Świat

Świat

Zima uderzyła w Berlin. Niemcy zaskoczeni

Wtorek zaskoczył berlińczyków gwałtownymi opadami śniegu. Zamiast spodziewanego 1 cm, spadło pięć, przez co punktualna zazwyczaj komunikacja zanotowała spore opóźnienia. Miasto rzuciło do odśnieżania wszystkie swoje służby. Synoptycy uspokajają, że w najbliższych dniach, podobnie jak u nas, spodziewany jest znaczący wzrost temperatur.

Mrożą, myją, konserwują. Ratują zdjęcia ofiar tsunami

Setki tysięcy zdjęć ocalonych po trzęsieniu ziemi i tsunami czekają na renowację. Oczyszczone trafiają do ośrodków dla poszkodowanych, gdzie często odnajdują swoich właścicieli i pomagają ocalić od zapomnienia tych, którym po marcowej katastrofie przeżyć się nie udało.

Morze Kaspijskie zamarzło po raz pierwszy od lat

Władze rosyjskiego Dagestanu próbują ratować wygłodzone pelikany, które przyleciały z zamarzniętych delt Wołgi i Tereku do Machaczkały. Przy temperaturze od -20 do -30 st. C Morze Kaspijskie zamarzło po raz pierwszy od lat, uniemożliwiając pelikanom połów ryb.

Topniejący lód miażdży łodzie

Gruby lód pokrywający Dunaj na terenie Serbii w wyniku wzrostu temperatur zaczął się topić i przynosić straty rzędu setek tysięcy euro. Szybko płynąca kra niszczy łodzie i zalewa nadbrzeżne restauracje w Belgradzie.

Turystyka łata greckie portfele

Grecja w kryzysie najlepiej zarabia na swoich zabytkach, wyspach i klimacie. Dochody z turystyki w 2011 roku wzrosły w porównaniu z rokiem 2010 roku o 9,45 proc. Daje to łącznie 10 miliardów euro.

Pierwsze kamienie z Księżyca zaginęły. Leżą na wysypiskach i u złodziei

Księżycowe skały na Ziemię trafiły po raz pierwszy w 1969 roku. Amerykański rząd podjął wtedy decyzję: podzielimy kamienie i roześlemy je m.in. do 160 państw. Po misji Apollo 17 zrobiono tak ponownie. Teraz NASA przyznaje, że wiele kamieni zaginęło. A skoro tak, to pojawili się ich łowcy. - Namierzyłem już 77 - Joseph Gutheinz Jr mówi BBC.

Jeździli poza trasą. Zginęli w lawinie

Cztery osoby zginęły w lawinach w stanie Waszyngton w USA. Wszystkie jeździły poza trasą. W sumie pod śniegiem znalazło się kilkanaście osób, część jednak wyszła z wypadku bez szwanku.

Kozy, samba i lot anioła. Karnawał dobiega końca

Karnawał w poszczególnych krajach wygląda inaczej. Jedno jest jednak takie samo: radość, feeria barw i zabawa, które jednoczą ludzi bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania. Zobacz jak wygląda karnawał w Polsce i na świecie.

"Mamy dziewięć miesięcy zimy, a reszta to lato, lato i lato"

Opady śniegu w Polsce, nawet te najbardziej intensywne, nie mogą się równać z tym, co dzieje się na Alasce. Miejscami leży tam nawet 8 metrów śniegu. Jak mówi konsul honorowy na Alasce - Stanisław Borucki, duże opady to nic nadzwyczajnego w stanie, w którym zima trwa 9 miesięcy.

Życiu księcia wciąż zagraża niebezpieczeństwo

Stan zdrowia syna królowej Holandii Beatrix, Johana Friso, którego w piątek pogrzebała lawina, pozostaje bez zmian - podała w sobotę holenderska rodzina królewska. Przy księciu w klinice uniwersyteckiej w Innsbrucku czuwa królowa oraz jego żona - Mabel Wisse Smit.

37 st. C, a nawet goręcej

W Rio de Janeiro trwa karnawałowe szaleństwo. Pogoda będzie sprzyjać kolejnym dniom zabawy w rytmie samby. Uczestnicy i obserwatorzy barwnych pochodów odczują temperaturę na poziomie 37 st. C, ale roznegliżowane tancerki na pewno jeszcze ją "podkręcą".

Kilka kwadransów śniegu w Nowym Jorku

"Śnieżyce zeszłej zimy dały się we znaki mieszkańcom Wschodniego Wybrzeża. Śnieg po pas i paraliż Nowego Jorku pozostał jedynie w naszych wspomnieniach i na fotografiach. Mamy prawie połowę lutego, a Big Apple nadal bez śniegu" - napisał na Kontakt Meteo Reporter 24. Amerykańscy synoptycy prognozują: zima zdąży jeszcze zawitać do tego stanu.

Zima w Albanii. Padły wszystkie rekordy

Albański rząd ogłosił stan klęski żywiołowej dla prawie całego kraju. Przyczyna? Zima zawitała do Albanii. Miejscami spadło nawet do 3 metrów śniegu. Według agencji informacyjnych napadało tyle, że padły wszystkie rekordy grubości pokrywy śnieżnej w tym kraju.

Paraliż w Czechach i na Słowacji. Bratysława stoi

Już drugi dzień z rzędu obfite i nieustające opady śniegu paraliżują transport w Czechach. Choć w piątek sytuacja nieco się poprawiła, wciąż zamkniętych jest kilkadziesiąt szlaków drogowych. Rekordowa ilość śniegu spadła na Słowacji.

Paralotniarz na ratunek odciętym Rumunom

Marian Cojocaru to człowiek, któremu trudne warunki pogodowe nękające Rumunię, nie są straszne. Niezależnie od tego, jak jest zimno, dosiada swojej paralotni i dostarcza żywność ludziom odciętym przez śnieg od świata.

Dziesiątki ofiar w zasypanej Algierii

Dziesiątki ofiar zebrała już nietypowa, zimowa pogoda w Algierii. Wiele osób zginęło w wypadkach podczas śnieżyc. Obfite opady odcięły od świata całe wioski, których mieszkańcy od kilku dni zmagają się z kurczącymi zapasami, brakiem gazu i elektryczności.

Koloseum się rozpada. Przez śnieg

Śnieg, który w ciągu ostatnich tygodni zasypał niemalże całą Europę, stanowi poważne zagrożenie dla zabytków. Rzymskie Koloseum zostało zamknięte, ponieważ na skutek ujemnych temperatur zaczęło dosłownie "rozsypywać się na kawałki" - donosi CNN.

Mrozy zabijają, rząd odcina prąd

- Bilans ofiar mrozów, które w Rumunii utrzymują się od trzech tygodni, wzrósł do 86. Tylko w ciągu ostatniej doby zamarzło siedem osób - podało w środę rumuńskie Ministerstwo Zdrowia. Siarczysty mróz zmusił ponadto władze kraju do rozważenia wstrzymania eksportu prądu i ograniczenia jego zużycia.

TIRS zmierzy temperatury na Ziemi

43 miesiące - to rekordowo krótki czas na skonstruowanie nowego urządzenia prowadzącego badania w kosmosie. Tyle potrzebowali inżynierowie z Centrów Lotów Kosmicznych Goddarda NASA do budowy instrumentu o nazwie TIRS. Będzie ono z orbity mierzyć ziemskie temperatury, używając technologii opartych na fizyce kwantowej. Zebrane dane pomogą m. in. w gospodarowaniu zasobami wody na naszej planecie.

Wiało 230 km/h. Giovanna uderzyła w Madagaskar

Giovanna, tropikalny cyklon 4. kategorii, który w poniedziałek wieczorem dotarł do Madagaskaru, zabił co najmniej dwie osoby. Zniszczonych jest wiele budynków, a drogi blokują powalone drzewa. Mieszkańcy zmagają się też z przerwami w dostawach prądu.