Świat

Świat

Włączenie wielkiej sieci teleskopów na antypodach

Australijczycy uruchamiają gigantyczną sieć radioteleskopów. Ma działać w szerokim zakresie częstotliwości i być 100 razy bardziej czuła niż jakiekolwiek dotychczasowe urządzenie tego typu. Naukowcy wierzą, że dzięki niej odkryją niejedną tajemnicę Wszechświata.

Wszyscy uczniowie zginęli pod gruzami

Nie żyją wszyscy uczniowie chińskiej szkoły podstawowej, którą w czwartek pogrzebała ziemia. Za śmierć 18 dzieci odpowiada osunięcie ziemi, do którego doszło w wiosce Zhenhe w południowo-zachodniej prowincji Yunnan. Pod gruzami poza uczniami zginęła jeszcze jedna osoba.

Noblowska karuzela już się kręci. Teleportacja na miarę nagrody?

Pierwszych laureatów Nagrody Nobla poznamy już w poniedziałek przed południem. Będą to zwycięzcy w dziedzinie medycyny lub fizjologii. Już kolejnego dnia zaś Nobla może otrzymać zespół naukowców odpowiedzialnych za teleportację kwantową. Choć nie wiadomo jeszcze, kto zdobędzie najwyższe laury, jedno jest pewne - pieniądze będą mniejsze niż zazwyczaj. Winny oczywiście kryzys.

W 14 godzin spadło tyle wody, co przez rok

Jednej nocy w środkowej Somalii spadło tyle deszczu, co zwykle w ciągu roku. Powódź nim spowodowana pochłonęła już życie 62 osoby. Trudną sytuacje w głównym mieście regionu pogarszają jeszcze ataki lokalnych grup bojowników.

Pizzly opanowuje Arktykę

Działalność człowieka prowadzi do powstania nowego gatunku niedźwiedzia: pizzly, krzyżówki grizzly i niedźwiedzia polarnego. - To bardzo niepokojące dla tamtejszej bioróżnorodności - ostrzegają naukowcy.

Rewolucja w amerykańskiej meteorologii: zimowe nawałnice dostaną imiona

Amerykańscy meteorolodzy z serwisu The Weather Channel zaczną tej zimy nazywać burze, czego dotąd nigdy nie robili. Będzie to nawiązanie do letniego sezonu huraganów, podczas którego nadaje się imiona burzom tropikalnym. Cel, jaki przyświeca projektowi, to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa Amerykanów.

"Obawę budzi tempo, w jakim znikają zapasy jedzenia"

Po epidemii cholery władze Nigerii obawiają się głodu. Wszystkie te plagi to skutek najgorszej od pół wieku powodzi w tym afrykańskim kraju. Rośnie też bilans ofiar śmiertelnych żywiołu, który zbliża się do 150 osób.

Susza zabiła 300 mln drzew w jednym stanie

Ponad 300 milionów drzew uschło w zeszłym roku w samym Teksasie z powodu suszy. Mimo ogromnych strat leśnicy nie tracą humoru. - Śmierć drzew jest naturalnym procesem - mówią.

Szkielet mamuta poszedł za prawie milion złotych

Za ponad 240 tys. euro wylicytowano we wtorek szkielet mamuta włochatego. "Pozostałości" po największym ssaku wszech czasów, a także inne osobliwości, np. nogę dinozaura, można było nabyć na aukcji pt. "Historia Naturalna" w paryskim Sotheby's.

Wielka Rafa znika coraz szybciej. "To sytuacja bez precedensu"

Jeśli nic się nie zmieni, za 10 lat największa na świecie rafa koralowa będzie miała tylko 5 proc. swojej pierwotnej powierzchni - alarmują australijscy naukowcy. Oprócz naturalnych zagrożeń, jak sztormy czy drapieżne rozgwiazdy, coraz bardziej przyczyniają się do tego zmiany klimatyczne i rozwój przemysłowej żeglugi.

Energia zmrożona w ciekłym powietrzu

Skraplanie powietrza i przechowywanie go w ogromnych zbiornikach próżniowych - to opracowana przez brytyjskich inżynierów technologia magazynowania energii do wykorzystania jej w stosownym momencie. Ma to pozwolić zagospodarować nadwyżki pochodzące np. z turbin wiatrowych, co pozwoli uniknąć przeciążeń sieci. Według specjalistów, proponowana technologia jest prosta, elegancka i może przetrwać lata.

Zielone widma nad północnym horyzontem

Noc z niedzieli na poniedziałek Polakom rozjaśniał tylko Księżyc w pełni. Mieszkańcy dalej wysuniętych na północ krajów mogli się natomiast cieszyć także zorzami polarnymi, które zafundował im niedzielny rozbłysk na Słońcu.

Hiszpania: zagłada bydła w powodzi

W Hiszpanii trwa liczenie strat i sprzątanie po powodzi, jaka nawiedziła Andaluzję. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 10 osób. Bezpośrednio skutki kataklizmu dotknęły 8 tys. osób. Masowo ginęło także bydło. Lokalnym władzom zależy teraz na jak najszybszym uprzątnięciu szczątków zwierząt.

Lato minęło, a plaża pęka w szwach

Wydawać by się mogło, że tłok na plażach panuje jedynie latem. Zdjęcia z holenderskiego Scheveningen pokazują, że również jesienią z uroków spacerów nad brzegiem morza korzysta wiele osób. Wybrzeża pęka w szwach.

Odkryli dziurę ozonową, teraz idą w odstawkę

Wielka Brytania zamierza scentralizować strukturę instytutów zajmujących się badaniem Antarktydy. Rozczarowania nie kryją brytyjscy naukowcy, którzy uważają, że w praktyce oznacza to likwidację Brytyjskiej Misji Antarktycznej - niezwykle zasłużonego instytutu, który odkrył m.in. dziurę ozonową.

Wyłączone turbiny przynoszą miliony. Energetyczny absurd w Wielkiej Brytanii

Ponad 34 miliony funtów za wyłączanie wiatraków na czas wichury otrzymali brytyjscy właściciele farm wiatrowych. Ponad połowa tej kwoty była im przyznana jeszcze zanim pogoda się pogorszyła - ujawnił dziennik "Daily Mail". Dystrybutor energii tłumaczy, że poprzez dopłaty chce walczyć z nadprodukcją energii. Eksperci szacują zaś, że efekt będzie odwrotny - powstanie więcej wiatraków, niż potrzeba.

Tajfun przeszedł przez Tokio

Tajfun Jelawat osłabł i przesunął się nad Hokkaido. W poniedziałek rano polskiego czasu przeszedł nad największą japońską wyspą Honsiu, powodując chaos komunikacyjny w Tokio. Powiało z prędkością przekraczającą 120 km/h i mocno popadało - lokalnie nawet 82,5 l/mkw.

Wielkie sprzątanie Andaluzji

Rozpoczęło się sprzątanie po powodzi, która w nocy z czwartku na piątek nawiedziła południowo-wschodnią Hiszpanię. W jej wyniku zginęło co najmniej dziesięć osób, a jedna jest zaginiona. Do domów wracają ewakuowani mieszkańcy najbardziej poszkodowanych rejonów Malagi i Almerii oraz Murcji.

Najnowsza atrakcja Walencji: dwa statki na plaży

Dwa statki - za sprawą silnego sztormu, który pojawił się u brzegów Hiszpanii w piątkową noc - utknęły około 40 m od plaży nieopodal Walencji. Wyrzucone na brzeg jednostki budzą wielkie zainteresowanie turystów.

Silne trzęsienie w Kolumbii. "Kołysały się budynki"

Silnie zatrzęsła się ziemia w górskich częściach Kolumbii. Wstrząsy i kołysanie budynków były odczuwalne też w stolicy sąsiedniego Ekwadoru. - Na szczęście trzęsienie było głębokie - poinformowali kolumbijscy sejsmolodzy.

Jelawat w Japonii. 219 km/h, ofiara śmiertelna

Jelawat, 17 w tym roku tajfun w okolicach Japonii, przyniósł do Kraju Kwitnącej Wiśni rekordowo silny wiatr. Żywioł ma na swoim koncie już m.in. jedną ofiarę śmiertelną, stu rannych oraz tysiące ewakuowanych i pozbawionych prądu.

W trzydzieści minut na orbicie

Rakieta Ariane 5 wystartowała w piątek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jej zadaniem było umieszczenie na geostacjonarnej orbicie transferowej dwóch satelitów telekomunikacyjnych.

Nadine: huragan zombie

Nadine stała się cyklonem zombie. Po tym, jak w piątek 21 września utraciła status cyklonu tropikalnego i stała pospolitym niżem, w piątek 28 września dostała potężnego wiatru w żagle i odrodziła jako huragan.

Hiszpania: tornado powaliło diabelski młyn

Tornado przeszło przez miasto Gandia w południowej Hiszpanii. Prędkość wiatru przekraczała 170 km/h. Jego siła była tak wielka, że powaliła diabelski młyn w wesołym miasteczku. Rannych zostało 35 osób.