Świat

Świat

Kosmiczny prom przeciska się między budynkami

Tłumy Amerykanów śledziły pożegnalny przejazd wahadłowca Endeavour ulicami Los Angeles. Żeby go umożliwić, trzeba było czasowo usunąć część ulicznych latarni i sygnalizatorów. Teraz prom czeka "emerytura" na wystawie w California Science Center.

Lotniska zabijają 110 Brytyjczyków rocznie

110 Brytyjczyków umiera przedwcześnie w wyniku zanieczyszczeń związanych z infrastrukturą lotniskową - donoszą naukowcy z Instytutu Technologii Massachusetts (MIT). Do takich wniosków doszli po przebadaniu 20 lotnisk w całej Wielkiej Brytanii. Okazało się, że do największej liczby zgonów przyczynia się port Heathrow.

Satelity Galileo już na orbicie. Krok do europejskiego GPS

Bliźniacze satelity Galileo są już na orbicie. Wczoraj wieczorem wyniosła je w przestrzeń kosmiczną rosyjska rakieta Sojuz. W ten sposób powoli kończy się dominacja USA w zakresie nawigacji satelitarnej. Europa buduje własny system alternatywny dla GPS.

Satelita spadł z orbity i spłonął. Astronauci zjedli lody

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są już po małej uczcie. W piątek zjedli lody dostarczone im przez firmę SpaceX w kapsule Dragon. Tego samego dnia prywatna misja musiała pogodzić się z porażką. Jeden z satelitów, który tak jak Dragon został wyniesiony w kosmos przez rakietę Falcon, spadł z orbity i spłonął.

Miesięczna porcja deszczu w dobę. Szkoci znaleźli się pod wodą

30 ostrzeżeń przeciwpowodziowych obowiązuje od piątku w Szkocji. Najgorsza sytuacja jest w południowej i wschodniej części kraju, gdzie w ciągu 24 godzin spadło 80 l/mkw. wody czyli tyle, ile zazwyczaj w ciągu miesiąca. Wartkie strumienie niszczą domy i więżą ludzi w autach.

"Mission 26": Endeavour jedzie do muzeum

Setki amerykańskich flag, brawa i łzy. Tak rozpoczęło się uroczyste i mające trwać dwa dni ostatnie pożegnanie Endeavoura, najmłodszego wahadłowca NASA. Maszyna po tym jak z wielką fetą przejedzie ulicami Los Angeles, spocznie w Kalifornijskim Centrum Nauki.

Topniejący grad zalał miasto w Hiszpanii

Powódź spowodowana przez topniejący grad zalała północno-wschodnie hiszpańskie miasto Soria. Lokalne służby porządkowe miały problem z poradzeniem sobie z jej skutkami, ponieważ miejscowe studzienki kanalizacyjne były zapchane przez... liście.

Meteoryt z Marsa zawiera ślady wody

Naukowcy z Uniwersytetu Alberty przebadali meteoryt, który rok temu spadł na na marokańską pustynię. Dostarcza dowodów na to, że na Czerwonej Planecie mogło istnieć życie.

Wenecja się sypie. Budynki są dziurawe jak szwajcarski ser

Budynki w centrum Wenecji są podziurawione jak szwajcarski ser - alarmują gondolierzy. Ze swych łodzi na co dzień oglądają pękające ściany pałaców, mostów i zwykłych domów. Władze miejskie apelują do rządu Włoch o przyznanie 60 milionów euro na najpilniejsze prace.

Koniec polowania na rekiny dla płetw

Na Kostaryce nie wolno już pozbawiać rekinów płetw. Co roku za sprawą tego drastycznego procederu na całym świecie giną aż 73 miliony tych zwierząt. O ustanowienie chroniącego ryby prawa apelował miliarder sir Richard Branson.

Tehachapi: wiatraki jak z bajki

Bajkowy krajobraz w kalifornijskim mieście Tehachapi. Wzgórza "porastają" dziesiątkami wiatraków. Ambicją lokalnych władz i okolicznych mieszkańców jest wytwarzanie dzięki nim takiej ilości czystej energii, jaką produkuje się obecnie w całym stanie.

6-metrowe fale na Hawajach. Surferzy nie dają rady

Tegoroczna zima przywędrowała na Hawaje wcześniej niż zazwyczaj. Przyniosła wysokie fale, którym nie potrafili się oprzeć surferzy. Do szpitali trafiło już czterech śmiałków, którzy próbowali pokonać sześciometrowe bałwany.

Woda przyszła w nocy. 7 osób nie żyje

Siedem osób zginęło, a ponad tysiąc ucierpiało na skutek ulewnych deszczy na Północnym Kaukazie. Obfite opady spowodowały nagłe podniesienie się poziomu wód w nocy z wtorku na środę.

Pod wpływem suszy uwierzyli w globalne ocieplenie

Niezwykle gorące i suche lato sprawiło, że Amerykanie zaczęli inaczej oceniać zjawiska pogodowe dookoła nich. Coraz więcej stwierdza, że globalne ocieplenie wpływa na pogodę w ich otoczeniu, i że ekstremalna aura z roku na rok coraz bardziej daje się we znaki.

Sen i pobudka wulkanu. W ciągu zaledwie dwóch godzin

Kiedy w sobotę 6 października przelatywał nad nim Terra, jeden z satelitów NASA, kamczacki wulkan Szywiełucz spokojnie "spał". Zaledwie dwie godziny później obudził się, co udało się uwiecznić innemu satelicie NASA.

"Inwazja obcych" na Tamizę

Tamiza przeżywa prawdziwą "inwazję obcych". W jej wodach odnaleziono około setki gatunków słodkowodnych ryb, dla których rzeka nie jest naturalnym środowiskiem życia. Niby nic wielkiego, ale wizyty takich "gości" rokrocznie kosztują brytyjski budżet 1,7 miliarda funtów.

Teleportacja nie przeszła. Nobel za badania z optyki kwantowej

Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Komitet Noblowski wyróżnił ich za badania z optyki kwantowej. Naukowcy znaleźli sposób na mierzenie nieuchwytnych cząsteczek kwantowych bez ich niszczenia.

Szwecja jest tak ekologiczna, że musi importować śmieci

Intensywne wprowadzanie proekologicznych rozwiązań może prowadzić do absurdalnych sytuacji. Szwecja okazała się tak zaawansowana w recyklingu odpadów, że ma za mało własnych śmieci i musi je importować od sąsiadów. Wszystko po to, by wykorzystać je jako paliwo w alternatywnym procesie wytwarzania energii.