Świat

Świat

Chińska prowincja ugrzęzła w mgle

Widoczność ograniczona nawet do 50 metrów, odwołane loty, zamknięte drogi szybkiego ruchu. Tak wyglądał poniedziałkowy poranek w chińskiej prowincji Szantung. Zawiniła mgła.

Katastrofalny początek jesieni na Wyspach

"Padało całą niedzielę, całą noc i od rana leje" - informuje o sytuacji w Wielkiej Brytanii internauta na Kontakcie 24. Wichury i ulewne deszcze w weekend brutalnie wkroczyły do Wielkiej Brytanii i zdążyły już doprowadzić do śmierci jednej osoby. Na poniedziałek i wtorek synoptycy zapowiadają wiatr dochodzący do 100 km/h i dalsze obfite opady, które mogą skutkować powodziami na południowym zachodzie i północy kraju.

Ogień pożera lasy nad Walencją

Około 2 tys. mieszkańców miejscowości położonych wokół Walencji zostało ewakuowanych w niedzielę wieczorem z powodu pożaru miejscowych lasów. Ze względu na zadymienie zamknięto cztery lokalne drogi. Z ogniem podsycanym przez silny wiatr walczą strażacy i wojskowi z jednostek kryzysowych.

Jelawat ma szansę zostać tajfunem-potworem

Tajfun Jelawat szybko rozwija się nad Morzem Filipińskim - niewykluczone, że niebawem osiągnie status supertajfunu. Chociaż znajduje się setki kilometrów od Archipelagu Filipińskiego i ominie go od wschodu, już teraz mocno miesza w pogodzie, powodując burze z silnym deszczem i wichurami. W najbliższych dniach ulewy mogą doprowadzić do powodzi i lawin błotnych na Filipinach.

Lawina zabiła 9 himalaistów. Polskie wyprawy bezpieczne

Co najmniej dziewięciu europejskich himalaistów zginęło, a czterech uważa sie za zaginionych wskutek zejścia lawiny na mierzącym 8156 m n.p.m. masywie Manaslu w północnym Nepalu. Do tej pory udało się odnaleźć dwa ciała: wspinacza z Niemiec i przewodnika z Nepalu. Lawina nie zagroziła dwóm polskim wyprawom, które znajdują się na ośmiotysięczniku.

Domy w Kanadzie zapadają się przez globalne ocieplenie

Kanadyjczycy mogą stracić swoje domy przez ocieplający się klimat. Z powodu topnienia wiecznej zmarzliny zmienia się struktura gruntu, co powoduje pękanie i przesuwanie się fundamentów, a nawet zapadanie się budynków. Władze Kanady przygotowują specjalne poradniki dla właścicieli zagrożonych domów.

Bolidy rozświetliły niebo nad Wyspami Brytyjskimi

Meteory, kosmiczne śmieci czy jakieś tajemnicze zjawisko? Świetliste kule przecinające niebo, które oglądali w nocy z piątku na sobotę mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, wzbudziły wiele spekulacji. Zagadkę rozwiązało Amerykańskie Towarzystwo Meteorów, które poinformowało o 75 przypadkach świetlistych zjawisk, zarejestrowanych nad Wyspami Brytyjskimi.

Na zachód od Aten zatrzęsła się ziemia

4,9 stopnia w skali Richtera miało trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Grecję w sobotę rano. Epicentrum znajdowało się 90 km na zachód od Aten - poinformował grecki Narodowy Instytut Geofizyki. Na razie nie ma doniesień o ofiarach ani szkodach materialnych.

Cały dok dryfował na Hawajach

Hawajscy rybacy odkryli duży dok dryfujący po Pacyfiku nieopodal wysp. Po oględzinach okazało się, że to prawdopodobnie kawałek japońskiego portu. Przyniosły go morskie prądy półtora roku po katastrofalnym trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii.

13-metrowa jaszczurka wykopana w Holandii

Górnicze prace w kopalni wapienia w Maastricht przerwało niezwykłe znalezisko. Koparka natrafiła najpierw na wielki ząb, a potem kolejne skamieniałe części 13-metrowego szkieletu prehistorycznego gada. Pozostałości mozozaura - jednej z największych ziemskich jaszczurek - trafią do miejskiego muzeum.

Zalało południową Alaskę

Silny wiatr i ulewny deszcz przyniosła burza, która nawiedziła południowe wybrzeże Alaski. Opady bvły prawdziwie rekordowe. Doprowadziły do wezbrania rzek i wywołały powodzie na niektórych obszarach. Miejscami spadło nawet 200 l/mkw. deszczu, a prędkość wiatru przekraczała 140 km/h.

Runda honorowa Endeavoura. Ostatni krok do muzeum

Amerykański wahadłowiec Endeavour zakończył w czwartek drugi etap swojej ostatniej podróży. Na grzbiecie Boeinga 747 wylądował w bazie lotniczej Edwards na obrzeżach pustyni Mojave w Kalifornii.

Cyklon Nadine nad Azorami

14 burza tropikalna tego sezonu na Północnym Atlntyku, Nadine, przynosi fatalną pogodę na Azorach. Na wyspach jest bardzo mokro i wietrznie. Żywioł zmierza teraz w wybrzeże Portugalii.

Zorza: zielone złoto Skandynawii

Narty to przeżytek - jest nowy hit zimowych podróży. To zorze polarne, które podziwiać można m.in. w Skandynawii. Norwegowie liczą, że ożywią one lokalną turystykę, dotychczas oferującą głównie białe noce latem. Szczególnie mocno liczą na Brytyjczyków, którzy już teraz tłumnie przybywają, by podziwiać kolorowe spektakle.

Polka przewodniczącą Rady CERN-u

Prof. Agnieszka Zalewska została przewodniczącą Rady CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Jest pierwszą kobietą, które objęła tę prestiżową funkcję i pierwszym przewodniczącym z Europy Środkowo-Wschodniej.

Tak mało Arktyki jeszcze nie było. Padł rekord pomiarów

3,41 mln km kw. - tyle wyniosła powierzchnia lodu arktycznego w tym roku. To najmniejsza wartość od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 30 lat. Naukowców niepokoi nadzwyczaj szybkie topnienie Arktyki, bo może mieć to opłakane skutki dla żyjącej tam społeczności, ekosystemu i w końcu całego świata.

Rekordowo ciepły Atlantyk u wybrzeży USA

Temperatura powierzchni morza na północno-wschodnim wybrzeżu USA osiągnęła najwyższą wartość w historii ludzkich pomiarów. Naukowcy nie wiedzą, co jest tego przyczyną, ale już zaobserwowali negatywne skutki zjawiska.

Malaria dotarła na Alaskę. Chorują ptaki

Malaria dotarła na Alaskę - na tę pasożytniczą chorobę zapadły tamtejsze ptaki. Zmiana klimatu może zaprowadzić malarię jeszcze dalej na północ - informują amerykańscy badacze.

Komary przechytrzyły ludzi. I jak tu walczyć ze śmiertelną malarią?

Komarów roznoszących śmiertelnie niebezpieczną malarię nic nie jest w stanie powstrzymać. Jak wykazali francuscy badacze, owady te zmieniły swój tryb życia, żeby tylko móc pokonać barierę, którą dotąd uważano za najskuteczniejszą: nasączoną środkiem owadobójczym moskitierę.

Na grzbiecie boeinga odleciał w ostatnią podróż

Endeavour, wahadłowiec należący do NASA, w środę wyruszył w swoją ostatnią podróż. Prom, wyniesiony w powietrze na grzbiecie boeinga 747, odleciał z Florydy do Kalifornii, gdzie stanie się eksponatem w muzeum. Start wahadłowca odbył się z dwudniowym opóźnieniem z powodu niesprzyjającej pogody.

Potop w Afryce. Nie żyje 137 osób

Sytuacja powodziowa w Nigerii z dnia na dzień pogarsza się. Woda wdziera się do kolejnych stanów kraju zmuszając dziesiątki tysięcy do ewakuacji. W schronach dla powodzian brakuje już miejsc, rozprzestrzenia się cholera.

Rekordowe lato na Spitsbergenie

Sierpień 2012 roku Na Spitsbergenie przejdzie do historii z racji rekordowej sumy opadów atmosferycznych, która wyniosła 123,8 l/mkw. Stacjonujący tam polscy naukowcy zanotowali zaledwie 7 dni bez deszczu. Taka aura skutecznie utrudniała im prowadzenie badań.

Krater na Syberii kryje biliony karatów diamentów

Rosja ujawniła, że posiada na swoim terytorium ogromne złoże diamentów, które mogłoby nasycić światowe rynki na kolejne 3 tys. lat. Kamienie kryją się w kraterze na Syberii. Wielkość złoża oblicza się na biliony karatów - dziesięciokrotnie więcej niż wynoszą pozostałe złoża na całym świecie.

Kosmiczny widok Kuwejtu nocą

Krążąc po orbicie ziemskiej, astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej często "łowią" niezwykłe widoki. Ich zdjęcia zrobione z kosmicznej perspektywy pokazują nam znane obiekty i zjawiska w nowy sposób. Tym razem sfotografowali miasto Kuwejt, którego różnokolorowe obszary tworzą świetlistą układankę, kontrastującą z czernią Zatoki Perskiej.

Na Kanarach wypiętrza się nowa wyspa

Trzęsienie ziemi o sile 3 stopni w skali Richtera i kilkaset słabszych wstrząsów wystąpiło w ostatnich dniach w południowej części hiszpańskiej wyspy El Hierro. Po trzęsieniu jej grunt w centralnych rejonach uniósł się o dwa centymetry. To może oznaczać, że już niedługo dojdzie do przewidywanego przez wulkanologów wypiętrzenia nowej wyspy w kanaryjskim archipelagu.

Wulkan wypluł kilometrowy słup popiołu

Huk i wysoki na kilometr słup dymu i popiołu - tak zaznaczył swoją aktywność indonezyjski wulkan Mount Gamalama. Po niedzielnej erupcji pobliskie miasto Ternate i okolice pokrywa pył wulkaniczny. Według lokalnych władz nie ma potrzeby ewakuowania ludności.