dni na tunel Salang w północnym Afganistanie. Ich ofiarą padły co najmniej dwie osoby, a około 10 wciąż znajduje się pod śniegiem. Nieprzejezdna jest też jedna z ważniejszych dróg w kraju.

Największa susza od 40 lat rozłożyła przemysł energetyczny

Największa od co najmniej 40 lat susza na Bałkanach postawiła pod ścianą tamtejszy przemysł energetyczny. Kraje te w dużym stopniu korzystają z prądu wytwarzanego w elektrowniach wodnych. Od kilku miesięcy zmuszone są do importowania coraz większej ilości prądu po coraz wyższych cenach.

Japonia: silne wstrząsy jeden po drugim

Dwa silne wstrząsy tektoniczne, w tym jeden podmorski, nawiedziły w środę północną Japonię. Według dotychczasowych informacji nie spowodowały one ofiar w ludziach ani strat materialnych. Na krótko wstrzymano kursowanie części pociągów szybkiej kolei.

Rekordowe śnieżyce na powitanie wiosny

Wtorkowy poranek mieszkańcy amerykańskiego stanu Oregon zapamiętają na długo. Mało tego, 13 marca, prawdopodobnie zostanie wpisany do księgi pogodowych rekordów. Wybrzeże stanu niespodziewanie nawiedziła burza śnieżna przynosząc 20-centymetrowe opady i powodując masowe zniszczenia.

Na Wyspach susza i zakaz marnowania wody

Susza zapanowała na Wyspach Brytyjskich i zmusiła dostawców do wydania restrykcji w użytkowaniu wody. Ponad 20 milionów Brytyjczyków będzie musiało zrezygnować z podlewania przydomowego ogródka. To doraźne rozwiązanie. Jeśli sytuacja nie poprawi się, ograniczenia będą większe.

Para cyklonów nadciąga nad Australię

Para tropikalnych cyklonów czyha na północ od Australii. Synoptycy ostrzegają, że już wkrótce żywioły zaczną przesuwać się na ląd, gdzie wyrządzą poważne szkody. Może dojść do ponownego zalania kraju.