Świat

Świat

25 gatunków naczelnych na skraju wyginięcia

Dwudziestu pięciu gatunkom ssaków naczelnych grozi wyginięcie - ostrzega Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Do zagłady może dojść z winy człowieka, przez wycinanie lasów i nielegalny handel dzikimi zwierzętami.

Burzliwa wiosna w Kapsztadzie sieje popłoch

Niezwykle burzliwe oblicze ma tegoroczna wiosna w Kapsztadzie. Kolejny dzień z rzędu fale w Ocenianie Atlantyckim sięgają kilku metrów. Czasem są one śmiertelnie niebezpieczne.

Rzym walczy z Kleoptrą

Rzym walczy z frontem Kleopatra. Według synoptyków, wieczorem w Wiecznym Mieście w ciągu godziny może spaść nawet 50 litrów deszczu.

Na Wyspach dawno nie było tak mokro. Ryzyko powodzi

To będzie najbardziej mokra jesień na Wyspach od 12 lat - alarmują brytyjscy meteorolodzy. Już w pierwszych dniach jesieni spadło tyle deszczu, co zazwyczaj w miesiąc. Październik nie będzie gorszy, początek ulew już w środę.

Francusko-brytyjska wojna o przegrzebki

U wybrzeży Normandii następuje eskalacja francusko-brytyjskiej wojny o łowiska. Konflikt rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, kiedy brytyjskie trałowce - legalnie poławiające przegrzebki - zaatakowali francuscy rybacy. Brytyjczycy żądają eskorty Royal Navy, Francuzi odgrażają się, że tym razem rzucą do walki 250 kutrów.

Do 23 st. C w drugiej połowie października!

Ciepło nie chce dać o sobie zapomnieć. W nadchodzącym tygodniu będzie go pod dostatkiem. Słupki rtęci powinny podskoczyć nawet do 23 st. C! Potem nastąpi ochłodzenie, ale spadek temperatur postępować będzie dość powoli.

Polowali z dzidami na pandę wielką

Panda wielka była przysmakiem ludzi kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Do takiego wniosku doszli chińscy paleontolodzy po zbadaniu skamieniałości z południowych Chin. Widnieją na nich truchła pand rozszarpane ostrym narzędziem.

Tornada przetoczyły się przez Francję

Przez Francję przetoczyły się dwa tornada. Pierwsze zaatakowało w niedzielę rano w departamencie Wandea w zachodniej Francji. Drugie po południu w zupełnie innym miejscu - niedaleko Marsylii. Łącznie rannych jest 25 osób, zniszczeniu uległo kilkaset budynków.

Kleopatra idzie na Rzym. Obrona Cywilna w gotowości

Alarm pogodowy dla Rzymu. Miasto szykuje się na przejście nawałnic. Straż pożarna i obrona cywilna udrażnia studzienki kanalizacyjne, zabezpiecza brzegi rzeki i kanałów workami z piaskiem i wzywa mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów do ewakuacji.

Turbo przyspieszenie w ochronie oceanów

Dziesięciokrotnie wzrosła w ciągu dekady powierzchnia morskich obszarów chronionych. To krok w dobrym kierunku, ale do celu wyznaczonego przez ONZ na 2020 rok jeszcze daleka droga.

Kosmiczny prom przeciska się między budynkami

Tłumy Amerykanów śledziły pożegnalny przejazd wahadłowca Endeavour ulicami Los Angeles. Żeby go umożliwić, trzeba było czasowo usunąć część ulicznych latarni i sygnalizatorów. Teraz prom czeka "emerytura" na wystawie w California Science Center.

Lotniska zabijają 110 Brytyjczyków rocznie

110 Brytyjczyków umiera przedwcześnie w wyniku zanieczyszczeń związanych z infrastrukturą lotniskową - donoszą naukowcy z Instytutu Technologii Massachusetts (MIT). Do takich wniosków doszli po przebadaniu 20 lotnisk w całej Wielkiej Brytanii. Okazało się, że do największej liczby zgonów przyczynia się port Heathrow.

Satelity Galileo już na orbicie. Krok do europejskiego GPS

Bliźniacze satelity Galileo są już na orbicie. Wczoraj wieczorem wyniosła je w przestrzeń kosmiczną rosyjska rakieta Sojuz. W ten sposób powoli kończy się dominacja USA w zakresie nawigacji satelitarnej. Europa buduje własny system alternatywny dla GPS.

Satelita spadł z orbity i spłonął. Astronauci zjedli lody

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są już po małej uczcie. W piątek zjedli lody dostarczone im przez firmę SpaceX w kapsule Dragon. Tego samego dnia prywatna misja musiała pogodzić się z porażką. Jeden z satelitów, który tak jak Dragon został wyniesiony w kosmos przez rakietę Falcon, spadł z orbity i spłonął.

Miesięczna porcja deszczu w dobę. Szkoci znaleźli się pod wodą

30 ostrzeżeń przeciwpowodziowych obowiązuje od piątku w Szkocji. Najgorsza sytuacja jest w południowej i wschodniej części kraju, gdzie w ciągu 24 godzin spadło 80 l/mkw. wody czyli tyle, ile zazwyczaj w ciągu miesiąca. Wartkie strumienie niszczą domy i więżą ludzi w autach.

"Mission 26": Endeavour jedzie do muzeum

Setki amerykańskich flag, brawa i łzy. Tak rozpoczęło się uroczyste i mające trwać dwa dni ostatnie pożegnanie Endeavoura, najmłodszego wahadłowca NASA. Maszyna po tym jak z wielką fetą przejedzie ulicami Los Angeles, spocznie w Kalifornijskim Centrum Nauki.

Topniejący grad zalał miasto w Hiszpanii

Powódź spowodowana przez topniejący grad zalała północno-wschodnie hiszpańskie miasto Soria. Lokalne służby porządkowe miały problem z poradzeniem sobie z jej skutkami, ponieważ miejscowe studzienki kanalizacyjne były zapchane przez... liście.

Meteoryt z Marsa zawiera ślady wody

Naukowcy z Uniwersytetu Alberty przebadali meteoryt, który rok temu spadł na na marokańską pustynię. Dostarcza dowodów na to, że na Czerwonej Planecie mogło istnieć życie.

Wenecja się sypie. Budynki są dziurawe jak szwajcarski ser

Budynki w centrum Wenecji są podziurawione jak szwajcarski ser - alarmują gondolierzy. Ze swych łodzi na co dzień oglądają pękające ściany pałaców, mostów i zwykłych domów. Władze miejskie apelują do rządu Włoch o przyznanie 60 milionów euro na najpilniejsze prace.