Świat

Świat

Czerwony przypływ u brzegów Sydney

Wody przybrzeżne australijskiej Nowej Południowej Walii zabarwiły się na czerwono. To wynik masowego rozwoju nocoświetlików - bioluminescencyjnych glonów. Chociaż wyglądają efektownie, mogą być niebezpieczne dla pływaków, dlatego plaże w rejonie Sydney zostały czasowo zamknięte.

ONZ zaniżała prognozy klimatyczne?

Zniknięcie wielu wyspa na Pacyfiku, poważna groźba zalania dla Tokio czy Nowy Jork, coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe - taki katastroficzny scenariusz dopuszczają naukowcy z Instytutu Badań nad Klimatem w Poczdamie. Według nich może się on spełnić jeszcze w tym stuleciu. Wszystko przez to, że wzrost poziomu mórz oceanów jest znacznie szybszy, niż przewidują to prognozy ONZ.

Madera: nieustający alarm pogodowy

Ziemia osunęła się na dom na Maderze. Warunki pogodowe na wyspie od soboty są tak złe, że nieustannie obowiązują tam alarmy meteorologiczne.

Amerykanie podliczają Sandy: 40 mld dolarów w samym Nowym Jorku

41,9 mld dol. przeznaczył gubernator Nowego Jorku na walkę ze skutkami Sandy na terenie stanu. Ponad połowę tej kwoty pochłonie odbudowa zniszczeń i sprzątanie w samym mieście Nowy Jork. Środki na pomoc tysiącom poszkodowanych przez huragan osób wciąż wpływają też na konta organizacji humanitarnych.

Śnieżyce z piorunami na Hokkaido

Silna zamieć śnieżna zaatakowała we wtorek północną japońską wyspę Hokkaido. Bez prądu zostały tysiące domów, a silny wiatr zrywał dachy, powalał drzewa i latarnie. Śniegowi i wichurze towarzyszyły też budzące zdziwienie mieszkańców wyładowania atmosferyczne.

Hawajski Kilauea pluje lawą. Ostrzeżenia dla turystów

Hawajski wulkan Kilauea wypluwa w ostatnich tygodniach strumienie lawy. Po raz pierwszy od niemal roku dotarły one aż do oceanu. Zjawisko przyciąga zwiedzających, jednak naukowcy ostrzegają, że lepiej trzymać się od niego w bezpiecznej odległości.

Leje również w Irlandii. Nieprzejezdne drogi

Fatalny dzień mają za sobą irlandzcy kierowcy. To przede wszystkim oni odczuli skutki intensywnych opadów, jakie nawiedziły kraj w nocy z niedzieli na poniedziałek. Niebawem Irlandczycy będą mierzyć się z mrozem.

Wielka powódź w Wielkiej Brytanii. Tak źle nie było od 70 lat

W Wielkiej Brytanii wielka powódź. Prawie tysiąc domów znalazło się pod wodą, a kolejnym kilkudziesięciu tysiącom grozi zalanie. Tylko w nocy z niedzieli na poniedziałek w niektórych miejscach spadło naraz tyle deszczu, ile średnio w trzy tygodnie. Według najnowszych prognoz trudna sytuacja pogodowa na Wyspach utrzyma się przynajmniej dwa tygodnie.

"Nie widzieliśmy nic, nawet włączonych świateł awaryjnych"

Siedem osób zginęło, a 35 zostało rannych w serii wypadków, do których doszło w poniedziałek na autostradzie w prowincji Szantung w Chinach. Powód? Fatalne warunki pogodowe. Gęsta mgła skróciła tam widzialność do zaledwie kilku metrów. Pogoda doprowadziła też do karambolu 46 pojazdów w prowincji Qinghai.

Ulewy przyszły o tydzień za wcześnie

Po kilku dniach nieprzerwanych ulew gwałtownie wylały rzeki na północy i zachodzie Panamy, powodując wyjątkowo dotkliwą powódź. Woda zniszczyła kilkaset budynków, odcięta jest część dróg i mostów. Spowodowane przez opady osunięcie gruntu zabiło dwie osoby.

Pogoda zabija na Wyspach. Zalane setki domów. A to nie koniec

Z powodzią i z huraganowym wiatrem mierzą się od czwartku mieszkańcy południowego zachodu Wielkiej Brytanii. Fatalne warunki pogodowe pozbawiły życia trzy osoby, zalały ponad 800 domów, a także sprawiły, że zamknięto wiele dróg i autostrad. Ponadto sparaliżowały kolej i doprowadziły do licznych ewakuacji.

Wiatr dał się pięknie sfotografować

W niedzielę po raz pierwszy tej jesieni Holandię nękały nawałnice. Bardziej niż deszcz mieszkańcom tego kraju dokuczał wiatr, miejscami wiejący z prędkością 110 km/h. Taka pogoda malowniczo wygląda na zdjęciach.

Ocieplenie kosztowniejsze od kryzysu finansowego

Europa zaczyna dotkliwie odczuwać efekty zmiany klimatu. Rośnie liczna katastrof naturalnych, które coraz więcej kosztują. Jeśli globalna temperatura Ziemi wciąż będzie rosnąć, czeka nas niewyobrażalny kryzys, czytamy w raportach Europejskiej Agencji Środowiska i Organizacji Narodów Zjednoczonych, opublikowanych na tydzień przed konferencją klimatyczną w Katarze.

Zebrali 8 ton śmieci z Mt. Everestu. Powstały z nich rzeźby

Posąg hinduskiego bóstwa ze szczątków rozbitego śmigłowca, medale z denek puszek po piwie - to tylko niektóre z 75 dzieł z nietypowej wystawy rzeźb powstałych z 8 ton śmieci zebranych ze zboczy najwyższej góry świata. Nepalczycy chcą dzięki niej zwrócić uwagę na stan Mount Everestu, na którym przybywa "pamiątek" po coraz liczniejszych zdobywcach.

Pogodowy szturm na Wyspach

Pierwszą ofiarę zebrała sztormowa pogoda na Wyspach. Wartki nurt wody wdarł się na ulicę i porwał auto z kierowcą. A to dopiero początek trudnej weekendowej pogody w Wielkiej Brytanii, przed jaką ostrzegają tamtejsi synoptycy.

Denga rozprzestrzenia się po Europie

Na Maderze od października zanotowano blisko 1400 przypadków zarażenia dengą. Wśród hospitalizowanych z powodu tej ostrej choroby zakaźnej przenoszonej przez komary są zarówno mieszkańcy wyspy, jak i zagraniczni turyści. Przypadków zarażeń może być znacznie więcej, bo władze sanitarno-epidemiologiczne czekają na wyniki badań kolejnych ponad 500 osób z objawami tej choroby. Kilkanaście osób zachorowało po powrocie do swoich krajów.

Dziękczynne balony już napompowane

Od Hello Kitty po Spider-Mana - gigantyczne balony pojawiły się na ulicach Nowego Jorku. Powód to przygotowania do corocznej parady w Święto Dziękczynienia.

W Chile mocno zatrzęsła się ziemia

Centrum Chile nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy kraju, Santiago. Dotychczas nie ma informacji o ofiarach i zniszczeniach.

140 alertów pogodowych. Anglia w strugach deszczu

Liczne podtopienia, nadmiar wody na ulicach oraz utrudnienia w ruchu - to skutki ulewnych deszczy, nękających od środy mieszkańców Anglii. Służby meteorologiczne ogłosiły 140 alertów pogodowych, 80 z nich dotyczyło południowo-zachodniej części kraju.

Amerykanie wybijają wilki setkami

Setki wilków zostały pozbawione życia, choć sezon polowań na nie dopiero się rozpoczął. Od stycznia tego roku, z powodu cięć budżetowych, zwierzęta te w USA nie są już chronione.

Nie tylko Polskę rano spowijają mgły

Mgliste poranki to w ostatnich dniach domena nie tylko naszego kraju. W mieście Chongqing w południowo-zachodnich Chinach widzialność spadła poniżej 100 metrów.

Dym w krainie "Władcy Pierścieni"

Nowozelandzki wulkan Mount Tongariro znów przypomniał o sobie. We wtorek znad krateru unosiła się chmura dymu i pyłu sięgająca niemal 5 kilometrów.

Zobacz skalę ulew we Włoszech

Takich opadów jak w listopadzie dawno we Włoszech nie było. W niektórych miejscach słonecznej Italii w tydzień spadło ponad 320 litrów wody. To te ulewy przyniosły tragiczne w skutkach powodzie na północy części kraju.

Trujemy jak nigdy. Kolejny rekord pobity

Ilość gazów cieplarnianych w atmosferze pobiła kolejny rekord - podała działająca przy ONZ Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). W porównaniu do czasów sprzed industrializacji, koncentracja dwutlenku węgla w powietrzu wzrosła o 40 proc.