Świat

Świat

Zabijają nosorożce uwięzione przez powódź

Park Narodowy Kaziranga w indyjskim Asamie, dom dla bardzo rzadkiego gatunku nosorożca, został zalany, a mieszkające w nim zwierzęta odcięte od świata. Powódź wykorzystują kłusownicy, którzy polują na bezbronne rzadkie nosorożce. Dopadli cztery zwierzęta.

Pogodowa bomba nieopodal Alaski

"Pogodowa bomba cyklonowa" - takie zjawisko pojawiło się w środę nieopodal Alaski. Występuje ono tylko w wyjątkowych okolicznościach, kiedy ciśnienie w niżu spada gwałtownie.

Gwałtowna zmiana klimatu wokół Wenecji

Temperatura morza w regionach przybrzeżnych Wenecji rośnie 10 razy szybciej, niż wody oceanów - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Southampton.

Woda w Hiszpanii niesie śmierć

Co najmniej siedem osób zginęło w Hiszpanii w następstwie powodzi, które w nocy z czwartku na piątek nawiedziły Andaluzję na południu Hiszpanii - poinformowała BBC. Ewakuowano 600 osób.

4,5 miliona osób poszkodowanych. Pakistan pod wodą

Co najmniej 371 osób zginęło w powodziach, które w ostatnich tygodniach dotknęły Pakistan, a w szczególności południe kraju. Na skutek żywiołu poszkodowanych zostało prawie 4,5 mln ludzi - poinformowały w piątek krajowe służby zarządzania kryzysowego.

Norman zmierza do Meksyku

U wybrzeży Meksyku uformowała się burza tropikalna - Norman. Zjawisko znajduje się ok. 230 km od miasta Mazatlan - poinformował w piątek amerykański National Hurricane Center. Tymczasem w innych częściach świata szaleją trzy inne żywioły tropikalne.

Okapi podbija Antwerpię

Zoo w belgijskiej Antwerpii ma nowego mieszkańca. Na świat przyszło młode okapi. Zwierzę z wyglądu przypominające skrzyżowanie zebry i żyrafy.

Ogień na Sycylii. Pożary u bram miast

Od środy pożary trawią sycylijskie lasy. W ciągu ostatniej doby ogień niebezpiecznie zbliżył się do terenów miejskich w północno-zachodniej części wyspy.

Deszcz w Wielkiej Brytanii ustaje. York wciąż po pas w wodzie

Powoli ustępują powodzie, które objęły duże obszary Wielkiej Brytanii po trwających od niedzieli ulewnych opadach. W kraju wciąż jednak obowiązuje 27 alarmów powodziowych i 34 ostrzeżenia przed możliwymi podtopieniami. Policja z Północnej Walii prowadzi dochodzenie w sprawie ciał dwóch osób wyłowionych z wezbranej rzeki Clywedog.

Cztery lata więzienia, bo nie przewidzieli trzęsienia?

Nawet na cztery lata do więzienia mogą trafić naukowcy, którym zarzuca się nieumyślne spowodowanie śmierci 309 mieszkańców środkowowłoskiej L'Aquili. Zdaniem prokuratury nie docenili oni ryzyka wystąpienia trzęsienia ziemi, które pamiętnego 6 kwietnia 2009 roku nawiedziło miasto. Ich proces właśnie dobiega końca.

Monsun dręczy krainę herbaty. Dotyka 1,7 mln ludzi w Asamie

Kolejne powodzie wywołane przez monsun nękają północno-wschodni indyjski stan Asam. W ostatnich dniach zginęło tam 18 osób, a blisko 400 tys. pozostaje bez dachu nad głową. Wielu mieszkańców z prawie 2 tys. podtopionych wiosek w regionie koczuje na obrzeżach wysoko położonych dróg.

Płetwal na brytyjskiej plaży. Został uśpiony

Ośmiometrowego płetwala karłowatego znaleziono na plaży w brytyjskim hrabstwie Northumberland. Z pomocą zwierzęciu pospieszyli przedstawiciele ekologicznej organizacji zajmującej się morską fauną. Niestety, waleń okazał się zbyt osłabiony na powrót do Morza Północnego i weterynarz zdecydował o jego uśpieniu.

Przemycał 607 skorpionów w jednej walizce

Ponad 600 skorpionów znaleziono w walizce Chińczyka, którego zatrzymano w środę na lotnisku we włoskiej Florencji. Mężczyzna utrzymywał, że zwierzęta przewoził do "prywatnego użytku".

Zimowy atak w Kolorado

Burze z deszczem i śniegiem przeszły we wtorek wieczorem w rejonie Gór Skalistych w amerykańskim stanie Kolorado. Wyżej w górach pojawiła się warstwa śniegu.

Brutalna jesień w San Sebastian

Jesienna aura brutalnie dała o sobie znać w hiszpańskim San Sebastian. Na miasto spadły wysokie morskie fale, porywy silnego wiatru oraz opady deszczu.

Szkockie miasto pod pierzynką piany

Pogoda zafundowała Szkotom przymusową kąpiel w pianie. Silny wiatr, który od kilku dni daje się we znaki nie tylko w Szkocji, ale na całych Wyspach Brytyjskich, spowodował powstanie przy brzegu gigantycznych zwałów morskiej piany.

Cztery Australijki ucierpiały w osuwisku ziemi w Ligurii

Poszkodowanymi w zejściu lawiny skalnej w poniedziałek okazały się cztery turystki z Australii. Do zdarzenia doszło niedaleko popularnego wypoczynkowego regionu Cinque Terre we włoskiej Ligurii. Dwie kobiety przebywają w szpitalu w stanie ciężkim.

Jelawat został supertajfunem. Porywy sięgają 300 km/h

Znajdujący się na zachodnim Pacyfiku cyklon Jelawat został supertajfunem. Żywioł przemieszcza się na północ w odległości kilkuset kilometrów na wschód od Wysp Filipińskich i Tajwanu. Według prognoz nie uderzy w ląd, ale jego zewnętrzne burze już wywołały powodzie we wschodnich prowincjach Filipin, które wymusiły ewakuację 8,4 tys. osób.

W dobę tyle deszczu, co w miesiąc. Powódź w Wielkiej Brytanii

Deszcz wciąż zalewa Wielką Brytanię. Najgorsza sytuacja jest w północnej Anglii i Walii. W ciągu 24 godzin spadło tam więcej deszczu niż średnio spada w ciągu miesiąca. Kilkadziesiąt osób zostało ewakuowanych ze swoich domów. Łącznie ponad 200 nieruchomości stoi w wodzie - poinformowała brytyjska Agencja Środowiska.

Kluczowy amerykański satelita zamilkł

Jeden z najważniejszych satelitów pogodowych Ameryki, GOES-13, przestał działać. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) poinformowała, że od kilku dni otrzymywała od niego zniekształcone dane.

Ewakuacja pod specjalnym nadzorem. Woda zalała więzienie w Asamie

Powodzie wywołane przez monsunowe deszcze nękają indyjski Asam. Zginęły już co najmniej 33 osoby, a około miliona mieszkańców tego stanu zostało bez dachu nad głową. Oprócz standardowych ewakuacji trzeba było zorganizować jeden transport specjalny - dla 41 więźniów z podtopionego zakładu karnego Garmur.

Miriam, nowa królowa Pacyfiku

Miriam to nowe "dziecko" Pacyfiku. Cyklon uformował się z burzy tropikalnej we wschodniej części oceanu w niedzielę rano. Szybko przybiera na sile i do końca tygodnia będzie kształtował pogodę na Półwyspie Kalifornijskim.

Człowiek przyspieszył sezon cyklonów

Tropikalne cyklony na Morzu Arabskim od co najmniej dwóch dekad pojawiają się coraz wcześniej. Początkowo naukowcy uważali, że dzieje się tak za sprawą zjawiska tzw. globalnego zaćmienia, ale teraz są skłonni podejrzewać, że winna jest zwiększona emisja gazów cieplarnianych. Za oba zjawiska i tak jednak odpowiada człowiek.

Znikają wiklinowe symbole lata

Każdy kolejny dzień udowadnia nam, że tegoroczne lato już za nami. O tym, że niepodzielnie zapanowała jesień, możemy się przekonać nie tylko spoglądając na termometr czy zerkając w kierunku parasola. Z nadbałtyckich plaż znikają symbole lata - wiklinowe kosze.