Świat

Świat

Groźne sąsiedztwo: 3 miliony ludzi żyją u stóp wulkanu

Stwierdzenie, że mieszkańcy Neapolu żyją w cieniu wulkanu, brzmi jak banał. Dlatego właściwie nie myślimy o tym, że taka lokalizacja gęsto zaludnionego miasta oznacza realne ryzyko. Przypomina o nim zdjęcie tego obszaru Włoch wykonane przez astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tak zimno nie było od prawie 30 lat

Chiny przeżywają wyjątkowo mroźną zimę. Choć panujące tam temperatury nie dorównują światowym rekordom, to synoptycy obliczyli, że w tym roku są najniższe od prawie trzech dekad. Nie wszystkich jednak takie warunki martwią.

Tasmania walczy ze skutkami pożarów

Ponad 100 domów i innych budynków spłonęło od piątku w Tasmanii, w pożarach lasów wywołanych przez falę upałów. Strażacy wciąż zmagają się z 20 wyizolowanymi pożarami na terenie wyspy. Choć na Tasmanii temperatury lekko się obniżyły, na kontynencie australijskim nadal pną się w górę i według synoptyków wkrótce mogą przekroczyć dotychczasową rekordową wartość 50,7 st. C.

W trzy kwadranse zamarzła Żółta Rzeka. I to za dnia

Wystarczyło niespełna 45 minut, by wodospad Hukou na chińskiej Żółtej Rzece zamarzł. Znawców słynnej Huang He dodatkowo dziwi fakt, że pokrywa lodowa powstała za dnia. Skuta lodem rzeka wygląda malowniczo, ale niestety turyści nie mogą jej oglądać.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Alaski. Alarm przed tsunami odwołany

Amerykańskie służby odwołały ostrzeżenie przed tsunami, jakie obowiązywało przez dwie godziny dla wybrzeży południowo-zachodniej Alaski i wybrzeży prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku wydało je po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wcześniej ten rejon. Zaobserwowano po nim niewielką, kilkunastocentymetrową falę.

Tasmania w ogniu. Ludzie uciekali z domów

Rekordowa fala upałów w Australii. Przekraczające 40 st. Celsjusza w cieniu temperatury spowodowały pożary buszu na Tasmanii. Tysiące osób na wyspie opuściły swoje domy z powodu zagrożenia. Mocno ucierpiała miejscowość Dunalley na południowym wschodzie wyspy, gdzie spłonęło co najmniej 85 domów i kilka innych budynków.

Brazylia podwójnie dręczona: susza i powódź jednocześnie

Brazylia zmaga się z dwoma przeciwstawnymi katastrofami pogodowymi: falą powodzi i ostrą suszą. Ulewne deszcze spowodowały podniesienie lokalnych rzek w rejonie Rio de Janeiro i doprowadziły do śmierci jednej osoby. W tym samym czasie na północnym wschodzie kraju schną uprawy na ogromnych obszarach, bydło pada na wysuszonych pastwiskach, a elektrownie wodne tracą moc.

Groźne oblicze australijskiego klimatu

W Australii nastała fala silnych upałów. Mieszkańcy kontynentu zmagają się z około 40-stopniowymi temperaturami, przez które dochodzi m.in. do pożarów lasów.

Jest najzimniej od 44 lat. Zmarło już 114 osób

Najzimniej od 44 lat jest na północy Indii. Z tego powodu życie straciło już 114 osób. Organizacje charytatywne podkreślają: to głównie bezdomni, którym nie zapewniono schronienia przed niską temperaturą.

"Czarna piękność" brakującym ogniwem w historii Marsa

Marsjański meteoryt, znaleziony niedawno w Maroku, może stanowić brakujące ogniwo między ciepłym i wilgotnym klimatem Marsa w przeszłości, a zimnym i suchym, jaki panuje tam obecnie. - Kiedyś były tam idealne warunki do formowania się życia, potem to się zmieniło - twierdzą naukowcy.

Amerykanie stawiają na podbój Marsa i Księżyca

W 2013 r. amerykańska agencja kosmiczna stawia na misję marsjańską i księżycową. Wystrzeli też w kosmos kilka satelitów, dzięki którym dowiemy się więcej o funkcjonowaniu naszej planety. Chce również większej obecności prywatnych firm w kosmosie.

Włochy: chcesz odpocząć, popracuj

Za łóżko i śniadanie zamiast pieniędzmi, zapłacimy w naturze. To pomysł właścicieli pensjonatów we Włoszech, którym brakuje rąk do pracy lub rozmaitych sprzętów. Za kilkudniowy pobyt można u nich zapłacić instrumentem muzycznym, pracą w ogrodzie lub drobnym pracami remontowymi.

"Ekstremalne deszcze" na Wyspach

W Wielkiej Brytanii coraz częściej bardzo mocno pada. Jak pokazują statystyki, od lat 60-tych XX wieku dni z ekstremalnymi opadami deszczu ciągle przybywa.

Matt Damon i łupki. "Ziemia obiecana"?

W środku gorącej debaty o szansach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wydobycie gazu łupkowego, trafia do amerykańskich kin film "Promised Land". Obraz, w którym poruszono kwestię pozyskiwania surowca, wzbudza kontrowersje. Chwalą go ekolodzy, krytykują zwolennicy gazu łupkowego.

Zima zaskoczyła Meksykanów

Pierwsze dni nowego roku to dla mieszkańców północno-zachodniego i środkowego Meksyku czas zmagań ze śniegiem i mrozem. W jednym z tamtejszych stanów na skutek śnieżycy doszło do wypadku samochodowego, w wyniku którego zginęła jedna osoba.

Foka wpłynęła 130 km w głąb lądu

"Wspina się na wały przeciwpowodziowe, żeby dostać się na pole" - opisuje internauta, który nagrał fokę zwiedzającą południowo-wschodnią Anglię. Zwierzę wpłynęło aż 130 km w głąb lądu korzystając z wysokich poziomów wód po ulewach. Z powodu fatalnych warunków pogodowych prawdopodobnie życie stracił 41-letni mężczyzna.

Morze płetw na dachach Hongkongu

Kilkanaście tysięcy rekinich płetw suszy się na dachach budynków Hongkongu. To nowa taktyka poławiaczy płetw po tym, jak w 2010 roku zmieniono prawo. Zabroniono suszenia tego chińskiego przysmaku na widoku publicznym, by nie gorszyć społeczeństwa.

11 bardzo kosztownych katastrof naturalnych

Ponad miliard dolarów kosztowało każde z 11 ekstremalnych zjawisk pogodowych, do których doszło w Starym Roku na terenie USA, poinformowała amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA). Te zjawiska to tornada, huragany, susza i pożary.

Zimna woda zdrowia doda. Kazachskie sposoby na choroby

Młodzi jeżdżą na łyżwach, starsi kąpią się w rzece. Tak mieszkańcy Ałmaty, największego miasta Kazachstanu, spędzają ostatnie dni starego roku. Twierdzą, że aktywność fizyczna i mróz dają zdrowie i długie życie.