Świat

Świat

Rekordowe śnieżyce na powitanie wiosny

Wtorkowy poranek mieszkańcy amerykańskiego stanu Oregon zapamiętają na długo. Mało tego, 13 marca, prawdopodobnie zostanie wpisany do księgi pogodowych rekordów. Wybrzeże stanu niespodziewanie nawiedziła burza śnieżna przynosząc 20-centymetrowe opady i powodując masowe zniszczenia.

Na Wyspach susza i zakaz marnowania wody

Susza zapanowała na Wyspach Brytyjskich i zmusiła dostawców do wydania restrykcji w użytkowaniu wody. Ponad 20 milionów Brytyjczyków będzie musiało zrezygnować z podlewania przydomowego ogródka. To doraźne rozwiązanie. Jeśli sytuacja nie poprawi się, ograniczenia będą większe.

Para cyklonów nadciąga nad Australię

Para tropikalnych cyklonów czyha na północ od Australii. Synoptycy ostrzegają, że już wkrótce żywioły zaczną przesuwać się na ląd, gdzie wyrządzą poważne szkody. Może dojść do ponownego zalania kraju.

20-metrowa fala wdarła się w miasto. Zobacz, co zostało w rok po niej

Zalane wodą całe kwartały ulic i pola nawet w głębi lądy - tak kilka dniu po uderzeniu fali tsunami wyglądały okolice nadmorskiego Ishinomaki. Falochrony przygotowane na odparcie kilkumetrowych fal rok temu nie miały szans z 20-metrową ścianą wody. To jedno z miejsc, gdzie wody wdarły się szczególnie daleko.

1,5 roku w cieniu dymiącego wulkanu

Chmura popiołu unosząca się z wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii postawiła na nogi mieszkańców pobliskich miejscowości. Specjaliści i lokalne władze uważnie obserwują jego aktywność. Choć w kilku miejscowościach ogłoszono alarm, na razie nie ma zagrożenia dla mieszkańców i turystów.

W Stanach najcieplej od ponad wieku

Niespotykane o tej porze temperatury nawiedzają wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach nie było tak ciepło od ponad 120 lat.

Ponad 40 mln ludzi uciekało przed klęskami. Będzie ich więcej?

Ponad 42 mln ludzi w regionie Azji i Pacyfiku zostały zmuszone w ciągu dwóch ostatnich lat do zmiany miejsca zamieszkania w wyniku klęsk żywiołowych związanych ze zmianami klimatycznymi - poinformował Azjatycki Bank Rozwoju. Na tych obszarach leży 6 z 10 państw najbardziej podatnych na konsekwencje zmian klimatu.

Kiribati szykuje się na ewakuację. Władze znalazły już ziemię

Kiribati - archipelag wysp, a zarazem państwo wyspiarskie - może wkrótce zostać całkowicie zalane przez Pacyfik. Władze kraju szykują się do wykupu ziemi, która może stać się nowym domem dla części obywateli tego 100-tysięcznego państwa. W kręgu zainteresowań jest ogromna działka na Fidżi.

Burza piaskowa szalała nad stanem Waszyngton

Burza piaskowa rozszalała się w niedzielę nieopodal miasteczka Toppenish w amerykańskim stanie Waszyngton. Szczególnie mocno dała się we znaki kierowcom na drodze nr 97 łączącej północ z południem, gdzie na skutek ograniczonej widzialności zderzyło się ze sobą kilka samochodów osobowych.

Dwa trzęsienia w Kaszmirze. Wybuchła panika

W ciągu zaledwie trzech godzin indyjska Kotlina Kaszmirska zadrżała aż dwa razy. W tak krótkim odstępie czasu w poniedziałek nastąpiły po sobie dwa silne trzęsienia ziemi - pierwsze miało magnitudę 5,6, drugie było natomiast nieznacznie słabsze. Wśród mieszkańców Kotliny zapanowała panika.

Australia: na termometrach ponad 40 st. C

W zachodnioaustralijskim Perth lato sezonu 2011-2012 przejdzie do historii. - Tak ciepłego marca nie było tu od 1988 roku, a licząc od początku grudnia, letnie temperatury wynosiły dużo powyżej średniej - mówią przedstawiciele australijskiego Biura Meteorologicznego.

W dobę fala przemierza cały Pacyfik. Zobacz drogę tsunami z marca 2011

Amerykańscy badacze podejrzeli za pomocą satelitów cały cykl "życia" tsunami z marca 2011 roku. Było wyjątkowe nie tylko pod względem zniszczeń, jakich dokonało w Japonii, ale też tego, jak funkcjonowało na oceani. Czoła wygenerowanych przez trzęsienie pojedynczych fal, wędrując dalej na wschód, zetknęły się i uformowały giganty o dwa razy wyższej wysokości i większej sile.

56 osób pod śniegiem po zejściu lawiny

Lawina zasypała 56 osób w północno-wschodnim Afganistanie. Do tragedii doszło rano niedaleko miejsca, w którym tydzień temu pod zwałami śniegu zginęło niemal 50 osób.

Za 50 lat w Polsce zabraknie wody? ONZ publikuje raport w sprawie suszy

W ciągu najbliższych dekad światowe zapasy słodkiej wody będą się kurczyć, podczas gdy zapotrzebowanie na nią drastycznie wzrośnie. Stwarza to poważne zagrożenie dla ludzkości, ostrzega ONZ. Dziś w Marsylii rozpoczyna się szóste Światowe Forum Wody, na którym decydenci mają dyskutować nad tym problemem, który dotyczy także Polski.

Największy przypływ pół roku za wcześnie

Deszcze, które padały nieprzerwanie przez trzy miesiące, doprowadziły do anomalii. W miejscu gdzie raz na rok pojawia się największy przypływ świata zwany Srebrzystym Smokiem, kolejny przybył pół roku za wcześnie.

Chiny będą wysyłać w świat więcej ogniw słonecznych

Chiny, największy producent ogniw słonecznych, planują zwiększenie eksportu. Rząd obiecuje pomoc przy opracowywaniu nowych technologii pozyskiwania energii słonecznej. W odpowiedzi na cła antydumpingowe, Chińczycy wstrzymują eksport fotoogniw do USA.

14:46 - cesarz ukłonił się ofiarom

Minuta głębokiej ciszy o 14.46 czasu japońskiego (6.46 czasu polskiego) zaległa we wszystkich częściach Kraju Kwitnącej Wiśni. Hołd ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami z 11 marca 2011 oddała m.in. cesarska para.

Tsunami nieodwracalnie zmieniło krajobraz Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 9 st. w skali Richtera, które 11 marca 2011 roku nawiedziło Japonię, spowodowało gigantyczną falę tsunami, która dosłownie "zmyła" północno-wschodnie wybrzeże Japonii. Zobaczcie na zdjęciach ujścia rzeki Kitakama w zatoce Oppa, jak okolica zmieniła się w ciągu zaledwie roku.

Zima trzyma. Owce zdezorientowane

Północno-zachodnie Chiny przysypane i sparaliżowane śniegiem, którego duże opady trwają tam od kilku dni. Cierpią zwłaszcza hodowcy i ich dobytek.

Kolorowa zabawa na wietrze

Niebo nad tajlandzkim kurortem Cha-am wypełniły kolorowe latawce. Można było wśród nich podziwiać bardzo różne wzory - od pingwina do Supermena. Trzydniowy doroczny festiwal Kite Fest to zawody drużyn przygotowujących i puszczających latawce, ale też okazja do poznania związanej z nimi lokalnej tradycji.

"Po tamtych wydarzeniach zmieniła się cała Japonia"

Rok temu, 11 marca o godzinie 6.46 czasu polskiego wschodnim wybrzeżem Japonii wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi. Wywołało ono ogromne i niszczycielskie tsunami. Zginęło ponad 15,5 tys. ludzi. Ponad 5 tys. nadal uznaje się za zaginione. Pół miliona straciło dach nad głową, a 400 tys. ewakuowano. To była największa katastrofa naturalna w Japonii od 140 lat.

Wybuch na słońcu, eksplozje barw na północnym niebie

Burza magnetyczna po wyjątkowo silnym wybuchu na Słońcu, do którego doszło 6 marca, nie spowodowała większych zakłóceń i problemów na Ziemi. W niektórych rejonach dostarczyła za to spektakularnych widoków. Zorze polarne można było podziwiać w krajach skandynawskich i północnych stanach USA.

Tankowiec wpadł na skały. Nawałnice i wiatr do 100 km/h

Prawdopodobnie pogoda przyczyniła się do tego, że ważący 11 tys. ton tankowiec uderzył w skały w okolicach Santa Panagia na południu Sycylii. Załogę ewakuowano. Na morzu szaleje sztorm, a prędkość wiatru ma osiągnąć nawet 100 km/h. Włoskie służby meteorologiczne ogłosiły alarm pogodowy dla wschodniej i południowej części Sycylii. Nad wyspę nadciąga niż z centrum nad północną Afryką.

W Hiszpanii już lato: 27 st. C

Kiedy w Polsce z niecierpliwością czekamy na wiosnę, Hiszpanie mogą już prawie mówić o lecie. Po wyjątkowo chłodnym lutym nad Półwysep Iberyjski napłynęło ciepłe powietrze. Temperatura sięgnęła nawet 27 st. C.

Amerykanie poprawiają skalę huraganów

Amerykańskie centrum monitorujące aktywność cyklonów zmienia skalę siły huraganów. Poprawki wydają się niewielkie, ale zmiany granicznych danych mają ogromne znaczenie dla precyzji w określaniu tych gwałtownych zjawisk. Mają wyeliminować rozbieżności w określaniu zagrożenia.

Odra wylała po niemieckiej stronie

Odra przekroczyła stany alarmowe i wylała, ale po stronie niemieckiej. W wodzie stoi miejscowość Lubusz i okoliczne tereny. Słubice i inne przygraniczne miejscowości w województwie lubuskim są bezpieczne. Całe województwo dostało 6 mln zł na usunięcie skutków powodzi z 2010 r.