Świat

Świat

Połączyli dwa pożary, by je opanować. Meteorolodzy: "To ryzykowny krok"

- Nie widziałem takiego pożaru, jak długo żyję - przyznał Stephen Hirst, dowódca straży pożarnej w Nowej Południowej Walii. Sytuacja jest naprawdę patowa. Strażacy we wtorek postanowili celowo połączyć dwa pożary, by opanować sytuację. "To ryzykowny krok, biorąc pod uwagę prognozy na środę przewidujące silniejszy wiatr i nieznaczne opady deszczu" - przestrzegają meteorolodzy.

Uruchomili ogrzewanie, pojawił się gęsty smog

Gruba warstwa zanieczyszczeń unosi się nad Harbinem. Od wczoraj nad miastem zalega gęsty smog. Zanieczyszczenie powietrza w chińskich miastach staje się coraz większym zagrożeniem dla stabilności państwa; władze obawiają się rosnącego niezadowolenia ze strony obywateli.

Woda znów podtapia Włochów

Prowincja Lukka na północnym zachodzie Włoch zmaga się ze skutkami powodzi, która pojawiła się tam po wczorajszej nocy. Gwałtowne ulewy spowodowały niebezpieczny wzrost poziomu wody w rzece. Żywioł doprowadził już do śmierci jednej osoby.

Odłamki szkła zabiły zwierzęta. Trąba powietrzna w Belgii

W belgijską miejscowość Gits w nocy z niedzieli na poniedziałek uderzyła niewielka, ale znamienna w skutkach trąba powietrzna. Zniszczyła szklarnię osłaniającą uprawę sałaty, a latające odłamki szkła zabiły sześć owiec, pasących się na pobliskim pastwisku.

Trzy ogromne pożary straszą Sydney. Boją się 200-kilometrowej ściany ognia

Strażacy obawiają się, że trzy niezależne pożary w pobliżu Sydney połączą się tworząc 200-kilometrową ścianę ognia. - Ogromne zadymienie, czerwone słońce, widoczność ograniczona, światła mniej więcej tyle, ile przy częściowym zaćmieniu słońca - tak sytuację w tym australijskim mieście opisuje Andrzej Lubieniecki z Polskiego Radia Sydney.

Powódź w Tajlandii zatrzymuje fabryki

Praca w 17 tajlandzkich fabrykach została wstrzymana w poniedziałek w jednej z głównych prowincji przemysłowych. Przyczyną jest powódź - drogi w pobliżu zostały zupełnie zalane. Trwają intensywne prace nad osuszeniem terenów, by zapobiec dalszym stratom.

Trąba powietrzna na północy Francji. "To było jak koniec świata"

Trąba powietrzna, jaka w poniedziałek przeszła przez francuską miejscowość Bailleul, wyrządziła spore szkody. Wiele budynków jest zdewastowanych - silny wiatr zerwał dachy i poważnie uszkodził ściany. Mieszkańcy są w szoku - wcześniej nie zdarzyło im się przeżyć niczego podobnego.

Największy od 40 lat pożar w Australii. Wprowadzono stan wyjątkowy

Setki ludzi bez dachu nad głową, 37 tys. hektarów w płomieniach i jedna ofiara śmiertelna - tak wygląda bilans największego od 40 lat pożaru w Australii. A to jeszcze nie koniec, bo według synoptyków zrobi się cieplej i wietrzniej, co to tylko roznieci płomienie. Obecnie prędkość wiatru przekracza 90 km/h. Pożary przemieszczają się nawet 30 kilometrów w ciągu dnia.

Wipha uderzył w Kamczatkę

Tajfun Wipha uderzył w godzinach popołudniowych w Kamczatkę. Wiatr z prędkością dochodzącą nawet do 144 km/h szaleje na południowym zachodzie półwyspu. Synoptycy ostrzegają: będzie groźniej, bo żywioł nabierze mocy.

Zabójcze jesienne słońce: ginie kilkadziesiąt osób rocznie

Podczas jazdy blask słońca, który oślepia kierowcę, może być zgubny. Potwierdza to raport brytyjskiego stowarzyszenia motoryzacyjnego (Automobile Association, w skrócie AA - red.), wykazujący że jest to przyczyna blisko 3 tys. wypadków rocznie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy z jego powodu zginęło 36 osób.

Sydney dusi się w dymie pożarów

Co najmniej siedem ostrzeżeń pożarowych wydały służby w Nowej Południowej Walii w czwartek. Ogień wydostał się spod kontroli strażaków i podchodzi pod Sydney. Już teraz dym wymusił zamknięcie lotniska w Newcastle.

Tajfun uderzył w Japonię. Prace w Fukushimie wstrzymane

Wędrówka tajfunu Wipha trwa, żywioł na szczęście oddala się od Japonii. W okolicach Tokio zginęło kilkanaście osób. Wipha minął Fukushimę, dlatego też zagrożenie dla elektrowni atomowej maleje. Na wyspie Izu Oshima osunęło się zbocze wulkanu, trwają poszukiwania kilkudziesięciu osób.

Kościoły legły w gruzach. Najstarszy miał 500 lat

Rośnie tragiczny bilans ofiar wtorkowego trzęsienia ziemi na Filipinach. Naliczono już 158 ofiar śmiertelnych, ale może być ich więcej, bo pod gruzami zawalonych budynków wciąż mogą być ludzie. Na skutek wstrząsów zniszczone zostały drogi i mosty oraz wiele budynków, w tym liczne zabytkowe kościoły.

Proscilla goni Octave'a. Podwójny atak na Meksyk

Trąba wodna pojawiła się u meksykańskiego wybrzeża w rejonie miasta Los Cabos. To efekt aktywności sztormu tropikalnego Octave, który we wtorek znalazł się najbliżej Półwyspu Kalifornijskiego. Mieszkańcy zachodniej cześć kraju nie mogą w najbliższym czasie liczyć na spokojną aurę, bo zbliża się tam kolejna burza.