Świat

Świat

Największa susza od 30 lat. A zaraz obok katastrofalna powódź

Północno-wschodnią Brazylię nawiedziła największa susza od 30 lat. Władze wprowadziły stan wyjątkowy w 266 gminach. Brak wody zmusza ludzi do migracji w poszukiwaniu pracy. Jednocześnie w dorzeczu Amazonki nastąpiła katastrofalna powódź na niewyobrażalną skalę.

Rosną milimetr rocznie i widać to z orbity

Leżące na pograniczu stanów Kalifornia i Nevada pasmo górskie Sierra Nevada z roku na rok się podnosi - wynika z długoletnich obserwacji naukowców. Góry rosną o ok. 1-2 mm rocznie. Choć laikom taki wynik może się wydać niezbyt imponujący, geolodzy twierdzą że to dynamiczny proces, na dodatek dostrzegalny z kosmosu.

Milion drzew dla Patagonii. Ratują rezerwat w Chile

W Chile ogłoszono program "Milion drzew dla Patagonii" - zalesienia jednego z największych na świecie parków narodowych, Torres del Paine w Patagonii. Ten górski rezerwat ucierpiał poważnie na początku tego roku w gigantycznym pożarze, który strawił 17 tys. ha lasów. Ogień wybuchł przez nieuwagę izraelskiego turysty.

Spustoszenie po tornado w Japonii

Nawet pół tysiąca domów mogło zostać uszkodzonych po przejściu tornado i gwałtownych nawałnic we wschodniej Japonii. Ten rzadki w Kraju Kwitnącej Wiśni kataklizm zabił 14-letniego chłopca i ranił kilkadziesiąt osób. Trzy osoby zostały prawdopodobnie rażone piorunem. Władze samorządowe poprosiły o pomoc obronę cywilną.

"Nie chodźcie na plaże!"

Peruwiańskie władze zaapelowały do mieszkańców i turystów o unikanie plaż w północnej części kraju, gdzie znaleziono setki martwych pelikanów i delfinów. Nie wiadomo dotychczas, co spowodowało śmierć zwierząt.

Zeżarły mieszkanie w kilka godzin

Kolonia termitów przypuściła zmasowany atak na mieszkanie w chińskiej metropolii Chongqing. Owady w ciągu zaledwie kilku godzin zżarły dosłownie wszystko: framugi drzwi, ramy łóżek, boazerię, a nawet firanki. Eksperci twierdzą, że uaktywniły się na skutek wysokiej temperatury.

Szybka jazda bez trzymanki dookoła świata

Pasy zapięte, czas start! Zapraszamy na podróż w czasie dookoła świata. Zobaczycie, jak po względem rozwoju technologicznego i przemysłowego zmieniała się nasza planeta na przestrzeni ostatnich lat.

Super Księżyc obudził zombies w Czechach?

Niektórzy naukowcy wiążą zbliżenie Księżyca do Ziemi z powstawaniem niezwykłych zjawisk. Księżyc w perygeum zbiegł się wczoraj z pojawieniem się hordy zombies na Moście Karola w czeskiej Pradze.

Tajemniczy kataklizm u podnóża Annapurny

Nie wiadomo, co było powodem gwałtownego wezbrania rzeki Seti w Nepalu. Fala powodziowa zmiotła z powierzchni ziemi cała wioskę w popularnym regionie trekkingowym u stóp Annapurny. Na razie potwierdzono śmierć trzynastu osób, czterdzieści wciąż uważa się za zaginione. Wśród nich są rosyjscy turyści.

Drożyzna na włoskich plażach

Coraz drożej jest na włoskich plażach - alarmuje organizacja obrony praw konsumentów Codacons. Według jej wyliczeń, wyjazd nad morze będzie w tym roku kosztować średnio o 15 procent więcej.

Upadkiem podbił internet. Po tygodniu zginął na autostradzie

Miłość do ludzi zgubiła czarnego niedźwiedzia, który w ostatnich dniach stał się bohaterem internetu. Miś, który przed ponad tygodniem został uśpiony na terenie kampusu Uniwersytetu Kolorado, co skończyło się efektownym upadkiem z drzewa na materac, zginął w wypadku na autostradzie.

Rzeka puszcza gazy i truje stolicę

Kilkadziesiąt milionów Hindusów ma utrzymanie dzięki rzece Yamuna, nawadniającej okoliczne uprawy. Tak jest jednak tylko w górnym biegu rzeki. W dolnym Yamuna jest tak zanieczyszczona, że emituje do atmosfery siarkowodór i amoniak, trując mieszkańców New Delhi i innych miast.

Groźne gąsienice niepokoją organizatorów Igrzysk

Londyn opanowały niosące śmiertelne zagrożenie gąsienice korowódki dębówki. Zanim przepoczwarzą się w ćmy, ich ciała pokrywają dziesiątki tysięcy włosków powodujących silne reakcje alergiczne. Jeśli owady nie przepoczwarzą się przed 27 lipca, staną się zagrożeniem już nie tylko dla londyńczyków i turystów, ale także dla olimpijczyków.

Xalitzintla błaga Popocatepetl o łaskę

Meksykanie z wioski Xalitzintla, nad którą góruje Popocatepetl, składali w czwartek hołd wulkanowi. Wszystko po to, żeby wyprosić deszcz, dzięki któremu pola na jego zboczach obrodzą w plony.

Idzie monsun, więc uszczelniają okna

Azja Południowo-Wschodnia przygotowuje się na nadejście letniego monsunu. Temperatury nad lądem przekraczają już 40 st. C, co zawsze o tej porze roku poprzedza nadejście chłodniejszego, wilgotnego powietrza znad oceanu.

Susza na początku miesiąca, na koniec rekord opadów

- Kwiecień 2012 był w Wielkiej Brytanii najbardziej mokrym miesiącem we współczesnych statystykach meteorologicznych - podał brytyjski narodowy serwis meteorologiczny Met Office. Na Wyspy spadła największa od 1910 r. ilość deszczu odnotowana w jednym miesiącu. Paradoksalnie - zaledwie przed kilkoma tygodniami kraj zmagał się z horrendalną suszą.

JUICE poszuka życia na księżycach Jowisza

- Przyglądanie się lodowym księżycom Jowisza będzie naszą następną wielką misją badawczą - oznajmiła w środę Europejska Agencja Kosmiczna. Członkowie ESA zdecydowali, że miliard euro na realizację projektu otrzymają naukowcy pracujący nad sondą JUICE. Ma ona sprawdzić, czy pod warstwą lodu na Kalisto, Europie i Ganimedesie znajduje się woda w stanie ciekłym.

Harley-Davidson wróci do właściciela po 14-miesięcznym dryfowaniu przez ocean

Odnalazł się właściciel Harleya-Davidsona porwanego z japońskiego wybrzeża przez falę tsunami i wyrzuconego na kanadyjski brzeg. 29-letni Ikuo Yokoya ma teraz szansę odzyskać ulubiony pojazd - jedyną rzecz z utraconego w katastrofie dobytku. Dealer, od którego Japończyk kupił motocykl, deklaruje pomoc w jego przechowywaniu, a Harley-Davidson rozważa transport na własny koszt z Kanady do Japonii.

Wleciał do elektrowni i zrzucił bomby dymne

Działacz Greenpeace'u wleciał w środę rano na paralotni na teren francuskiej elektrowni atomowej w regionie Bugey na środkowym wschodzie kraju. Tą akcją chciał zwrócić uwagę kandydatów we francuskich wyborach prezydenckich na zagrożenia związane z energetyka atomową. Według ekologów udany "nalot" pokazał, że francuskie instalacje nuklearne nie są zabezpieczone przed atakiem lotniczym.

Bez grilla i ze śniegiem - majówka polarna

Opady śniegu i 5 stopni mrozu - tak wyglądają pierwsze dni maja na Spitsbergenie. Badacze z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund deklarują jednak, że za upałami nikt z nich nie tęskni. Święto Pracy spędzili pracowicie - sondując fiord, nawet bez przerwy na obiad.

Rekordowe temperatury rozgrzały Budapeszt

Parasole, lody, woda z fontanny - w Budapeszcie w ostatnich dniach szukano różnych sposobów na ochłodę. Gorące słońce podniosło temperatury na Węgrzech do rekordowych jak na tę porę roku wartości. To efekt mas zwrotnikowego powietrza, które kształtowało pogodę w całej środkowo-wschodniej części Europy.

Najmokrzejszy kwiecień od 102 lat. Alarm pogodowy w 186 miejscach

Od 102 lat w Wielkiej Brytanii nie było mokrzejszego kwietnia. Woda, która zalewa przede wszystkim Anglię i Walię, jest bardzo niebezpieczna - w niedzielę pozbawiła życia mężczyznę i jego psa. Ponieważ warunki atmosferyczne się nie poprawią, na wtorek meteorolodzy z Met Office ogłosili alarmy pogodowe w 186 miejscach.

Nowe WTC najwyższe, ale z haczykiem

Drapacz chmur One WTC przejął w poniedziałek palmę pierwszeństwa wśród wieżowców Nowego Jorku. Empire State Building nie składa jednak broni - licząc jego wysokość z iglicą, to on wciąż góruje już nad Manhattanem. Ten stan nie zmieni się do czasu postawienia iglicy na szczycie nowego WTC. Jego budowę dokumentuje Reporter 24 Piotr Sobilo.

Harley na japońskich blachach dopłynął do Kanady

Zardzewiały motor Harley Davidson z japońską tablicą rejestracyjną został przypadkowo odkryty na plaży u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej. Podejrzewa się, że na kanadyjskie piaski przyniosły go wody Pacyfiku po tym, jak 14 miesięcy temu fale tsunami odebrały go właścicielowi.