Świat

Świat

Zima przyszła dopiero w lutym. Powinna w październiku

Pierwszy śnieg zwyczajowo spada w stanie Dakota Północna w USA w październiku. W tym roku wyjątkowo go nie było i to aż do lutego. Kiedy w lutym wszyscy zaczęli przygotowywać się na nadejście wiosny - zima zaatakowała. Spadło ponad 20 cm.

Naukowcy alarmują: Pompeje w katastrofalnym stanie

Wykopaliska archeologiczne w Pompejach są zagrożone, nie ma ani minuty do stracenia, sytuacja jest dramatyczna - ostrzega włoskie obserwatorium ds. dziedzictwa kulturowego. Alarm podniosło ponownie po tym, gdy niedawno oderwał się tam tynk w Świątyni Jowisza.

Pożegnali zimę tańcem i blinami

Prawosławni rozpoczęli w poniedziałek Wielki Post. W przeddzień zdążyli się jednak nieźle zabawić i oddać wielkiemu obżarstwu. U naszych wschodnich sąsiadów właśnie zakończyła się Maslenica, tygodniowy cykl imprez związanych z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny. W czasie uroczystości na stołach królują tradycyjne bliny.

Panika na Tajwanie, 6 st. w skali Richtera

W niedzielę przed południem czasu lokalnego południowy Tajwan nawiedziło trzęsienie ziemi o sile ok. 6 st. w skali Richtera. Wstrząsy najsilniej odczuło 111 tysięcy obywateli wschodniego miasta Taitung.

Spłonęła stacja badawcza na Antarktydzie

Pożar wybuchł w należącej do Brazylii stacji badawczej Comandante Ferraz na Wyspie Króla Jerzego u wybrzeży Antarktydy. Ewakuowano ponad 40 osób. W akcji ratunkowej zginęło dwóch brazylijskich żołnierzy, jeden został ranny.

Błotny wulkan atrakcją turystyczną w Malezji

Wulkan znajdujący się w rezerwacie dzikich zwierząt Tabin w Malezji zamiast wyrzucać z siebie kłęby dymu i lawy, pluje... błotem. Ten niecodzienny fenomen przyciąga setki ciekawskich turystów i... setki głodnych zwierząt.

Syberia się trzęsie, pękają ściany

Na Syberii bardzo silnie zatrzęsła się ziemia. Epicentrum wstrząsów było ekstremalnie płytkie. W mieście Kyzył popękały ściany budynków, już osłabionych przez trzęsienie z końca grudnia ubiegłego roku.

Po rekordowej zimie rekordowa wiosna

Wszyscy pamiętamy, jak dramatyczną zimę mają za sobą Włosi. "Rzym zamknięty z powodu śniegu", "najgorsza zima od półwiecza" to hasła, których jeszcze dwa tygodnie temu pełno było w mediach. Teraz we Włoszech przyszedł czas na rekordowo wysokie wiosenne temperatury.

Powodzi będzie 10 razy więcej. Złe wieści m.in. dla Nowego Jorku

Powodzie powodowane przez huragany i sztormy tropikalne będą w niedalekiej przyszłości znacznie większe i mogą występować nawet dziesięciokrotnie częściej niż teraz - donoszą amerykańscy naukowcy. Nadmorskie, nisko położone miasta będą znacznie bardziej narażone na zniszczenia.

Francuzi już plażują

Wyż znad Atlantyku przyniósł piękną wiosenną pogodę krajom zachodniej i południowej Europy. Z ciepła korzystają mieszkańcy i turyści we francuskich kurortach śródziemnomorskich. W Nicei rozpoczęli sezon plażowicze, nie zabrakło też amatorów morskich kąpieli.

Wielka powódź na zachodzie Brazylii

W zachodnim stanie kraju, Acre w Amazonii, powódź pozbawiła dachu nad głową prawie 17 tys. osób. Na zdjęciach wykonanych z helikoptera widać zalane przez rzekę place i ulice, przygotowane do karnawałowej zabawy. Trwa walka z powodzią.

Wypatrzyli niezwykłe fulereny w kosmosie

Kosmiczny Teleskop NASA wypatrzył w przestrzeni kosmicznej, po raz pierwszy w historii ludzkości, fulereny w stałej postaci - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna. Wcześniej odnotowano ich istnienie tylko w postaci gazowej. Z tych znalezionych w kosmosie można by robić m.in. leki i broń.

Londyńczycy czują wiosnę

W Wielkiej Brytanii wpływ ciepłego morskiego powietrza robi swoje. Temperatury w Londynie skoczyły do 17 stopni. Niespodziewanie wiosenna pogoda zachęca Londyńczyków do korzystania z uroków miejskich parków.

"Smutne jest zapotrzebowanie, by pokazać, że nieucy mają rację"

Magazyn "Science" ogłosił: Einstein wciąż górą. Okazuje się, że elementarne cząstki zwane neutrinami nie mogą pędzić szybciej niż światło, jak wydawało się naukowcom z ośrodka CERN. Przypuszczenia te pismo opiera na podobnym doświadczeniu i twierdzi, że epokowe odkrycie szwajcarskich naukowców to efekt zbyt luźnego kabla. Sprawę komentują polscy naukowcy.

Samoloty uziemione, autostrady zablokowane

Obfite opady śniegu i odwilż sparaliżowały komunikację w północno-zachodnich Chinach. W autonomicznym regionie zamieszkanym przez Ujgórów zima unieruchomiła wiele samolotów na jednym z lotnisk.

Zima na Białorusi bije rekordy. Już 42 ofiary

29 osób poniosło śmierć z wychłodzenia w obwodzie mohylewskim na wschodzie Białorusi - poinformowała w środę na swojej stronie internetowej opozycyjna gazeta "Narodnaja Wola". Tym samym liczba ofiar śmiertelnych tegorocznych mrozów wzrosła na Białorusi do 42.

Nad Saharą też się chmurzy

Sahara, największa pustynia świata, zwykle kojarzy się z upałem, morzem piasku i palącym słońcem, tymczasem zbierają się nad nią też chmury, niekiedy bardzo widowiskowe. Przynoszą one wodę w miejsca, gdzie jest jej naprawdę mało.

Boliwia może stracić połączenie z Brazylią

Boliwia ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak w poniedziałek setki rodzin zostało pozbawionych dachu nad głową, gdy wylała rzeka Acre na wschodzie kraju. Zagrożony jest też most łączący tę część Boliwii z Brazylią. Zdaniem władz to najgorsza powódź w regionie od 30 lat.

Zima uderzyła w Berlin. Niemcy zaskoczeni

Wtorek zaskoczył berlińczyków gwałtownymi opadami śniegu. Zamiast spodziewanego 1 cm, spadło pięć, przez co punktualna zazwyczaj komunikacja zanotowała spore opóźnienia. Miasto rzuciło do odśnieżania wszystkie swoje służby. Synoptycy uspokajają, że w najbliższych dniach, podobnie jak u nas, spodziewany jest znaczący wzrost temperatur.

Mrożą, myją, konserwują. Ratują zdjęcia ofiar tsunami

Setki tysięcy zdjęć ocalonych po trzęsieniu ziemi i tsunami czekają na renowację. Oczyszczone trafiają do ośrodków dla poszkodowanych, gdzie często odnajdują swoich właścicieli i pomagają ocalić od zapomnienia tych, którym po marcowej katastrofie przeżyć się nie udało.

Morze Kaspijskie zamarzło po raz pierwszy od lat

Władze rosyjskiego Dagestanu próbują ratować wygłodzone pelikany, które przyleciały z zamarzniętych delt Wołgi i Tereku do Machaczkały. Przy temperaturze od -20 do -30 st. C Morze Kaspijskie zamarzło po raz pierwszy od lat, uniemożliwiając pelikanom połów ryb.

Topniejący lód miażdży łodzie

Gruby lód pokrywający Dunaj na terenie Serbii w wyniku wzrostu temperatur zaczął się topić i przynosić straty rzędu setek tysięcy euro. Szybko płynąca kra niszczy łodzie i zalewa nadbrzeżne restauracje w Belgradzie.

Turystyka łata greckie portfele

Grecja w kryzysie najlepiej zarabia na swoich zabytkach, wyspach i klimacie. Dochody z turystyki w 2011 roku wzrosły w porównaniu z rokiem 2010 roku o 9,45 proc. Daje to łącznie 10 miliardów euro.