Świat

Świat

Norwegia rusza z pierwszą pomocą dla klimatu

- Musimy udzielić klimatowi pierwszej pomocy - oświadczył premier Norwegii Jens Stoltenberg. Zanim społeczność międzynarodowa wynegocjuje nową umowę ograniczającą wpływ człowieka na globalne ocieplenie, Norwegowie wydadzą jeszcze więcej pieniędzy, żeby powstrzymywać wycinkę lasów deszczowych oraz ograniczać emisję gazów cieplarnianych.

"Śmierć wilczycy" i wilk-koniarz "zagrażający bezpieczeństwu publicznemu"

"Wilk pożarł półtorarocznego wieprza i zbiegł do lasu", "Śmiertelnie ranna wilczyca dogorywa na śniegu", "Podczas gdy wilki rzuciły się na owcę, Doliński szybko odjechał" - to tylko niektóre z wycinków prasowych o trudnym współżyciu wilków i ludzi sprzed niemal wieku. Dziś wilki podchodzące do domostw także są problemem.

Rok klęsk: na świecie 140 mld dol. strat

Straty powstałe w mijającym roku w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof zawinionych przez człowieka osiągną co najmniej 140 miliardów dolarów. Takie szacunki przedstawiła szwajcarska firma reasekuracyjna Swiss Re.

Fidżi: najsilniejszy cyklon od dwóch dekad

Do ponad 200 km/h dochodziła prędkość wiatru, towarzysząca cyklonowi Evan w Oceanii. W poniedziałek zaatakował wyspę Fidżi. Turyści schronili się z miejscową ludnością w centrach ewakuacyjnych, a niektórzy dzień wcześniej wyjechali z kraju.

Listopad piątym najcieplejszym w historii

Mamy za sobą piąty najcieplejszy listopad na świecie w historii pomiarów, czyli od 132 lat. Średnia miesięczna temperatura wyniosła aż 13,67 st. Celsjusza - podali amerykańscy meteorolodzy.

Błotna lawina zmiotła pociąg. Zobacz nagranie świadka

Schodząca z góry ziemia z impetem uderza i wykoleja pociąg towarowy. To nie kadr z filmu katastroficznego, a zdarzenie, które udało się zarejestrować przypadkowemu obserwatorowi w USA. Nikomu nic się nie stało; udało się też uniknąć skażenia terenu.

Rumunia: śnieg odcina wioski od świata

Śnieg nie przestaje zasypywać Rumunii. Sytuacja jest tak trudna, że we wtorek w wielu miejscach wydano ostrzeżenia. Najmocniej przez pogodę cierpią mieszkańcy odciętych od świata wiosek.

Niemcy poszukują idealnej choinki

Alpejskie wycieczki, zakupy, poszukiwanie choinki idealnej - tak przedświąteczny tydzień spędza duża część Niemców. Kto ma więcej szczęścia, szusuje po bawarskich stokach, kto nieco mniej, ten krząta się w przedświątecznym ukropie.

Mróz zabija na Ukrainie. Władze rozstawiły 1,5 tys. ogrzewanych namiotów

Od początku grudnia mróz zabił 37 osób na Ukrainie - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Ofiar może przybywać, bo - jak przewidują meteorolodzy - temperatura jeszcze spadnie. Aby zapobiec kolejnym zgonom, ukraiński rząd stawia w całym kraju punkty grzewcze i organizuje akcje dożywiania bezdomnych.

Ebb i Flow efektownie zakończyły misję. NASA zbombardowała Księżyc

Tuż przed godz. 23.30 spektakularnie zakończyła się misja sond Ebb i Flow, które badały pole grawitacyjne Księżyca. Na komendę centrum kontroli lotu z prędkością ponad 6 tys. km/h jedna po drugiej uderzyły w powierzchnię Srebrnego Globu. Tak spektakularne "wyłączenie" sond została zaplanowane w związku z wyczerpaniem się ich zapasów paliwa.

Ziemia trzęsie się od 10 dni

Mieszkańcy 7-tysięcznej miejscowości Torreperogil w prowincji Jaen na południu Hiszpanii są coraz bardziej zaniepokojeni podziemnymi wstrząsami, których w minionych 10 dniach naliczono już ponad 150.

Ziemia osunęła się na osiedle w Tyrolu

Osuwisko ziemi w Górnym Tyrolu zeszło na osiedle jednorodzinnych domów. Cztery z nich zostały kompletnie zniszczone. Jakimś cudem nikt nie zginął. Wszczęto śledztwo: osiedle mogło dostać zgodę na budowę za łapówkę.

W Rosji już 50-stopniowe mrozy

Syberia i Kraj Kamczacki to pierwsze w tym sezonie regiony Rosji, gdzie temperatura spadła do -50 st. C. Ale nie tylko tam jest wyjątkowo mroźnie. Mieszkańcy Moskwy szykują się na 30-stopniowe mrozy zapowiadane na najbliższy tydzień.

Australia zbada lodowy rdzeń Antarktydy

Australijskie władze planują dokładnie zbadać liczący ponad 2 tys. lat rdzeń lodowy Antarktydy. - To nic innego jak kronika klimatu, atmosfery i wody - opisuje minister środowiska Tony Burke.

Bardzo zły dzień na europejskich drogach

W sobotę podróże po drogach Europy Środkowej nie należały do najłatwiejszych. Policja Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Włoch oraz Niemiec od rana ostrzegała kierowców przed "ekstremalnie trudnymi" warunkami jazdy. Drogi pokrywała gołoledź. Doszło do wielu wypadków.

Zabójczy tajfun zniszczył Samoa, idzie na Fidżi

Mieszkańcy wyspy Fidżi na Oceanie Spokojnym szykują się na atak tajfunu Evan. Zabezpieczają biura i robią zapasy artykułów pierwszej potrzeby. Paniki nie widać, ale mówią, że szykują się na najgorsze.

Dwukrotnie większy przyrost temperatury. Wyciekły dane z raportu ONZ

Naukowcy są bardziej niż kiedykolwiek przekonani, że to człowiek jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie klimatu i negatywne zjawiska, które się z tym wiążą - wynika z przecieków z raportu ekspertów ONZ, który ma być opublikowany w przyszłym roku. Ujawnili je blogerzy sceptyczni wobec takich tez.

Silny wiatr na Półwyspie Iberyjskim. Samoloty nie mogą lądować

Krytyczna sytuacja pogodowa panuje na Półwyspie Iberyjskim przez silny wiatr i ulewny deszcz. Na północy Portugalii obowiązuje czerwony alert pogodowy, oznaczający skrajne ryzyko, a na pozostałym obszarze oraz w Hiszpanii alert pomarańczowy. Spokojnie jest tylko na południu półwyspu.

Śnieg sparaliżował północne Włochy. Miejscami spadło pół metra

Mamma mia, ile śniegu - narzekają od rana Włosi z północnej części Półwyspu Apenińskiego. Intensywne opady kompletnie ich zaskoczyły. Białego puchu było tak dużo, że ograniczono ruch na lotniskach, nakazano używanie opon zimowych, a na terenach górskich łańcuchów. Sparaliżowany jest ruch w miastach, pociągi mają spore opóźnienia.

Cambridge udostępnia online najważniejsze dzieła w dziejach ludzkości

Uniwersytet Cambridge udostępnia online i zupełnie za darmo dostęp do najważniejszych dzieł w dziejach ludzkości. Oryginalne prace największych myślicieli zostały zeskanowane i wrzucone do cyfrowej biblioteki. Znajdziemy obok siebie rękopisy Nowego Testamentu i matematyczne czy filozoficzne rozważania Newtona.

Największe gwiazdy zagrały dla ofiar Sandy

"Moje miasto ruin". Tak brzmiał tytuł piosenki, którą Bruce Springsteen otworzył galę poświęconą ofiarom huraganu Sandy. Pośród gwiazd, które wsparły poszkodowanych przez żywioł, znalazł się również Mick Jagger. Bilety na uroczystość na czarnym rynku kosztowały nawet 30 tysięcy dolarów.

200 ofiar w ciągu doby. Bopha zabija ponad tydzień po ataku

O niemal 200 osób w ciągu doby podniosły filipińskie władze bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Bopha. Ta liczba dobija już do tysiąca, ale są też dobre wiadomości: udało się uratować większość rybaków, którzy zaginęli na wodach Morza Południowochińskiego.