Świat

Świat

W Górach Skalistych już szusują. 47 cm śniegu

Pogoda w amerykańskim stanie Kolorado dała powody do radości pasjonatom sportów zimowych. Dzięki solidnej warstwie śniegu, jaka spadła w Górach Skalistych, sezon narciarski rozpoczął popularny ośrodek Arapahoe Basin. Na inaugurację stawiły się tłumy stęsknionych za "białą jazdą".

Lawina błotna zmiotła wioskę

Wywołana przez ulewny deszcz lawina błotna zasypała większą część miejscowości El Porvenir w północnym Peru. Zginęło co najmniej 11 osób, a kolejne dziesięć jest zaginionych. Zasypane drogi utrudniły ratownikom dotarcie na miejsce.

Cyklonów jest więcej, czy tylko tak nam się wydaje?

Coraz częściej obijają nam się o uszy terminy: burza tropikalna, huragan, tajfun. Ale czy to dlatego, że jest ich coraz więcej, czy może dzięki rozwojowi mediów jest o nich po prostu głośniej niż kiedyś? Na te pytania postanowił odpowiedzieć naukowiec z kopenhaskiego Instytutu Nielsa Bohra.

Wywinęli się dwóm huraganom

Uspokaja się sytuacja na oceanach w obszarze Ameryki Środkowej i południa USA. Sunący po Pacyfiku Paul osłabł do kategorii burzy tropikalnej i docierając do Półwyspu Kalifornijskiego, nie wyrządził żadnych szkód. Przemieszczający się po Atlantyku Rafael pozostał huraganem, ale minął Bermudy bez żadnego zagrożenia.

Zadusili ostatniego krokodyla w Wietnamie

W Wietnamie nie ma już krokodyli syjamskich. Ostatniego żyjącego na wolności uduszono. To prawdopodobnie sprawka kłusowników, którzy chcieli zabić zwierzę dla skóry.

Ćwierć wieku od pogodowego armagedonu w Wielkiej Brytanii

Dokładnie 25 lat temu Brytyjczycy obudzili się w innym świecie: kompletnie zdewastowanym przez huragan. W nocy z 15 na 16 października 1987 r. ich kraj nawiedziła najpotężniejsza burza od prawie 300 lat. Spowodowała straty warte miliard funtów i zmusiła do zwiększenia nakładów budżetowych na prognozowanie pogody.

Azjatyckie zabobony niosą śmierć nosorożców

Róg nosorożca ma leczyć raka. Choć konwencjonalna medycyna tego nie potwierdza, wierzą w to Azjaci, którzy na czarnym rynku za bajońskie sumy kupują proszek z wyrostka tego zwierzęcia. Efektem jest gwałtownie malejąca populacja nosorożców.

Żaden nie zawędrował tak daleko na północ. Huragan Hazel zabił 1,2 tys. osób

58 lat temu przez Pacyfik przetoczył się cyklon Hazel. Żywioł kosztował życie 1,2 tys. osób, mieszkańców Haiti, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Żaden zanotowany przez człowieka huragan nie dotarł nigdy tak daleko na północ. Straty materialne były tak duże, że jego imię zostało wycofane z ponownego użycia w nazewnictwie cyklonów na Atlantyku.

Woda i połamane drzewa w Wiecznym Mieście

Podtopienia, połamane gałęzie, powyrywane drzewa, chaos na ulicach - to skutki poniedziałkowego załamania pogody w Rzymie, związanego z przejściem frontu Kleopatra. Choć wtorkowy ranek przywitał mieszkańców Wiecznego Miasta lepszą pogodą, muszą się oni zmagać ze skutkami poniedziałkowej burzy. Ulewy przeszły też przez Ligurię i Toskanię, a w Lombardii miejscami deszcz zamieniał się w śnieg.

Mieliśmy upalny wrzesień. Temperatura sięgnęła rekordu

Ubiegły miesiąc był najcieplejszy w historii współczesnych pomiarów temperatury na Ziemi. Wrzesień Anno Domini 2012 zapisał się średnią temperaturą na naszej planecie na poziomie 15,67 st. C, wyrównując jednocześnie rekord z 2005 roku.

Ameryka w objęciach huraganów

Ameryka Środkowa znalazła się w kleszczach dwóch huraganów. Przesuwający się po wschodnim Pacyfiku Paul uderzy w meksykańską Dolną Kalifornię, a sunący po zachodnim Atlantyku Rafael dotrze do Bermudów. Specjaliści nie przewidują większych zagrożeń dla mieszkańców tych rejonów.

25 gatunków naczelnych na skraju wyginięcia

Dwudziestu pięciu gatunkom ssaków naczelnych grozi wyginięcie - ostrzega Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Do zagłady może dojść z winy człowieka, przez wycinanie lasów i nielegalny handel dzikimi zwierzętami.

Burzliwa wiosna w Kapsztadzie sieje popłoch

Niezwykle burzliwe oblicze ma tegoroczna wiosna w Kapsztadzie. Kolejny dzień z rzędu fale w Ocenianie Atlantyckim sięgają kilku metrów. Czasem są one śmiertelnie niebezpieczne.

Rzym walczy z Kleoptrą

Rzym walczy z frontem Kleopatra. Według synoptyków, wieczorem w Wiecznym Mieście w ciągu godziny może spaść nawet 50 litrów deszczu.

Na Wyspach dawno nie było tak mokro. Ryzyko powodzi

To będzie najbardziej mokra jesień na Wyspach od 12 lat - alarmują brytyjscy meteorolodzy. Już w pierwszych dniach jesieni spadło tyle deszczu, co zazwyczaj w miesiąc. Październik nie będzie gorszy, początek ulew już w środę.

Francusko-brytyjska wojna o przegrzebki

U wybrzeży Normandii następuje eskalacja francusko-brytyjskiej wojny o łowiska. Konflikt rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, kiedy brytyjskie trałowce - legalnie poławiające przegrzebki - zaatakowali francuscy rybacy. Brytyjczycy żądają eskorty Royal Navy, Francuzi odgrażają się, że tym razem rzucą do walki 250 kutrów.

Do 23 st. C w drugiej połowie października!

Ciepło nie chce dać o sobie zapomnieć. W nadchodzącym tygodniu będzie go pod dostatkiem. Słupki rtęci powinny podskoczyć nawet do 23 st. C! Potem nastąpi ochłodzenie, ale spadek temperatur postępować będzie dość powoli.

Polowali z dzidami na pandę wielką

Panda wielka była przysmakiem ludzi kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Do takiego wniosku doszli chińscy paleontolodzy po zbadaniu skamieniałości z południowych Chin. Widnieją na nich truchła pand rozszarpane ostrym narzędziem.

Tornada przetoczyły się przez Francję

Przez Francję przetoczyły się dwa tornada. Pierwsze zaatakowało w niedzielę rano w departamencie Wandea w zachodniej Francji. Drugie po południu w zupełnie innym miejscu - niedaleko Marsylii. Łącznie rannych jest 25 osób, zniszczeniu uległo kilkaset budynków.

Kleopatra idzie na Rzym. Obrona Cywilna w gotowości

Alarm pogodowy dla Rzymu. Miasto szykuje się na przejście nawałnic. Straż pożarna i obrona cywilna udrażnia studzienki kanalizacyjne, zabezpiecza brzegi rzeki i kanałów workami z piaskiem i wzywa mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów do ewakuacji.

Turbo przyspieszenie w ochronie oceanów

Dziesięciokrotnie wzrosła w ciągu dekady powierzchnia morskich obszarów chronionych. To krok w dobrym kierunku, ale do celu wyznaczonego przez ONZ na 2020 rok jeszcze daleka droga.