Świat

Świat

Smartfony nie lubią zimna. Co dzieje się z nimi na mrozie?

Smartfony i inne urządzenia mobilne nie są przygotowane do pracy w niskich temperaturach - przekonują eksperci i producenci. Radzą, by izolować swój sprzęt przed działaniem niskiej temperatury. W ten sposób przedłużymy życie baterii i zapobiegniemy uszkodzeniu telefonu.

Załamanie pogody w Skandynawii. Tysiące osób bez prądu

W nocy z czwartku na piątek pogoda w Norwegii uległa gwałtownemu pogorszeniu. Silne porywy wiatru doprowadziły do sporego chaosu w środkowej części tego kraju. Z czasem wiatr przesunął się w kierunku Szwecji. W wyniku silnych porywów powstał tam paraliż komunikacyjny.

Pogodowy fenomen w Egipcie. Pierwszy śnieg od 112 lat

Sporo emocji wywołała w piątek rano pogoda w Kairze. Mieszkańców zaskoczył tam padający śnieg. Wielu z nich nie miało wcześniej do czynienia z takim zjawiskiem, bo opady tego typu odnotowano w stolicy Egiptu pierwszy raz od dawna - według niektórych mediów nawet od 112 lat.

Smog odbiera Paryżowi urodę. Szkodzi też zdrowiu jego mieszkańców

Stężenie cząsteczek szkodliwych dla zdrowia w powietrzu nad Paryżem, i nie tylko, wzrosło powyżej poziomu 80 mikrogramów na metr sześcienny. Władze ogłosiły drugi stopień ostrzeżenia, który ma obowiązywać przynajmniej do niedzieli. Eksperci są szczególnie zaniepokojeni - odnotowano wzrost szkodliwych cząsteczek łatwo osiadających na płucach i zdolnych przeniknąć do krwiobiegu.

Chaos w pogodzie na Bliskim Wschodzie może utrzymać się do 3 miesięcy

Gwałtowne pogorszenie pogody w czwartek zaskoczyło wielu mieszkańców krajów Bliskiego Wschodu. W Jerozolimie opady śniegu są największe od połowy wieku, a Gaza zmaga się z ulewnym deszczem i powodzią. Coraz więcej szkół, instytucji i dróg w regionie jest zamykanych. Meteorolodzy prognozują, że zła pogoda może utrzymać się nawet przez najbliższe 3 miesiące.

Silny sztorm przetoczył się przez Kanary. "Auta trzeba było wyciągać koparkami"

Zalane drogi, podtopione domy, osunięcia ziemi - to skutek ulew, jakie w ostatnich dniach przeszły przez Wyspy Kanaryjskie. Miejscami szkody są poważne, a mieszkańcy zmagają się z awariami sieci energetycznej. Na Teneryfie w czwartek odwołano lekcje w szkołach, bo obowiązywał najwyższy, czerwony alarm pogodowy, natomiast na sąsiednich Gomerze i Gran Canarii obniżono go o jeden stopień, do pomarańczowego.

Atak zimy na Grecję: Saloniki w śniegu, na Krecie nawałnice i wichury

Chociaż południe kontynentu nie kojarzy nam się szczególnie zimowo, na północnym wschodzie Grecji zrobiło się bardziej biało zimno niż w wielu miejscach północnej Europy. W takich regionach jak Macedonia Środkowa i Macedonia Zachodnia pogoda mocno daje się we znaki kierowcom. Z kolei na Krecie uciążliwy jest porywisty wiatr.

Brytyjczyków znowu czekają wichury. Met Office: w porywach do 112 km/h

Orkan Ksawery jest jeszcze świeżym wspomnieniem, a tymczasem mieszkańcy północnych regionów Wysp Brytyjskich znów muszą się szykować na gwałtowną pogodę. W weekend w Irlandii Północnej, na wyspach Northern Isles, w Szkocji i północnej Anglii mocno powieje - prędkość porywów mogą przekraczać nawet 100 km/h.

Angielska mgła uziemiła samoloty. Widzialność spadła 50 metrów

Ponad 100 lotów odwołano łącznie przed południem na brytyjskich stołecznych lotniskach Heathrow i London City. Inne planowe rejsy były opóźnione lub przekierowywane. Gęsta mgła, która rozlała się po południowej Anglii, poważnie utrudniła też ruch na drogach w porannym szczycie komunikacyjnym, ograniczając widzialność do 50 m.

Madera odcięta od świata. Zamknięte porty i lotnisko

Intensywne opady deszczu i silny wiatr doprowadziły w nocy z wtorku na środę do znacznych zniszczeń na Maderze. Kilkanaście dróg na tej portugalskiej wyspie jest nieprzejezdnych, porty morskie są zamknięte, a praca lotnisk w Funchal i Porto Santo znacznie ograniczona.

Kanada zażąda Bieguna Północnego

Kanada rości sobie prawa do Bieguna Północnego - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych tego kraju John Baird. Kanada złożyła już wstępną aplikację do specjalnej komisji ONZ zbierającej konkurencyjne roszczenia do terenów. Poinformowano, że szczegóły zostaną ujawnione później.

Jest -18 st. C zamiast -7. Zimowy front dotarł na wschód USA

Zimne masy powietrza utrzymują się nad dużą częścią USA, powodując silne ochłodzenie oraz obfite opady śniegu i marznącego deszczu. Zarówno na północy kraju, jak i w stanach od środkowego zachodu po Wschodnie Wybrzeże. W wielu miejscach zima zaatakowała wyjątkowo wcześnie, a temperatury są znacznie niższe od średnich wartości dla początku grudnia.

Śnieg, mróz i lód paraliżują wschodnie stany USA

Rozległy burzowy front spowodował załamanie pogody we wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych. Przechodzą tam śnieżyce, opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, a zamarzająca wilgoć tworzy warstwę lodowicy na nawierzchniach. W Teksasie, Luizjanie, Arkansas, Tennessee i Missouri panują bardzo trudne warunki drogowe, sparaliżowany został ruch lotniczy, a tysiące mieszkańców zmagają się z brakiem prądu.

Morze Północne wdarło się do miast Holandii

Orkan Ksawery sięgnął także krajów Beneluksu. Mimo tego, że centrum niżu znajdowało się daleko na północ, to jednak w Holandii i w Belgii zagrożeniem stał się wysoki poziom wód.

Niemcy liczą straty. Są ogromne

Orkan opuszcza Niemcy - wiatr zwolnił o połowę. Służby kolejowe i drogowe usiłują przywrócić komunikację. Nie kursują jeszcze promy, ale działają lotniska, relacjonuje na antenie TVN24 Wojciech Hernes, korespondent Radia Zet w Berlinie. - To będzie weekend odpoczynku i szacowania strat - podkreśla.