Fala upałów dociera do naszych sąsiadów. W weekend Słowacy, Czesi i Niemcy spodziewają się temperatur sięgających 40 st. C. Zwrotnikowe gorące powietrze dotrze w weekend także do Polski.
Mieszkańcy chińskiej prowincji Minxian, która ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi, zostali ewakuowani i przeniesieni do tymczasowych obozów. Usuwanie skutków żywiołu potrwa kilka tygodni. Zawaliło się ok. 1200 domów, dziesiątki tysięcy są uszkodzone.
Deszcze i powodzie, z którymi walczą mieszkańcy północnych Chin, spowodowały we wtorek śmierć 9 osób. Ponad 16 tys. przeniesionych zostało do tymczasowych obozowisk.
W meksykańskim regionie Tonala potężna ulewa spowodowała szkody w wielu miejscach. Nikt nie ucierpiał, ale zniszczonych zostało kilkadziesiąt samochodów i domów.
Kulminacja upałów we Francji. W poniedziałek temperatury w niektórych regionach sięgnęły 37 st. C. Francuzi i turyści próbują sobie radzić ze skwarem jak mogą - objadają się lodami, nie rozstają z napojami i szukają orzeźwienia w wodzie - choćby tylko w miejskich fontannach.
Już od 20 dni paleontolodzy w północnym Meksyku mozolnie odkopują szkielet dinozaura, który może pochodzić sprzed 72 mln lat. Na razie udało im się odsłonić pięciometrowy fragment kręgosłupa. Specjaliści liczą, że reszta szkieletu będzie równie dobrze zachowana. To pierwszy przypadek takiego wykopaliska w Meksyku i jeden z kilku na świecie.
Chińskie służby ratownicze przekopują się przez zwały ziemi i szczątki budynków poszukując ocalałych z trzęsienia ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło prowincję Gansu na północy kraju. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 89, ale może wzrosnąć. Ciężko rannych zostało około 600 osób.
Upały wróciły po krótkiej przerwie. Już w poniedziałek termometry w Londynie pokażą 33 st. C a potem Brytyjczyków czekają kolejne bardzo gorące dni. W ubiegłym tygodniu przez nieznośne gorąco życie straciło w Wielkiej Brytanii kilkaset osób.
Około stu osób uzbrojonych w pistolety wodne i zwykłe wiadra starło się w centrum Szanghaju. Stoczona tam w niedzielę Druga Wojna Wodna przyniosła uczestnikom sporo radości. Bardziej niż pokonanie przeciwnej drużyny, liczyła się wygrana z upałem.
Ulewne deszcze nawiedziły pustynny stan Arizona. Po ich przejściu nad hrabstwami stanu ratowano kierowców, których podtopione samochody nie były w stanie wyjechać z zamienionych w rwące rzeki ulic.
Młody butlonosy został śmiertelnie potrącony przez motorówkę w ujściu kornwalijskiej rzeki Camel. Do wypadku doszło, kiedy na wodzie stłoczyły się łodzie z obserwatorami, chcącymi obejrzeć stado rzadkiej przybrzeżnej grupy tych delfinów. Miejscowa policja poszukuje sprawców, a za ich wskazanie wyznaczono nagrodę.
5,6 tysięcy ewakuowanych, 11 tys. spalonych hektarów, prawie 3,5 tys. strażaków w akcji. Te liczby pokazują, jak poważna jest sytuacja na ogarniętym pożarem lasów południu Kalifornii. W walce z żywiołem strażakom może pomóc pogoda.
W nocy z piątku na sobotę, na kilkanaście minut przed północą, warto poszukać na niebie Saturna. W tym czasie sonda Cassini wykona jego zdjęcie, na którym znajdzie się również Ziemia. Chociaż Błękitna Planeta będzie na fotografii tylko zbiorem kilku pikseli, to można przejść do historii Kosmosu.
Trwające od ponad tygodnia upały, które panują na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych sprawiły, że zużycie prądu w regionie osiągnęło niemal rekordowy poziom. Wszystko przez wiatraki i klimatyzatory, które pracują na pełnych obrotach. Z powodu przegrzania organizmu zmarł 57-letni mężczyzna.
Ponad 6 tysięcy ludzi zostało ewakuowanych z powodu pożarów, które wybuchły niedaleko Palm Springs w Kalifornii. Swoim zasięgiem objęły one już ponad 9 tys. hektarów.
Fala upałów utrzymująca się w Wielkiej Brytanii dotarła też do Francji. Nazywana tam "kanikułą" ma się utrzymać również w następnym tygodniu, owocując temperaturami rzędu 36-38 st. Celsjusza. Przy takim skwarze coraz tłoczniej robi się nie tylko na plażach i nad wodą, ale także w szpitalach.
Cztery osoby nie żyją, a 20 tysięcy osób zostało bez dachu nad głową, z zalanymi i uszkodzonymi domami. Powódź spustoszyła okręg Yunxian w prowincji Hubei w centralnej części Chin.
W rejonie Veracruz nad Zatoką Meksykańską znaleziono na plaży 250 martwych płaszczek. Władze wszczęły śledztwo, by wyjaśnić, jak liczba ilość martwych zwierząt znalazła się na brzegu.
Centralna Agencja Wywiadowcza współfinansuje projekt badawczy, którego celem jest ustalenie, czy ludzie mogliby użyć geoinżynierii do sterowania zjawiskami przyrody i zatrzymania zmian klimatycznych.
Zanim na początku sierpnia dotrą do Szczecina, zapierające dech w piersiach wielkie żaglowce biorące udział w słynnych regatach Tall Ships Races odwiedzają inne europejskie miasta portowe. Teraz znajdują się w fińskich Helsinkach.