Świat

Świat

Zniszczone domy, cudem uratowany żeglarz

Potężne wichury i intensywnie padający deszcz spustoszyły w sobotę nowozelandzką Wyspę Północną. O tym, jak silnie wiało, przekonali się nie tylko ci, których domy zostały zniszczone, lecz także pewien pływający po Morzu Tasmańskim żeglarz.

BP wypłaci 7,8 mld dolarów odszkodowań amerykańskim rybakom

Koncern energetyczny BP zawarł ugodę z komitetem reprezentującym największą z grup osób, które domagają się odszkodowań za skutki katastrofalnego wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej w 2010 roku. Ale pozostają jeszcze roszczenia władz federalnych i stanowych.

Oceany kwaśnieją w zastraszającym tempie. Mogą zagrozić morskiej faunie

Oceany ulegają zakwaszaniu prawdopodobnie w najszybszym tempie w ciągu ostatnich 300 mln lat - alarmują naukowcy. Zmiany są bardziej gwałtowne, niż te, do których doszło podczas trwającego 5 tys. lat Paleoceńsko-Eoceńskiego Maksimum Termicznego 56 mln lat temu. Zbyt kwaśne wody to zagrożenie dla wielu morskich organizmów.

Tysiące zwierząt i tony chemikaliów uwięzione na Dunaju

Dramatyczna sytuacja na Dunaju. W pobliżu miejscowości Braila w Rumunii kra lodowa zablokowała dwie barki. Na jednej znajdowało się 3 tys. ton pestycydów, na drugiej, płynącej pod flagą Tanzanii, jest zamkniętych 5 tys. zwierząt. Istnieje duże ryzyko, że lód zacznie się poruszać i je wywróci. W pośpiechu trwa rozładowywanie statku z chemikaliami.

Grad wielkości piłek golfowych. Po nim tornada?

Trudne warunki pogodowe, które mogą zwiastować niszczycielskie tornada, od piątkowego poranka dają się we znaki mieszkańcom południa Missouri i doliny rzeki Tennessee. Spadł tam m.in. grad wielkości piłek golfowych.

"Przeturlałem się z własnym domem". Pięć razy!

Kilkanaście ofiar śmiertelnych, kompletnie zdewastowane miasta, puste miejsca po domach - to krajobraz po niszczycielskim froncie burzowym, który przeszedł przez centralną część Stanów Zjednoczonych i Środkowy Zachód. - Mamy szczęście, że żyjemy. Wszystko działo się tak szybko - relacjonuje jeden z mieszkańców Harrisburga (Illinois).

Kolejna fala tornad nawiedzi środkowy wschód USA

Liczne tornada nawiedzą w piątek gęsto zaludnione tereny środkowego wschodu USA od Illinois, Indiany i Ohio po Arkansas, Mississippi i Alabamę - zapowiadają synoptycy AccuWeather.com. Na tych terenach spodziewane są ulewne burze z gradem i piorunami oraz silne wiatry. Fala niszczących tornad przeszła przez te same tereny w środę.

Nie "ukłonią" się już Wenecji

Dekret zabraniający wielkim statkom wycieczkowym podpływania do włoskich wysp, terenów chronionych i atrakcji turystycznych podpisali w czwartek ministrowie ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego. Zakaz dotyczy m.in. w tym nabrzeża w historycznym centrum Wenecji.

Hiszpanie strzelają do zimy petardami

W hiszpańskiej Walencji rozpoczęto przepędzanie zimy. Punktualnie o godzinie 14:00 wystrzelono w niebo 155 kg prochu i tym samym rozpoczęto obchody Święta Ognia, które potrwa do 19 marca. Zakończy się masowym paleniem kukieł, co można porównać do słowiańskiego świeta topienia marzanny.

Zimowa cisza przerywana wystrzałami

Syryjska telewizja państwowa emituje zdjęcia dzielnicy oblężonego przez syryjski reżim Homs - Baba Amro, zasypanej śniegiem. Opustoszałe ulice, zrujnowane budynki, zimowa cisza i pojedyncze wystrzały tworzą razem złowrogi obraz.

150 ratowników, 2 helikoptery. Szukają narciarzy, których nie ma?

Lawina o szerokości 60 metrów zeszła niespodziewanie w szwajcarskim ośrodku narciarskim. W środę rozpoczęto akcję poszukiwawczą, podczas której nikogo nie odnaleziono. A doniesienia świadków są sprzeczne: jedni twierdzą, że widzieli jak żywioł porywa narciarzy, inni zapewniają, że nikogo na miejscu nie było.

"Irina" coraz silniejsza

Nasilający się tropikalny cyklon Irina przesuwa się nad wodami Kanału Mozambickiego. W najbliższych dniach może przynieść ulewy i silne wiatry i spowodować podtopienia na południowym wybrzeżu Mozambiku

Śnieżyce i najzimniejszy dzień roku w Izraelu

Obfite jak na Izrael opady śniegu i deszczu pojawiły się we wtorek w wielu częściach kraju. Śnieżyce doprowadziły do awarii prądu i utrudnień w ruchu drogowym i lotniczym. Synoptycy zapowiadają, że dziś Jerozolimę czeka najzimniejszy dzień w roku.

Wiśnie jeszcze nie zakwitną

Późne, jak na Japonię, opady śniegu zaskoczyły mieszkańców Tokio. Na drogach doszło do wielu kolizji, w których rannych zostało 117 osób.

Greenpeace napomina ze świętej góry Fuji

Na kilka dni przed rocznicą tragicznego tsunami w Japonii, aktywiści Greenpeace, w tym jeden Polak, wdrapali się na górę Fuji. Apelowali stamtąd do światowych przywódców o wycofanie się z energetyki jądrowej.

W Polsce roztopy, w Hiszpanii susza

W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce pod koniec ubiegłego roku, wystąpiło zjawisko suszy hydrologicznej. W rejonie Galicji tak niski poziom wody zdarzył się dopiero drugi raz w ciągu ostatnich 50 lat.

Zima zaskoczyła Greków. I jeszcze potrwa

Greków mocno zaskoczył chłodny front atmosferyczny, który wdarł się do kraju we wtorek rano. Przyniósł intensywne opady śniegu i silny wiatr, paraliżujący transport na lądzie i wodzie.

Francuzi wycinają 42 tys. platanów. "To narodowa katastrofa"

42 tysiące platanów wzdłuż francuskiego Kanału Południowego idzie pod topór. Niektóre z nich liczą sobie nawet 200 lat. Zrozpaczeni Francuzi mówią wprost o "narodowej katastrofie". Spowodował ją "czarny rak" - grzyb przywieziony do Francji przez amerykańskich żołnierzy w 1945 roku.

Ogień strawił 70 domów, płoną hektary lasów

Dziesiątki hektarów lasów płoną na zachodzie Chile. Ogień trawi także domy - dotychczas spłonęło ich około 70. W regionie ogłoszono najwyższy, czerwony alarm pożarowy. Chilijczycy przypuszczają, że ogień został podłożony umyślnie.

2,5 tys. kontuzjowanych w ferie. 20 proc. więcej niż rok temu

- Podczas tegorocznych ferii na stokach narciarskich było o 20 proc. więcej wypadków niż rok temu - alarmują lekarze i ratownicy górscy. Od początku sezonu zimowego zakopiański szpital im. Chałubińskiego przyjął ponad 2,5 tys. kontuzjowanych narciarzy i snowboardzistów. Zakopiańska placówka w ciągu ostatnich sześciu tygodni zużyła ponad tonę gipsu.

W 10 dni od zimy do lata

17 lutego zima sparaliżowała Albanię - spadły 3 metry śniegu, a rząd ogłosił stan klęski żywiołowej. 27 lutego o zimie już nikt nie słyszał, a termometry pokazały nawet 20 st. C.