Świat

Świat

"Zgroza! Everest stracony dla himalaistów"

- Zgroza! Tego bumu chyba się nie powstrzyma. Załamać ręce i tyle - komentuje sytuację na Mount Everest doświadczony sportowiec i alpinista Janusz Kurczab. W tym sezonie próby zdobycia najwyższego szczytu świata podejmują setki osób. Przy takich tłumach na niektórych odcinkach powstają korki, stwarzające nawet zagrożenie zdrowia i życia, a profesjonalni himalaiści w ogóle rezygnują ze wspinaczki.

Chicago najgorętsze od 101 lat

Tak gorąco w Wietrznym Mieście nie było od ponad wieku. W niedzielę temperatury złamały rekord z 1911 roku - było 36,1 st. C (97 st. Fahrenheita).

Pada i wieje na Florydzie. Beryl dotarł do wybrzeży USA

Silnym wiatrem, wysoką falą i ulewnym deszczem objawia się sztorm tropikalny sztorm Beryl, który w nocy dotarł do wybrzeży Georgii i Florydy na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Turyści i wczasowicze przebywający na lokalnych wyspach zostali wezwani do przeniesienia się w głąb lądu. Odwołano większość połączeń lotniczych z lotniskiem w Jacksonville.

Silne wstrząsy tydzień po kataklizmie

Poszkodowani po trzęsieniu ziemi mieszkańcy Emilii-Romanii na północy Włoch nie mogą odetchnąć spokojnie. Region nawiedzają kolejne wstrząsy wtórne. Ostatni, o sile 4 stopni, odnotowano w niedzielę wieczorem w okolicach Modeny. Tysiące osób, których domy zostały zniszczone lub uszkodzone przed tygodniem przez trzęsienie, wciąż mieszkają w namiotach i tymczasowych schronieniach.

Bud uderzył w Meksyk. Zatopił drogi

Szef obrony cywilnej meksykańskiego stanu Jalisco, Trinidad Lopez, poinformował, że podległe mu służby nie odnotowały poważniejszych zniszczeń w związku z uderzeniem w wybrzeże huraganu Bud. Stwierdzono jedynie miejscowe podtopienia dróg usytuowanych blisko morza.

Poznajcie Beryla. Kolejny cyklon przed sezonem

Burza tropikalna Beryl pojawiła się w basenie Oceany Atlantyckiego. To już drugi cyklon przed oficjalnym początkiem sezonu huraganowego, który zacznie się dopiero 1 czerwca. Według synoptyków jego trasa jest niezwykła

Nigdy cyklon nie był tak silny, tak wcześnie

Jeszcze nigdy tak wcześnie człowiek nie zaobserwował tak silnego huraganu na Oceanie Spokojnym. Bud, bo nim mowa, w środę otrzymał trzecią kategorię w skali Saffira-Simpsona. Poprzedni rekordzista osiągnął ten poziom 29 maja w 1981 roku.

Meksyk czuje respekt przed Budem

Ulewy i silny wiatr dochodzący do 115 km/h towarzyszą tropikalnemu sztormowi, w jaki przekształcił się huragan Bud, który uformował się w tym tygodniu na Pacyfiku. W piątek po południu dotarł on do południowo-zachodnich wybrzeży Meksyku. Z powodu pogorszenia pogody zamknięto lokalne szkoły i port Manzanillo, a lokalne władze przygotowały się do ewakuacji mieszkańców i turystów.

Dragon zacumował do ISS

Kapsuła Dragon zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O godzinie 15:32 prywatny statek znajdował się w odległości 30 metrów od ISS. O godzinie 15:56 astronauci przechwycili kapsułę za pomocą specjalnego chwytaka i przyciągnęli ją do stacji.

Brodzą w błotnistej brei po szyję

Ludzie brodzący w wodzie po pas, po szyję i płynące po ulicach rwące potoki rzadkiego błota. Tak w czwartek prezentował się krajobraz jednej z peruwiańskich prowincji, którą nawiedziła nagła powódź.

20 razy wypluwał z siebie dym. Mieszkańców nie stać na ewakuację

Popocatepetl ani na chwilę nie odpuszcza mieszkającym w jego sąsiedztwie Meksykanom. W czwartek wulkan wypluwał z siebie dym w aż 20 seriach. Lokalne władze szykują obywateli na możliwą ewakuację i choć wielu z nich chciałoby wyjechać już teraz, zostają w domu, bo na ucieczkę ich nie stać.

Bud urósł w siłę. Zmierza do wybrzeży Meksyku

Do wybrzeży Meksyku zbliża się pierwszy w tym sezonie huragan na Oceanie Spokojnym. W międzyczasie znacznie się wzmocnił. Bud - bo tak nazwano zjawisko - otrzymał trzecią kategorię w skali Saffira-Simpsona.

800 delfinów padło bez ludzkiej ingerencji

- Przyczyna śmierci 800 delfinów, które w ciągu ostatnich miesięcy znajdowano na plażach jest prawdopodobnie naturalna - poinformowali w środę przedstawiciele peruwiańskiego rządu. Władze podtrzymały także, że powodem, dla którego w tym samym czasie padło 1200 pelikanów, było wygłodzenie.

Komórki skóry zamienili w część serca

Badaczom z Hajfy udało się przekształcić komórki skóry w takie, z których zbudowane jest serce. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości pomoże to pacjentom po ciężkim zawale.

"Smok" przemknie obok kosmonautów

Jest coraz bliżej celu! Pierwszy prywatny statek kosmiczny Dragon przeleci dziś obok Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, do której zacumuje w piątek, po trzech dniach lotu. Nad przebiegiem operacji czuwają eksperci z NASA i ekipa Space-X, producenta "Smoka".

Ziemia drży już piąty dzień. Duże straty we Włoszech

W północnych Włoszech znów mocno zatrzęsła się ziemia. W nocy ze środy na czwartek odnotowano wstrząsy wtórne o sile 4,3 st. R. Mieszkańcy regionu od kilku nocy śpią na ulicach bojąc się o swoje życie. Dotychczasowe straty po niedzielnym trzęsieniem ziemi władze szacują na co najmniej 250 mln euro.

Rzeź słoni trwa na granicy parku narodowego

Około 5 tysięcy słoni zabili w ciągu ostatnich 5 lat kłusownicy w otulinie Parku Narodowego Nouabale Ndoki w Republice Konga - alarmuje organizacja ochrony przyrody Wildlife Conservation Society. Problem jest globalny - 2011 rok został uznany za najbardziej krwawy od czasu wprowadzenia zakazu handlu kością słoniową.

Zabytkowa fabryka przejechała 60 metrów

Dwudniowa podróż 122-letniej szwajcarskiej fabryki dobiegła końca. W środę ważący 6200 ton zabytek, jeden z symboli Zurychu, znalazł się w miejscu, do którego miał trafić - na teren położony 60 m na zachód od swojej dotychczasowej lokalizacji. Fabrykę uratowano w ten sposób przed rozbiórką.

Pierwszy w tym sezonie huragan na Pacyfiku?

Na obszarze Oceanu Spokojnego zaobserwowano już drugą w tym roku burzę tropikalną. Według ekspertów, cyklon może stać się pierwszym w tym sezonie huraganem na wschodnim Pacyfiku.

Woda sięga niemal 30 metrów. Padł rekord

Rio Negro, największy lewy dopływ Amazonki, przekroczył we wtorek swój rekordowy poziom. Sięgająca niemal 30 metrów woda zalewa Manaus, miasto u ujścia do najdłuższej rzeki świata. Mieszkańcy zamiast po chodnikach, chodzą po workach wypełnionych piaskiem.

Tłok na Mount Everest. 200 osób na weekend

Zdobycie najwyższego szczytu świata wydaje się wyzwaniem, które podejmują tylko nieliczni. Okazuje się jednak, że wyprawiają się na niego całe tłumy. Według nepalskich władz w najbliższy weekend wspinać ma się około 200 osób.

Oberwanie chmury w Chinach. Spadło 100 litrów wody na metr

100 litrów wody na metr kwadratowy spadło we wtorek w południowej części Chin. Ten region kraju od początku tygodnia dręczą intensywne burze z silnym wiatrem i wysoką sumą opadów. W wielu miejscach drogi są nieprzejezdne, a mieszkańcy odcięci od świata.

Problem Bagdadu z nadmiarem piasku

Potężna burza piaskowa przeszła we wtorek przez Bagdad. Unoszący się w powietrzu duszący pył atakował oskrzela i płuca. Dziesiątki Irakijczyków trafiły na oddziały intensywnej terapii.

Dwieście metrów straty do lidera

Można już wjechać na najwyższą wieżę i drugi najwyższy budynek na świecie. We wtorkowy deszczowy poranek nastąpiło uroczyste otwarcie Tokyo Skytree, w którym uczestniczyło osiem tysięcy Japończyków chcących wjechać na wysokość 634 m ultraszybkimi windami.

Panika w Sofii. Mieszkańcy usiłowali uciec z miasta

Wstrząs o sile 5,8 stopni w skali Richtera miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek w zachodniej Bułgarii. - Bułgarzy spanikowali - mówi Adam Malinowski, Polak mieszkający w Sofii. Minister spraw wewnętrznych Cwetan Cwetanow zaznaczył, że nie ma ofiar, duże są jednak straty materialne.

Dziś czwarte podejście do prywatnego lotu w kosmos

Falcon 9 z kapsułą transportową Dragon jest gotowa do startu. To już czwarta próba wysłania prywatnej rakiety firmy SpaceX w kosmos. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, statek dostarczy zapasy żywności na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

45 ton gradu wywozili ciężarówkami

Lodowe kule, błyskawice i ulewne deszcze przeszły nad Nadrenią Północą-Westfalią w niedzielę wieczorem. Najsilniejsze burze zanotowano nad Dolnym Renem, w Düsseldorfie i Eifel. Wciąż trwa usuwanie szkód.

Kraj Basków na celowniku niżu

Niż, który Polsce przyniósł Polsce masy ciepłego powietrza, spowodował załamanie pogody w hiszpańskim Kraju Basków. Władze ogłosiły alarm po tym jak synoptycy zapowiedzieli na poniedziałek silny wiatr - w porywach do 100 km/h - i fale o wysokości do czterech metrów. Zła pogoda najbardziej daje się we znaki mieszkańcom wybrzeża.