Świat

Świat

Pekin oddycha, bo spadł śnieg

W Polsce utyskiwaniom na spóźnienie wiosny nie ma końca, ale są miejsca, gdzie to zima jest błogosławieństwem. Lekki mróz i intensywne opady ucieszył mieszkańców Pekinu, stolicy Chin. Dzięki wilgotnej aurze znacząco obniżył się indeks zanieczyszczenia powietrza w tym najbrudniejszym mieście świata.

Katastrofalna powódź w Brazylii. Miesięczne opady w dobę

Co najmniej 27 osób zginęło w wyniku powodzi i obsunięć mas ziemi podmytych przez długotrwałe deszcze w brazylijskim stanie Rio de Janeiro. Ostatniej doby spadła tam gigantyczna suma 428 litrów deszczu na metr kwadratowy, czyli o połowę więcej niż średnia dla całego miesiąca. Ulewy pozbawiły dachu nad głową półtora tysiąca osób.

Huragany będą tworzyć się 10-krotnie częściej?

Przy wzroście globalnej temperatury o 2 st. C, huragany będą tworzyć się 10-krotnie częściej – ustalili naukowcy. Według nich globalne ocieplenie ma wpływ na powstawanie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Huragan o mocy Katriny powstawałby w takiej sytuacji co roku.

Berlin jak Warszawa. Też pod śniegiem

U naszych zachodnich sąsiadów również króluje zima. Opady śniegu i gołoledź we wschodniej części kraju były we wtorek przyczyną wielu wypadków drogowych. Służby meteorologiczne ostrzegają przed zaspami na drogach.

"Gra chmur" nad Teheranem

"Czasem chmury pokazują niesamowitą potęgę, czasem grozę, a czasem piękno" - tak opisał swoje zdjęcia z Teheranu @Krzysztof. Zrobił je w trakcie wycieczki na jeden ze szczytów masywu Tochal - Kolakchal Peak. Udowadnia nimi, że zimowe wyprawy w góry dostarczają niezapomnianych widoków.

Rio de Janeiro: W dobę tyle deszczu co w miesiąc

Co najmniej 16 osób zginęło na skutek osunięć ziemi i powodzi w północno-wschodniej Brazylii. Wśród zabitych są dwie osoby z ekipy ratunkowej. Ewakuowanych zostało ok. pół tysiąca mieszkańców stanu Rio de Janeiro.

Błękitne niebo dla papieża Franciszka. Inne części Włoch pod śniegiem

Pogodowa symbolika w Watykanie. Chociaż Włochy zmagają się w ostatnich dniach z nieprzyjemną, zimową aurą, w dniu mszy inauguracyjnej papieża Franciszka poranek okazał się niespodziewanie pogodny. Tłumy wiernych, które przybywają na Plac św. Piotra, mogą liczyć na pogodne niebo i nie muszą bać się opadów.

Woda pełna martwych świń "w normie"

Z rzeki Huangpu w Szanghaju wyłowiono już ponad 13 tys. martwych świń - podały w poniedziałek rządowe media. Nadal nie ustalono, skąd pochodzą zwierzęta, ani dlaczego wyrzucono je do rzeki, stanowiącej główne ujęcie wody pitnej dla Szanghaju.

Gospodarska wizyta premiera na autostradzie. Dogląda odśnieżania, internauci ironizują

Premier za kierownicą, uściski dłoni, rozmowy z drogowcami, a nawet podwózka autostopowiczów - taka wizyta Viktora Orbána na sparaliżowanej przez burzę śnieżną autostradzie miała pomóc w udrożnieniu jednej z najważniejszych węgierskich dróg. Zamieszczona w sieci relacja z tej "inspekcji" węgierskiego premiera nie budzi jednak entuzjazmu internautów, z których wielu kwestionuje jej naturalność.

Wyrzuciła lawę na 3 km w górę

Etna ma za sobą pracowity weekend. W sobotę wulkan wyrzucił gorącą lawę i materiał piroklastyczny na wysokość prawie 3 kilometrów w górę. To kolejna z erupcji Etny, do jakiej doszło w ostatnim czasie.

Zielone rzeki w Chicago i Tampie

Wody przepływającej przez Chicago rzeki o tej samej nazwie zabarwiły się na zielono. To nie efekt skażenia, tylko świąteczny akcent z okazji dnia św. Patryka. Zieleń, czyli narodowy kolor Irlandii, to jeden z głównych motywów jego obchodów.

Gigantyczne moskity z bagien zagrażają Florydzie

Plaga moskitów gigantów zagraża tego lata Florydzie. Insekty są dwudziestokrotnie większe od zwykłych. Ukąszenia tych "bestii" nie są raczej groźne dla zdrowia, ale okazują się niezwykle bolesne.

"To była Alaska w centrum Europy". Węgrzy i Słowacy sprzątają po śnieżycach

"To była Alaska w centrum Europy", mówią o dwudniowej burzy śnieżnej mieszkańcy Węgier. W jej wyniku prawie 4 tys. aut utknęło w zaspach i prawie 300 tys. osób zostało pozbawionych prądu. Sytuacja powoli stabilizuje się m.in. dzięki poprawie pogody oraz intensywnej pracy armii i służb. Po ataku zimy rany liżą także Słowacy.

Polska kontrastów: zima na Suwalszczyźnie, wiosennie na Dolnym Śląsku

W sobotę w całym kraju świeciło słońce, ale jeszcze nie wszędzie czuć powiew wiosny. Na Suwalszczyźnie wciąż zalega półmetrowa warstwa lodu i śniegu, a temperatura odczuwalna sięga -10 st. C. O wiele lepiej sytuacja przedstawia się na Dolnym Śląsku, gdzie w słońcu jest już przyjemnie i wiosennie, mimo wciąż zimowej temperatury, na poziomie 0 st. C. Mieszkańcy obu regionów mają nadzieję na szybkie ocieplenie, ale według prognoz synoptyków TVN Meteo wiosna będzie rozpędzać się powoli.

Katastrofy w 2012 r. kosztowały 138 mld dolarów

Na 138 mld dolarów wyceniła ONZ straty w gospodarce spowodowane przez zeszłoroczne katastrofy naturalne. Za połowę z nich odpowiada huragan Sandy, który uderzył we Wschodnie Wybrzeże USA. Analitycy organizacji podkreślają, że od lat 90. wielkie katastrofy kosztują nas coraz więcej.

Drżały szyby, trzęsły się domy. Wiało 130 km/h

Uszkodzone budynki, zerwane dachy, zniszczone samochody, powalone drzewa - to efekty wichury, która przeszła w piątek przez Bułgarię. Porywy wiatru o prędkości 130 km/h uszkodziły wiele budynków miejskich w tamtejszym Grabowie. Jedna kobieta zginęła, gdy przewróciło się na nią rusztowanie.

Z opóźnieniem, ale bezpiecznie. Astronauci z ISS wylądowali

Mimo gęstej mgły i dużego zachmurzenia, trzech astronautów z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bezpiecznie wylądowało w sobotę rano na kazachskim stepie. Właśnie ze względu na złą pogodę spędzili w Kosmosie jeden dzień więcej, niż planowano. Do pozostającej na ISS trzyosobowej załogi pod koniec miesiąca dołączą nowi astronauci.

Od dziś świetne warunki do obserwacji komety

Dziś zaczynają się świetne warunki do obserwacji komety C/2011 L4 PanSTARRS. Zaświeci ona wyjątkowo jasno niedługo po zachodzie słońca. Możemy liczyć na świetne warunki obserwacji, bo – jak informuje synoptyk TVN Meteo - niebo będzie niemal bezchmurne.

Rekordowa ilość śniegu spada na Moskwę

No i stało się. Zgodnie z zapowiedzią meteorologów w Moskwie intensywnie pada od kilku dni. Na nadmiar pracy narzekają drogowcy, których mobilizację ogłosił kilka dni temu mer miasta. Z intensywnych opadów nic z kolei nie robią sobie moskwianie, którzy uważają, że to idealne pożegnanie zimy.

Śnieżyce odcięły Lwów od świata

We Lwowie w ostatnich dwóch dniach spadło prawie tyle śniegu, ile wynosi miesięczna norma. Nie działa komunikacja miejska oraz lotnisko. W obwodzie lwowskim śnieżyce uszkodziły linie energetyczne. Bez prądu pozostaje ponad 60 miejscowości.

Czołgi na drogach Węgier. Walczą z zaspami

Zima pozbawiła prądu 60 tys. Węgrów. W niektórych częściach kraju zaspy sięgają trzech metrów. W celu ratowania kierowców wojsko wysłało na drogi czołgi i transportery. Z powodu przeciążenia internetu informacjami o wypadkach i awariach przestały działać niektóre strony. Trudna sytuacja pogodowa panuje też na Słowacji.

Śnieg zasypał Węgry. Nie będzie obchodów święta narodowego

Śnieg sparaliżował w piątek znaczne obszary Węgier. W ośmiu komitatach obowiązuje czerwony, najwyższy alert pogodowy. Przez niesprzyjającą aurę setki kierowców nocowały na drogach, a rząd musiał wprowadzić zmiany w obchodach święta narodowego. Do końca dnia pogoda na pewno się nie poprawi - przewidywane są dalsze opady śniegu, a także podmuchy porywistego wiatru.

Gotowi łamać prawo, by chronić swoje domy

Domom, które uszkodziła ubiegłotygodniowa burza śnieżna w Plum Island (Massachusetts), zagrażają teraz wdzierające się na ląd fale. Mieszkańcy gotowi są łamać prawo, by chronić swój dobytek.

Ekstremalna pogoda na Azorach, zginęły trzy osoby

Ekstremalne warunki pogodowe na Azorach. Pogoda na portugalskich wyspach załamała się już w środę, przez co doszło do dwóch osunięć się ziemi. W jednym z nich zginęły trzy osoby. Ulewy spodziewane są także w czwartek i piątek.