Po ulewnych deszczach, które nieprzerwanie trwają od ponad miesiąca, w Rosji nadeszła rozległa powódź. Żywioł osiągnął największe od 120 lat rozmiary. Ewakuowano tysiące mieszkańców, ale to jeszcze nie koniec, ponieważ kulminacja fali nastąpi w ciągu kilku kolejnych dni.
Strażacy nie mogą poradzić sobie z ogniem, który trwa prawie od tygodnia w Kalifornii. Płomienie sięgają trudno dostępnych terenów przy Parku Narodowym Yosemite i zaczynają zagrażać mieszkańcom. Ewakuowano tysiące osób.
W zasięgu największych od 120 lat powodzi na rzece Amur na rosyjskim Dalekim Wschodzie znalazło się już ponad 50 tys. ludzi - poinformowały w czwartek rosyjskie władze. Deszcze padają tam nieprzerwanie od 20 lipca.
Starcia w Egipcie wyraźnie wpłynęły na ruch turystyczny w rejonie Morza Śródziemnego. Choć wielu turystów rezygnuje z tamtejszych atrakcji, nie oznacza to, że całkiem porzuca pomysł śródziemnomorskich wakacji. Równolegle ze spadkiem wyjazdów do Egiptu zaobserwowano wyraźne nasilenie się ruchu turystów w Grecji.
Ogień, który wczoraj rozszalał się na północno-wschodniej części hiszpańskiej wyspy, doprowadził do ewakuacji wielu osób. Akcja gaśnicza odbywała się zarówno z lądu jak i z powietrza. Dopiero nad ranem udało się uporać z żywiołem.
Ziemia zatrzęsła się w stolicy Meksyku. Trzęsienie miało siłę 6,1 w skali Richtera. Na razie nie ma informacji o szkodach. Wiadomo jednak, że miejskie budynki kołysały się przez około minutę, dlatego z kilku biur ewakuowano pracowników. Pojawiły się także wstrząsy wtórne.
Na Pacyfiku w tym sezonie szaleją głębokie niże. Jeszcze kilka dni temu zagrożone były Filipiny, teraz tajfun Trami kieruje się na Tajwan i Chiny. Pomimo tego, że jeszcze nie dotarł do Tajwanu, już widać katastrofalne efekty: dwie osoby nie żyją, a na północy zaczęła się powódź.
Środkowa Portugalia zmaga się z potężnym pożarem, jaki trawi tamtejsze lasy. Ponad czterystu strażaków walczy z żywiołem, próbując go opanować. Miejscową ludność ewakuowano, ponieważ ogień jest w niebezpiecznej bliskości domów.
Energia elektryczna z dwutlenku węgla? Holenderscy naukowcy z programu Wetsus opracowali niedawno technologię, dzięki której uda się ją pozyskiwać właśnie z tego gazu cieplarnianego. Co więcej - przy tej produkcji gaz nie będzie trafiał do atmosfery.
Burmistrz Londynu Boris Johnson, który właśnie spędza urlop w Australii, pocałował krokodyla. Nie jest to przypadkowy gad, lecz zwierzę, które swoje imię odziedziczyło po małym George'u Aleksandrze Louisie - dziecku książęcej pary Williama i Kate.
Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych wysłało na ratunek dwóm niedźwiedziom brunatnym dwa helikoptery. Z powodu powodzi zwierzęta utknęły w okolicy miejscowości Błagowieszczeńsk w obwodzie amurskim, tuż przy granicy z Chinami.
27 dzieci i opiekunów zostało rannych w poniedziałek wskutek przejścia tornada nad kempingiem w okolicach Aalen na terenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Pięć osób, w tym dziesięcioletnia dziewczynka, odniosło ciężkie obrażenia - podała agencja dpa.
Stan katastrofy ekologicznej wprowadziły w poniedziałek władze prowincji Cebu na wyspie Mactan - ośrodka bardzo popularnego wśród turystów. Filipińskie wybrzeże zostało skażone olejem, wydobywającym się z wraku promu pasażerskiego, który zatonął w piątek.
Tylko czterech z dwunastu wielorybników z indonezyjskiej wyspy Lembata przeżyło polowanie na orkę. Ssak trafiony harpunem najpierw pociągnął łódź po powierzchni, a potem wciągnął ją głęboko pod wodę.
Przy zachowaniu obecnego poziomu ochrony przeciwpowodziowej, do 2050 roku 136 największych nadmorskich miast świata doświadczy strat o łącznej wysokości biliona dolarów. Wzmocnienie nabrzeżnych instalacji pozwoli ograniczyć poziom zniszczeń do 52 miliardów - to i tak dziewięć razy więcej niż obecnie. Wyniki badań ekonomistów Banku Światowego opublikował w niedzielę "Nature Climate Change".
Amazońska dżungla zamienia się w pustynię. Winą za to obarcza się poszukiwaczy złota, a także osoby prowadzące nielegalny wyrąb. W peruwiańskim dorzeczu Amazonki, zwłaszcza w regionie Madre de Dios, co roku niszczą oni 150 tys. ha lasów.
Mamy doskonałą wiadomość dla piwoszy! Badacze z Griffith University’s Health Institute w australijskim Queensland wynaleźli piwo, które nie powoduje kaca.
W stanie Idaho trwa walka z pożarami lasów i zarośli. Żywioł strawił już ok. 41 tys hektarów i zagraża kurortowi Sun Valley, słynącemu z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa.
Manila, stolica Filipin, jest sparaliżowana. Przez potężne monsunowe opady w poniedziałek większość ulic tej metropolii jest nieprzejezdna. W górskich rejonach kraju ludność udaje się do prowizorycznych schronisk.
Tegoroczne lato jest bogate w ekstremalne zjawiska pogodowe. Na całej planecie notowane są wzrosty temperatury, ale ten rok okazał się rekordowo ciepły w Azji.
Sakurajima, wulkan znajdujący się na południu japońskiej wyspy Kiusiu, wybuchł w niedzielę. Mieszkańcom Kagoshimy, która leży u jego stóp, zafundował zarówno spektakularne widoki, jak i poważne utrudnienia.
W powodziach, które nawiedziły w tym tygodniu północny i południowy wschód Chin, zginęły co najmniej 43 osoby. W wyniku osunięć ziemi zablokowana jest linia kolejowa łącząca Pekin z Kantonem - poinformowała w niedzielę oficjalna agencja Xinhua. Inne regiony, choć kłopotów nie mają, są z kolei nękane przez rekordowe upały.
13-piętrowy budynek runął w sobotę nieopodal San Francisco. Został wysadzony na potrzeby badań sejsmologicznych. Podczas kontrolowanej eksplozji naukowcy mogli dokładnie prześledzić powstałe ruchy ziemi podobne do tych, jakie są efektem trzęsienia ziemi.
Groźne pożary nękają Portugalię. Dotarły m.in. na przedmieścia Funchal - stolicy Madery, gdzie wymusiły ewakuację jednego ze szpitali. W sobotę z ogniem na wyspie oraz w północnej i centralnej części kraju walczyło w sumie ponad pół tysiąca strażaków.
Kanadyjska policja przechwyciła 40 pytonów przetrzymywanych w motelu w mieście Brantford, które leży około 100 km na południowy zachód od Toronto. Węże, mierzące od 30 do 137 cm długości, były przechowywane w plastikowych koszach.
"Musimy powiedzieć jasno: świat nas zawiódł". Te gorzkie słowa padły z ust prezydenta Ekwadoru, który został zmuszony do zlikwidowania funduszu na rzecz ochrony Parku Narodowego Yasuni. Jego podpis na odpowiednim dokumencie otwiera drogę dla chętnych do tego, by na terenie rezerwatu wydobywać ropę naftową.
Takiej powodzi nie było w tym rejonie Rosji od 120 lat. Na Dalekim Wschodzie do tej pory zatopionych zostało 121 miejscowości, a 530 km dróg i 66 mostów jest poważnie uszkodzonych. Jednak to jeszcze nie koniec. Bilans strat rośnie, a władze szykują się do ewakuacji 100 tysięcy mieszkańców.
Nad Baranquillą, stolicą północnokolumbijskiego departamentu Atlantico, w piątek rano czasu lokalnego rozszalała się potężna burza. Ulice miasta zostały kompletnie zalane.
Poziom rzek na północy Chin już dawno przekroczył stany alarmowe. Woda nie mieści się w korytach i zalewa pobliskie tereny, a żywioł pochłania wszystko, co napotyka na swojej drodze, w efekcie tego śmierć poniosło już 25 osób.