Świat

Świat

Tornado w Portugalii? Wirująca kolumna nagrana

Lejowata, wirująca kolumna chmur przeszła przez nadmorskie tereny regionu Algarve ma południu Portugalii. Towarzysząca jej silna wichura zrywała dachy, łamała gałęzie, uszkodziła wiele budynków, a nawet przewracała samochody. Rannych zostało osiem osób.

Prawdziwe Indie w blasku Diwali. NASA odpowiada na fake z sieci

Przez pięć dni w roku Indie zamieniają się w kraj światła. Wszystko za sprawą Diwali - święta, w czasie którego na Półwyspie Indyjskim rozświetlone zostają obszary na co dzień skrywane w mroku. Zdjęcie podczas tego niezwykłego okresu wykonał satelita Suomi NPP. NASA odpowiedziała tym samym na krążący w sieci obraz, który miał przedstawiać Indie w Diwali, choć w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym.

Nowy Jork: reglamentacja paliwa, powalone drzewa, brud i brak ogrzewania

Nowy Jork wciąż nie doszedł do siebie po ataku huraganu Sandy. Żywioł, który dwa tygodnie temu uderzył we Wschodnie Wybrzeże USA, pozbawił domów tysiące ludzi i pozostawił po sobie ogromne zniszczenia. Wciąż duża część mieszkańców spustoszonych terenów nie ma ogrzewania, reglamentowane jest paliwo, na ulicach zalegają powalone drzewa i góry śmieci.

Niekontrolowana inwazja autokarów

Władze Rzymu nie potrafią poradzić sobie z problemem, jaki stanowią setki autokarów wjeżdżających w wąskie ulice centrum miasta i blokujące przejazd. Kierowcy nie stosują się do zaleceń, by zostawiać pojazdy na specjalnie przeznaczonych dla nich parkingach, i podwożą zwiedzających oraz pielgrzymów pod same zabytki i blokują okolice Watykanu.

Obszar chroniony wielkości Europy

Australia stworzyła największą na świecie sieć morskich parków narodowych. Chroniona będzie powierzchnię oceanów o powierzchni wielkości Europy Zachodniej m.in. przed komercyjnym rybołówstwem oraz wydobywaniem ropy i gazu. Uspokajamy nurków, którzy planują nurkowanie w Australii: pod opieką przewodników nadal można schodzić pod wodę i oglądać Wielką Rafę Koralową.

Nocny wstrząs przeraził turystów w Acapulco

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6 nawiedziło stan Guerrero na południowym zachodzie Meksyku. Nie odnotowano żądnych poważnych zniszczeń. Nocny wstrząs przeraził jednak turystów z pobliskiego kurortu Acapulco oraz mieszkańców stolicy, w której również był odczuwalny.

Londyńska mgła uziemiła samoloty

Prawie 100 wylotów i przylotów nie odbyło się z dwóch międzynarodowych londyńskich lotnisk: Heathrow i Londyn-City. Winna takiemu stanowi rzeczy była mgła, która w czwartkowy poranek sparaliżowała także pracę krakowskiego lotniska.

Rosjanie stracili kontrolę nad ISS i swoimi satelitami

Rosja w środę straciła kontakt z większością swoich cywilnych satelitów. Nie miała też kontroli nad rosyjskim segmentem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Roskosmos poinformował, że przyczyną awarii był uszkodzony kabel komunikacyjny pod Moskwą. Naprawa miała trwać dwa dni. Udało się w 12 godzin.

Na południu najwięcej szans na Słońce

Rano przywitają nas mgły i zamglenia, około południa powinno się jednak zacząć rozpogadzać. W czwartek słupki rtęci sięgną nawet 10 st. Celsjusza, co oznacza, że czeka nas kolejny ciepły, jak na połowę listopada, dzień.

Fala powodziowa już w Rzymie. Obrzeża Wiecznego Miasta zalane

Fala powodziowa na Tybrze dotarła do Rzymu. Poziom wody osiągnął 12,7 metra. Zalane zostały północne obrzeża miasta, ale służby zapewniają, że centrum jest bezpieczne. Wcześniej zamknięty został toskański odcinek autostrady A1, łączącej Florencję z Rzymem.

Biały Manhattan, Brooklyn i Bronx. Zimowe skutki nor'eastera

Tegoroczna jesień na długo zapadnie w pamięci mieszkańcom Wschodniego Wybrzeża. Najpierw uderzył huragan Sandy, kilka dni później burza nor'easter przyniosła intensywne opady śniegu. Na satelitarnym zdjęciu NASA widać zasypany Nowy Jork i okoliczne stany.

Śnieżyce niszczą chińskie truskawki

Gruby śnieg zasypał północny wschód Chin i przyniósł wiele problemów dla tamtejszych rolników. Jak podają chińskie media, tylko w prowincji Liaoning zniszczonych zostało 7 tys. szklarni, w których uprawiano m.in. truskawki. Poza śniegiem rolnikom z północnego wschodu daje się we znaki także deszcz.

Nowy Jork nie podniósł się po Sandy. Wciąż brakuje prądu i paliwa

130 tys. poszkodowanych przez huragan Sandy wciąż nie ma dostępu do prądu. Firmy zaopatrujące Nowy Jork w elektryczność radzą sobie tak źle, że gubernator stanu Andrew Cuomo zapowiedział powołanie komisji śledczej w tej sprawie. Nowojorczycy mają też problem z dostępem do paliwa, co - jak podkreśla Reporter 24 Piotr Sobilo - rodzi szereg nieuczciwych praktyk.

Dominikana pod wodą. Wojsko ewakuuje ludność

Dominikanę zalewa deszcz. Opady, za którymi stoi zalegający nad krajem front atmosferyczny sprawiły, że dotąd swoje domy musiało opuścić ponad 12 tysięcy mieszkańców kraju. Do walki z żywiołem zaangażowano wojsko.

Wielkie przygotowania do oglądania "najwspanialszego fenomenu natury"

Już tylko godziny dzielą nas od całkowitego zaćmienia Słońca. Choć na własne oczy zobaczą je tylko ci, którzy wybrali się na północ Australii, na tvnmeteo.pl podziwiać "najwspanialszy fenomen natury" będą mogli wszyscy zainteresowani. Póki co zobaczcie, jak przygotowują się na nie obecni na miejscu miłośnicy astronomii z całego świata.

Birma nadal się trzęsie. Już 26 ofiar

Do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego trzęsienia ziemi w Birmie - poinformowali przedstawiciele Czerwonego Krzyża. We wtorek wstrząsy o sile 4,8 w skali Richtera wystąpiły w pobliżu stolicy kraju Najpjidaw - podała państwowa telewizja.

Toskania woła o pomoc

Władze Toskanii w środkowych Włoszech poprosiły wojsko o natychmiastową pomoc w usuwaniu skutków powodzi. Największe straty odnotowano w rejonie miast Massa i Carrara. Trudna sytuacja utrzymuje się też w Umbrii i Lacjum. W niedzielę w niektórych miejscach Półwyspu Apenińskiego w ciągu kilku godzin spadło 200 litrów wody.

Śnieżyca zasypała północ Chin

Pozamykane szkoły, nieczynny transport publiczny, gigantyczne korki. To efekt śnieżyc, jaka niespodziewanie nawiedziła północno-wschodnią prowincję Chin Jilin.

Polski gondolier z Wenecji: dziś już mniej wody

Za mieszkańcami Wenecji jedna z największych powodzi od 1872 roku. Na własne oczy widział ją Jakub Rekwirowicz, który pracuje w mieście jako gondolier. Opowiadał on Jarosławowi Kuźniarowi na antenie TVN24, jak wyglądała i jak obecnie wygląda sytuacja w Wenecji.

Przebiegli 10 km w rozrzedzonym powietrzu

Osiem tysięcy zawodników wzięło udział w biegu na 10 km na wysokości 3600 m n.p.m. Głównie byli to rdzenni mieszkańcy Boliwii, przyzwyczajeni do oddychania na dużych wysokościach, ale pojawili się też żądni wrażeń przyjezdni.

Plac Św. Marka jak Basen Narodowy

Trzy czwarte Wenecji stoi w wodzie. Ulewny deszcz zaczął padać w sobotę po południu i spowodował podniesienie się poziomu wody do wysokości 150 cm powyżej poziomu morza. To w historii pomiarów szósta największa powódź w tym mieście.