Świat

Świat

Australia wita wiosnę latawcami na niebie

W Polsce pojawiają się pierwsze oznaki jesieni, a na półkuli południowej świętuje się nadejścia wiosny. W Sydney rozpoczął się dziś 35 Festiwal Wiatru. Na podniebnej scenie plaży Bondi przez kilka godzin odgrywał się niezwykły spektakl tańczących latawców.

Miejska pustynia w Ottawie zaczyna znikać

Pustynię Błędowską w Polsce trzeba było oczyścić z drzew, żeby przetrwała. W stolicy Kanady podobne działania prowadzone są na wielkiej miejskiej wydmie Pinhey Sand Dune. Ma ona 10 tys. lat, ale dziś bez pomocy człowieka grozi jej zniknięcie.

Zerwane mosty, błoto na tarasach

Puerto Rico liczy straty, jakie wyrządził cyklon tropikalny Gabrielle. Chociaż osłabł już do depresji tropikalnej, to ulewne deszcze, jakie wciąż nękają mieszkańców wyspy, grożą kolejnymi osunięciami ziemi.

Samolot miliardera znów przekroczył prędkość dźwięku

SpaceShipTwo, suborbitalny załogowy statek kosmiczny, który należy do przedsiębiorstwa kontrowersyjnego miliardera Richarda Bransona Virgin Galaxy, w czwartek odbyło testowy lot nad pustynią Mojave (Kalifornia). W jego trakcie samolot przekroczył prędkość dźwięku, osiągając 1,43 macha.

Kursk najbardziej ekologicznym miastem w Rosji

Za najczystsze ekologicznie i najwygodniejsze do życia miasto Rosji w 2012 roku uznany został Kursk - poinformował w piątek rosyjski wiceminister zasobów naturalnych i ekologii Rinat Gizatulin.

Miedwiediew oddał pensję powodzianom. Coraz gorsza sytuacja nad Amurem

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał swoje miesięczne wynagrodzenie na rzecz poszkodowanych w powodzi na Dalekim Wschodzie Rosji. W jego ślady poszło wielu innych pracowników rządu i kancelarii prezydenta. Mimo płynącej pomocy materialnej sytuacja mieszkańców obszarów nad Amurem jest bardzo trudna - poziom rzeki ciągle rośnie, a domy na zalanych terenach musi opuszczać coraz więcej ludzi.

Wulkan wybuchł tuż nad głowami geologów

Peruwiański wulkan Ubinas wybuchł, wyrzucając w powietrze masy pyłu. Tuż przy kraterze pracowali naukowcy z Instytutu Geofizyki, którzy zarejestrowali moment erupcji z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów.

Włochy: blisko 100 trzęsień ziemi dziennie

- Tego lata Włochy odnotowały rekordową liczbę wstrząsów sejsmicznych - podał krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. W samym lipcu ziemia zatrzęsła się prawie 3 tysiące razy. Na szczęście te wstrząsy w większości nie były groźne.

Chińczycy wystrzelili satelity. Amerykanie zaniepokojeni

Chińczycy wystrzelili na orbitę okołoziemską rakietę nośną z satelitami naukowo-teledetekcyjnymi. W poniedziałek satelity z powodzeniem zaczęły nadawać sygnał - podaje oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua, która zapowiada, że będą one służyć nauce. Specjaliści uważają jednak, że pożytek z nich będzie miał głównie wywiad.

Tornado pod Tokio. Dziesiątki ludzi w szpitalach

Domy pozbawione dachów i poprzewracane samochody - to ślady po gwałtownym zjawisku, jakie przeszło w poniedziałek przez dwa miasta satelickie Tokio. Prawdopodobnie wystąpiło tam rzadko spotykane na tych terenach tornado. Do szpitali zgłaszały się dziesiątki osób poszkodowanych przez żywioł.

Zabójcze lato w Japonii. 338 ofiar upałów

Niespotykanie gorące tegoroczne lato w Japonii spowodowało śmierć co najmniej 338 osób - poinformowała w poniedziałek japońska telewizja NHK. Aż 54 tys. osób hospitalizowano z powodu udarów słonecznych i odwodnienia.

Cała Japonia chowa się pod stołami. Na wypadek powtórki z 1923

Japoński premier Shinzo Abe przewodził ćwiczeniom na wypadek trzęsienia ziemi, w których w niedzielę wzięła udział cała Japonia. Ćwiczenia odbywają się co roku. Ich tegoroczna odsłona upamiętnia tzw. Trzęsienie Ziemi w Tokio, do którego doszło równo 90 lat temu. Zabiło ono prawie 143 tys. ludzi.

Tablet i długopis pomogą chorym na Parkinsona

Zespół lekarzy z North Tyneside General Hospital stworzył czuły długopis i precyzyjny program, by pomóc osobom chorym na Parkinsona. Dzięki temu są w stanie dokładnie zmierzyć stopień zaawansowania choroby i lepiej dobrać choremu leki.

Wiedeń nową stolicą luksusu?

Wiedeń rozszerza swoją ofertę dla krezusów, zwłaszcza tych pochodzących z krajów arabskich, azjatyckich, a także z Rosji. Do tej pory najbogatszą klientelę przyciągały do stolicy Austrii hotele, takie jak Sacher, Bristol, Imperial, a także "uliczka luksusu" Kohlmarkt. Teraz w ekspresowym tempie powstają kolejne niebotycznie luksusowe hotele i butiki.