Świat

Świat

Isaac opóźni nominację Obamy?

Pozostałości po huraganie Isaac, które przesuwają się w kierunku Nowego Jorku, zagrażają konwencji Demokratów. W jej trakcie w czwartek Barack Obama ma otrzymać nominację na kandydata partii w wyborach prezydenckich.

Whisky nabiera kosmicznej mocy

Ponad 300 km nad Ziemią leżakuje szkocka whisky. Astronauci od stycznia sprawdzają, jak cały proces przebiega w warunkach mikrograwitacji. Taka sama próbka leżakuje w gorzelni w Szkocji dla celów porównawczych.

Co z Zatoką po ogromnym wycieku ropy?

Amerykanie pytają: w jakim stanie jest Zatoka Meksykańska ponad dwa lata po tym, jak zalała ją plama ropy wielkości stanu Delaware? Opinie są różne. Rządowi specjaliści uważają, że ekosystem regeneruje się zaskakująco szybko, ekolodzy z Greenpeace twierdzą, że jest wręcz przeciwnie. Nie brakuje też badaczy, którzy są ostrożni w ocenianiu skutków katastrofy.

"Złota polska jesień" w Nowej Zelandii

Jesieni jeszcze w Polsce nie ma, jednak w Nowej Zelandii - kraju położonym na półkuli południowej - zdążyła zagościć już pół roku temu. Jak pokazuje niezwykły film poklatkowy, tamtejsza jesień bardzo przypomina tę polską, złotą.

"Dzieci Isaaca" nie odpuszczają. Mogą zalać Nowy Jork

Isaac, który w zeszłym tygodniu pustoszył południową Luizjanę, jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Jego pozostałości jako głęboki ośrodek niskiego ciśnienia mkną w kierunku północno-wschodnim, przynosząc obfite opady deszczu. Grozi to lokalnym podtopieniami i powodziami na Wschodnim Wybrzeżu. W niebezpieczeństwie są m.in. mieszkańcy Nowego Jorku i Bostonu.

Ziemia zatrzęsła się w Beverly Hills

Pod Beverly Hills zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy miały siłę 3,2 w skali Richtera. Wystąpiły w poniedziałek o godzinie 3:26 nad ranem czasu lokalnego. Poczuła je cała metropolia Los Angeles.

Pierwszy deszcz od maja zalał Maltę. Powódź w Kontakcie 24

Malta doświadczyła najsilniejszego od lat ataku żywiołów. Zaczęło się od intensywnych niedzielnych opadów deszczu, po których przyszły silne burze i znów ulewy. Tylko w poniedziałek w ciągu dwóch godzin spadło tyle deszczu, co normalnie spada tam w ciągu całego września. Za załamanie pogody odpowiedzialny jest potężny układ niskiego ciśnienia w basenie Morza Śródziemnego.

Ogień trawi Portugalię. Runął śmigłowiec strażaków

Runął helikopter gaśniczy, który leciał na akcję w dystrykcie Santarem w środkowej Portugalii. W wyniku uderzenia maszyny dwóch strażaków zostało rannych. Akcję gaśniczą utrudnia pogoda. Jest już jedna ofiara śmiertelna żywiołu.

Stary wulkan mocno śpi

Poznajcie najmocniej śpiący wulkan świata, położony w najmniejszym paśmie górskim. Sutter Buttes, bo o nim mowa, wznosi się na wysokości 610 m n.p.m. pośród pól uprawnych Doliny Kalifornijskiej. Podejrzeli go astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

700-kilogramowy ludojad na plaży w USA

Ciało żarłacza białego - rekina, który jest niebezpieczny dla człowieka - odnaleziono na jednej z plaż amerykańskiego stanu Rhode Island. Ludojad, który rzadko pojawia się w okolicznych wodach, mierzył cztery metry i ważył 726 kg.

Tak płonął świat w ostatnich 12 latach

Tegoroczne lato może się okazać sezonem najbardziej niszczycielskich pożarów historii Rosji. To nie jedyne skupisko wielkich pożarów. Gdzie w ciągu ostatnich 12 lat występowały najczęściej, pokazuje animacja stworzona przez NASA.

Śmiertelnie niebezpieczny wirus w parku Yosemite

Około 10 tys. turystów nocujących w amerykańskim parku narodowym Yosemite zagrożonych jest śmiertelnie niebezpiecznym hantawirusem. Do tej pory zmarły dwie osoby, a w sumie wykryto sześć przypadków infekcji. Wirusa roznoszą mieszkające na terenie parku myszaki.

Amerykańskie wilki tracą ochronę. Można strzelać

Myśliwi w Wyoming będą mogli polować na wilki szare. Amerykański rząd zdecydował o wykreśleniu tych zwierząt z listy zagrożonych gatunków na terenie tego zachodniego stanu. Zmiana przepisów, która nastąpiła po 20 latach trwania programu odbudowy populacji wilka szarego w USA, budzi protesty obrońców przyrody.

-2,4 st. C w sierpniu. Brytyjczycy posmakowali zimy

W ostatnią sierpniową noc Brytyjczycy mogli nieźle zmarznąć. W niektórych regionach kraju odnotowano wyjątkowo niskie temperatury, bijące lokalne sierpniowe rekordy chłodu. Obserwatorium Braemar w Aberdeenshire odnotowało kojarzącą się bardziej z zimą niż z końcówką lata wartość -2,4 st. C.

Przeżyły tylko najmniejsze walenie

Tylko pięć najmniejszych waleni udało się uratować wolontariuszom z Florydy. Na tamtejszą plażę morze wyrzuciło w sumie dwadzieścia dwa grindwale.

Gaśnie jeden pożar, wybucha kolejny

Z gwałtownym pożarem lasów zagrażającym zamieszkałym obszarom walczyli w nocy hiszpańscy strażacy z regionu Kastylia-La Mancha. Choć niebezpieczeństwa udało się uniknąć, rano w w kilku miejscach ogień wciąż jeszcze sprawiał problemy. Udało się natomiast opanować sytuację na Costa del Sol - zaczęły się powroty ewakuowanych z tamtejszych domów i hoteli.

Syczuan pod wodą. Leje już czwarty dzień

Chiny znowu nawiedziła wielka powódź. Zalanie prowincji Syczuan spowodowały deszcze, padające nieprzerwanie od czwartku 30 sierpnia. Straty wywołane przez ulewy szacuje się na prawie 10,5 mln zł.

Kanadyjska wyspa pogrąża się w Atlantyku

Kanadyjska wyspa - Nowa Fundlandia - stopniowo pogrąża się w Atlantyku. Wyspa zapada się średnio 30 cm na 100 lat - wynika z badań Norma Catto, geografa z kanadyjskiego uniwersytetu Memorial.

Płonący statek widmo wpłynie w Kanał La Manche

Kontenerowiec MSC Flaminia, który przez półtora miesiąca płonął na Atlantyku, zostanie zaholowany przez Kanał La Manche do portu w Niemczech. Rząd Francji zgodził się, by statek przepłynął przez jej wody terytorialne. Na jego pokładzie znajduje się 149 kontenerów z niebezpiecznymi chemikaliami.

Zabójcze trzęsienie ziemi na Filipinach

Jest co najmniej jedna śmiertelna ofiara trzęsienia ziemi u wybrzeży Filipin. Wstrząsy wygenerowały fale tsunami, ale te rozproszyły się na Pacyfiku i nie wywołały żadnych zniszczeń. Jednak na Filipinach doszło do poważnych strat.

WISE zlokalizował układ milionów czarnych dziur

Spektakularne znalezisko kosmicznego teleskopu WISE (pol. Mądrala). Po przedarciu się przez kosmiczny pył dotarł do niecodziennego układu milionów czarnych dziur położonych między ekstremalnie gorącymi i świetlistymi galaktykami.

Costa del Sol w ogniu. Tysiące turystów ewakuowanych

Jedna osoba zginęła, pięć odniosło obrażenia, a ponad cztery tysiące turystów i mieszkańców ewakuowano w piątek z zagrożonych pożarami miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu Morza Śródziemnego Costa del Sol w południowej Hiszpanii. Ogień dotarł do najpopularniejszego i najdroższego kurortu regionu - Marbelli.

Superwulkan pod Hongkongiem

Superwulkan - czyli wulkan, który podczas wybuchu potrafi wypuścić z siebie co najmniej 1000 kilometrów sześciennych pyłu - odkryto na Lantau, największej wyspie Hongkongu. Jak uważają badacze z Hong Kong's Geotechnical Engineering Office, wybuch tego wulkanu pod koniec Jury mógł przyczynić się do zmiany klimatu i wyginięcia dinozaurów.

Sceny z "Ptaków" w Argentynie. Wieloryby w niebezpieczeństwie

Mewy z południa Argentyny mają pewność, że nigdy nie będą głodne. Kiedy z przybrzeżnych wód wynurzają się wieloryby, obsiadają je i dotkliwie ranią dziobami i szponami, wyrywając mięso i tłuszcz z ciał żywych waleni. Problem rozrósł się do tak wielkich rozmiarów, że lokalne władze zdecydowały się na strzelanie do krwiożerczych ptaków.