Świat

Świat

Tak gorąco, że na plażach rezydują lekarze

Na plaży łatwo nabawić się drobnej rany lub słonecznych poparzeń. Portugalskie władze postanowiły przyjść plażowiczom z pomocą. Na najpopularniejszych plażach Portugalii powstały punkty medyczne, udzielające pomocy turystom.

Wulkan uziemił samoloty

Cztery amerykańskie linie lotnicze odwołały w czwartek co najmniej 47 lotów do i ze stolicy Meksyku. Wszystko z powodu emisji popiołu przez pobliski wulkan Popocatepetl. Zdaniem władz lotniska, wulkan nie stanowi zagrożenia.

Nawet 40 st. C w Hiszpanii. "Po to przyjechaliśmy"

Połączone siły atlantyckiego wyżu i gorącego afrykańskiego powietrza od wielu dni gwarantują wyśmienitą i upalną aurę na Półwyspie Iberyjskim. Mieszkańcy Hiszpanii i Portugalii dzielnie znoszą nawet 40-stopniowe upały, uzbrojenie w kapelusze, parasolki przeciwsłoneczne i wachlarze. Natomiast turyści z chłodnej północy kontynentu są taką pogodą po prostu zachwyceni.

Niedźwiedź chciał skosztować wiśni. Spędził dwa dni na drzewie

Słabość do wiśni wpędziła w poważne tarapaty niedźwiedzia brunatnego z rumuńskich Gór Buzau. Zwierzak wspiął na drzewa, żeby zjeść trochę owoców i nie przewidział, że może tam czekać pułapka. W zastawionych przez kłusowników sidłach spędził dwa dni, wydając żałosne odgłosy.

Wielki pożar pod kontrolą. Miasteczko opłakuje strażaków-bohaterów

Strażacy powoli odzyskują kontrolę nad gigantycznym pożarem w stanie Arizona. - Robimy postępy. Jesteśmy optymistami - powiedziała Carrie Dennett, rzecznik departamentu lasów. Ogień zabrał życie 19 członkom elitarnej jednostki strażackiej, których teraz Amerykanie upamiętniają jak bohaterów.

Rakieta runęła zaraz po starcie. Mieszkańcy boją się toksycznego paliwa

Pogłoski o poważnych zatruciach wśród mieszkańców i zdychaniu bydła obiegły miejscowości leżące w okolicach rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Taki niepokój wzbudziła katastrofa rakiety nośnej Proton, która wczesnym rankiem rozbiła się tuż po starcie. Władze uspokajają, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludzi, ale poszczególne resorty spierają się o odpowiedzialność za katastrofę.

Na pomoc parze 90-latków. Rumbia zalała południe Chin

Gwałtowne burze z piorunami, ulewy i grad przyniósł sztorm tropikalny Rumbia, który we wtorek wczesnym rankiem uderzył w południowochińskie prowincje - Guangdong i wyspiarską Hajnan. Intensywne opady spowodowały zalania i podtopienia oraz osunięcia ziemi. Powódź odcina domy, w których utknęły dziesiątki osób.

Zatrzęsła się Sumatra

- Indonezyjską Sumatrę nawiedziło we wtorek trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 - podają amerykańscy rządowi geolodzy.

Bukareszt pod wodą. Rumunia walczy z powodziami

Rumuńskie służby hydrologiczne wprowadziły pomarańczowy alert z powodu powodzi, z którymi od kilku dni walczy Bukareszt i południowo-wschodnia część kraju. Po ulewnych opadach gwałtownie wezbrały i potem wylały rzeki.

"Moskwa już wyschła". Ale w nawałnicy zginęły co najmniej dwie osoby

Do dwóch osób wzrósł bilans ofiar niedzielnego oberwania chmury nad Moskwą. W kilka godzin spadło tyle wody, ile zwykle pada przez cały miesiąc. Zalane zostały niżej położone drogi, przejścia podziemne, z utrudnieniami zmierzyło się także metro. W poniedziałek wszystko wraca do normy, woda opadła, a w mieście trwają prace porządkowe.

Rumbia nadciąga. Tysiące statków uwięzionych w portach

Do południowo-wschodnich wybrzeży Chin zbliża się burza tropikalna. W związku z nią zamarł ruch na Morzu Południowochińskim. Tysiące statków utknęły pomiędzy prowincją Guangdong a wyspą Hajnan. Władze poleciły kapitanom wrócić do portu, by przeczekać najgorsze, które ma nadejść w poniedziałek wieczorem.

Morderczy upał zabija Amerykanów

Ofiary śmiertelne, rzesze hospitalizowanych. Na prawie całym zachodzie USA jest (i będzie) rekordowo gorąco. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Las Vegas.

Toksyczna chmura nad cieśniną Sund. Pożar elektrośmieci ugaszony

Strażacy ugasili w piątek wieczorem pożar, który wybuchł dzień wcześniej w stacji recyklingu w porcie w Malmoe. Ogień spowodował powstanie chmury toksycznego dymu. Nie zagraża ona jednak mieszkańcom miasta, bo przemieściła się nad cieśniną Sund między Szwecją a Danią.

Moskwa w niewoli upałów

Poszukiwanie sposobu na to, by się ochłodzić było w piątek głównym zajęciem mieszkańców Moskwy. Upał był prawie rekordowy. Mężczyźni chodzili bez koszulek, dzieci pluskały się w fontannach, służby miejskie rozdawały wodę.

Kara śmierci za zanieczyszczanie środowiska

Chińskie władze dały sądom możliwość skazywania na karę śmierci winnych bardzo poważnego zanieczyszczania środowiska. To, jak twierdzą Chińczycy, potężna broń w walce o lepszą jakość powietrza w kraju, który uchodzi za jeden z największych producentów zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku węgla, na Ziemi.

Wiało 143 km/h. Krajobraz jak po katastrofie

Zerwane linie energetyczne spadały m.in. na budynki i drzewa przez co wybuchały pożary. Groźne nawałnice przeszły przez dwa hrabstwa w stanie Kansas zostawiając po sobie katastroficzny krajobraz.

Zniszczone domy, porzucone samochody. Woda zalała miasto

Oberwanie chmury nad Tuxtla Gutierrez w południowym Meksyku. Ulewny deszcz, który padał ok. dwóch godzin, podtopił miasto i okolice. Zalane zostały 43 domy, porzucono 113 samochodów. Mieszkańcy uciekali przed zalewającą miasto rzeką.

Bezcenne odkrycie Polaków. Wieści o nim obiegły świat

Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.

Most załamał się pod pociągiem. Cysterny z trucizną runęły w dół

Pięć wagonów pociągu przewożącego szkodliwe substancje ropopochodne runęło razem z mostem na rzece Bow w Calgary. Po tym, jak przeprawa niespodziewanie się załamała, niebezpieczny ładunek znalazł się bardzo blisko wody, z której czerpią miejscowe wodociągi. Ekipy ratunkowe pracują nad ściągnięciem cystern na brzeg i zapewniają, że nie stwierdzono żadnego wycieku.

Gigantyczny pióropusz widoczny z kosmosu. Tak pożary pustoszyły Kolorado

Pożary, które przetoczyły się w pierwszej połowie czerwca przez zachodnie obszary USA były tak intensywne, że z łatwością dawało się je zaobserwować z orbity. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografowali potężny pióropusz dymu i wysoko wypiętrzoną przez gorąco chmurę pirocumulus. Jeszcze większe wrażenie robi satelitarny widok obszarów spustoszonych przez pożar w Black Forest, uznany za najgorszy w historii Kolorado.