Świat

Świat

Zachodnie Węgry sponiewierane zimą

Węgry są pod ostrzałem intensywnego śniegu i silnego wiatru. W całym kraju wydano ostrzeżenia pogodowe. Na razie niebezpiecznie jest tylko w zachodniej części kraju, gdzie zabroniono jazdy ciężarówkom, ale we wtorek śnieżyce mogą dotrzeć do Budapesztu.

Owce zamarzają pod zaspami. "To jest piekło"

Tysiące owiec ugrzęzło w śnieżnych zaspach w Walii i Szkocji. Niektóre stada czekają na pomoc już trzeci dzień. Zwierzęta, które są w zaawansowanej ciąży rodzą na mrozie. Młode nie przeżywają, ale pod śniegiem giną też starsze osobniki.

Wiosenne śnieżyce w USA. Szkoły zamknięte

W pierwszych dniach wiosny zima za oceanem rozhulała się na dobre. Stany Zjednoczone od weekendu doświadczają intensywnych śnieżyc. W poniedziałek od rana atakują Wschodnie Wybrzeże. W Waszyngtonie i okolicach odwołano lub opóźniono zajęcia w szkołach.

Lokon pluje pyłem na dwa kilometry

Położony w Indonezji wulkan Lokon pluje pyłem wulkanicznym w górę na wysokość ponad 2 kilometrów. Wulkan silnie dymił, a mieszkańcom polecono zachowanie od niego bezpiecznej odległości.

W Kijowie nie idą do pracy. Przez śnieg

W poniedziałek mieszkańcy Kijowa nie idą do pracy. Wszystko przez śnieżyce, które dwa dni utrzymywały się w stolicy Ukrainy i których pozostałości wciąż utrudniają życie mieszkańcom.

30 tys. osób odkopuje Ukrainę. Zasypało też Marylę Rodowicz

Potężna śnieżyce od piątku paraliżują Ukrainę i, jak zapowiadają synoptycy, nie ustaną do poniedziałku. Do walki z zimą władze rzuciły rzesze ludzi, w tym niemal 15 tys. policjantów. W piątek Maryla Rodowicz na własnej skórze przekonała się, co to zima na wschodzie.

"Oj, nawet nas zima odwiedziła!"

"Oj, nawet nas zima odwiedziła!" - pisał w sobotę Reporter 24 Dombrik, mieszkaniec Bałakławy na Krymie. W ciągu doby temperatura spadła ponad 20 stopni.

Kierowcy przegrywają ze śnieżycami. Księżna Catherine walczy

W Wielkiej Brytanii atak zimy jak na Ukrainie. W piątek i w sobotę zasypało niektóre drogi wraz z samochodami i kierowcami. Trzeba było zamknąć lotniska, a dziesiątki tysięcy ludzi pozbawionych było prądu. Księżna Catherine, ciężarna żona księcia Williama, dzielnie stawiała czoła opadom, bawiąc się na świeżym powietrzu ze skautami.

W Massachusetts też nie widać wiosny

Nie tylko Europejczycy tęsknią za wiosną. W Ameryce zima też daje się we znaki. W piątek dosypało śniegu w Massachusetts, a synoptycy zapowiadają kolejne opady śniegu na Wschodnim Wybrzeżu.

Atak zimy na brytyjski kompleks atomowy

Atak zimowej pogody spowodował czasowe wyłączenie niektórych obiektów kompleksu atomowego Sellafield w północno-zachodniej Anglii. Operator kompleksu zaznaczył, że jest to przedsięwzięcie prewencyjne. Nie podano, jakie dokładnie zagrożenie zaistniało i kiedy wyłączone obiekty wznowią pracę.

Zaciemnienie na Kremlu będzie trwało godzinę

Kreml, a wraz z nim Plac Czerwony z cerkwią Wasyla Błogosławionego i tzw. GUM-em (obecnie centrum handlowe) po raz pierwszy wyłączą w sobotę oświetlenie wspierając ochronę środowiska w ramach akcji Godzina dla Ziemi.

Ukraina ugięła się pod śniegiem

Już po raz drugi w tym tygodniu przez zachodnią Ukrainę przeszedł potężny front śnieżny. Zasypane są drogi, śnieg z ulic usuwa wojsko. Śnieżyce utrzymają się także w sobotę.

Astronomowie postarzają Wszechświat o prawie 100 mln lat. Część naukowców sceptyczna

Tak wyglądał Wszechświat w wieku 380 tys. lat. Jego najnowszą mapę, będącą "echem" Wielkiego Wybuchu stworzył międzynarodowy zespół naukowców misji Planck, w tym Polak, prof. dr hab. Krzysztof Górski. Uzyskane wyniki nie we wszystkich aspektach zgadzają się z dotychczasowymi teoriami na temat ewolucji Wszechświata, dlatego też wielu naukowców podchodzi do nich ostrożnie.

Hongkong najbardziej zanieczyszczony światłem. "Nie ma ludzi, światło jest"

Niebo nad Hongkongiem jest w nocy 1,2 tys. razy jaśniejsze niż naturalnie - alarmują naukowcy. Dodają, że chińskie miasto jest najbardziej zanieczyszczoną światłem metropolią na świecie. Śiwatło rozstraja nasz zegar biologiczny, negatywnie wpływa na mózg, może nawet zmieść z powierzchni Ziemi endemiczne gatunki świetlików.

Tornada w Australii. "Wszystko latało: ogrodzenia, grille"

Dwa tornada przeszły w piątek nad stanem Wiktoria w południowo-wschodniej Australii, wyrządzając znaczne szkody. Jak poinformowały służby medyczne, co najmniej 20 osób trafiło do szpitala. Pięć osób jest ciężko rannych. Wstępnie oszacowano, że wiatr wiał nawet z prędkością 250 km/h.

Marzec najzimniejszy od 50 lat

Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii pierwszego dnia astronomicznej wiosny nic w krajobrazie nie wskazywało na tę porę roku. Jest zimno i biało, a na dodatek nic nie zapowiada zmiany tej pogodowej tendencji. Według synoptyków, obecny marzec może okazać się na Wyspach najzimniejszym od 50 lat.

Szczur spowodował awarię w Fukushimie

To szczur mógł spowodować przerwę w zasilaniu japońskiej elektrowni atomowej w japońskiej Fukushimie. Zwłoki gryzonia znaleziono w pobliżu miejsca, gdzie doszło do zwarcia, które w poniedziałek wywołało awarię systemów chłodzących. Opanowany już kryzys był pierwszym tak rozległym problemem od czasu katastrofy z 2011 r.

Brud i ubóstwo chińskich wód przybrzeżnych

Wody przybrzeżne Chin są coraz bardziej zanieczyszczone. W roku 2012 ich jakość jeszcze bardziej się pogorszyła, jak informują oceanolodzy pracujący dla chińskiego Ministerstwa Ziemi i Zasobów.

W Walencji zima poszła z dymem

W nocy z wtorku na środę Walencja płonęła, jednak nie dosłownie. W tym hiszpańskim mieście żegnano zimę i witano wiosnę, podkładając ogień pod gigantyczne kukły.

"Módlcie się". Szef NASA o asteroidach wokół Ziemi

Jeśli w stronę Ziemi leci niezidentyfikowana asteroida, nie pozostaje nam nic innego niż modlitwa - przekonuje szef NASA, Charles Bolden. Według amerykańskich ekspertów żyjemy w bardzo aktywnym Układzie Słonecznym, którego ciała niebieskie mogą zniszczyć naszą cywilizację, jeśli w porę nie zostaną odkryte. Czy powinniśmy się bać?