Świat

Świat

Rakieta runęła zaraz po starcie. Mieszkańcy boją się toksycznego paliwa

Pogłoski o poważnych zatruciach wśród mieszkańców i zdychaniu bydła obiegły miejscowości leżące w okolicach rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Taki niepokój wzbudziła katastrofa rakiety nośnej Proton, która wczesnym rankiem rozbiła się tuż po starcie. Władze uspokajają, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludzi, ale poszczególne resorty spierają się o odpowiedzialność za katastrofę.

Na pomoc parze 90-latków. Rumbia zalała południe Chin

Gwałtowne burze z piorunami, ulewy i grad przyniósł sztorm tropikalny Rumbia, który we wtorek wczesnym rankiem uderzył w południowochińskie prowincje - Guangdong i wyspiarską Hajnan. Intensywne opady spowodowały zalania i podtopienia oraz osunięcia ziemi. Powódź odcina domy, w których utknęły dziesiątki osób.

Zatrzęsła się Sumatra

- Indonezyjską Sumatrę nawiedziło we wtorek trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 - podają amerykańscy rządowi geolodzy.

Bukareszt pod wodą. Rumunia walczy z powodziami

Rumuńskie służby hydrologiczne wprowadziły pomarańczowy alert z powodu powodzi, z którymi od kilku dni walczy Bukareszt i południowo-wschodnia część kraju. Po ulewnych opadach gwałtownie wezbrały i potem wylały rzeki.

"Moskwa już wyschła". Ale w nawałnicy zginęły co najmniej dwie osoby

Do dwóch osób wzrósł bilans ofiar niedzielnego oberwania chmury nad Moskwą. W kilka godzin spadło tyle wody, ile zwykle pada przez cały miesiąc. Zalane zostały niżej położone drogi, przejścia podziemne, z utrudnieniami zmierzyło się także metro. W poniedziałek wszystko wraca do normy, woda opadła, a w mieście trwają prace porządkowe.

Rumbia nadciąga. Tysiące statków uwięzionych w portach

Do południowo-wschodnich wybrzeży Chin zbliża się burza tropikalna. W związku z nią zamarł ruch na Morzu Południowochińskim. Tysiące statków utknęły pomiędzy prowincją Guangdong a wyspą Hajnan. Władze poleciły kapitanom wrócić do portu, by przeczekać najgorsze, które ma nadejść w poniedziałek wieczorem.

Morderczy upał zabija Amerykanów

Ofiary śmiertelne, rzesze hospitalizowanych. Na prawie całym zachodzie USA jest (i będzie) rekordowo gorąco. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Las Vegas.

Toksyczna chmura nad cieśniną Sund. Pożar elektrośmieci ugaszony

Strażacy ugasili w piątek wieczorem pożar, który wybuchł dzień wcześniej w stacji recyklingu w porcie w Malmoe. Ogień spowodował powstanie chmury toksycznego dymu. Nie zagraża ona jednak mieszkańcom miasta, bo przemieściła się nad cieśniną Sund między Szwecją a Danią.

Moskwa w niewoli upałów

Poszukiwanie sposobu na to, by się ochłodzić było w piątek głównym zajęciem mieszkańców Moskwy. Upał był prawie rekordowy. Mężczyźni chodzili bez koszulek, dzieci pluskały się w fontannach, służby miejskie rozdawały wodę.

Kara śmierci za zanieczyszczanie środowiska

Chińskie władze dały sądom możliwość skazywania na karę śmierci winnych bardzo poważnego zanieczyszczania środowiska. To, jak twierdzą Chińczycy, potężna broń w walce o lepszą jakość powietrza w kraju, który uchodzi za jeden z największych producentów zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku węgla, na Ziemi.

Wiało 143 km/h. Krajobraz jak po katastrofie

Zerwane linie energetyczne spadały m.in. na budynki i drzewa przez co wybuchały pożary. Groźne nawałnice przeszły przez dwa hrabstwa w stanie Kansas zostawiając po sobie katastroficzny krajobraz.

Zniszczone domy, porzucone samochody. Woda zalała miasto

Oberwanie chmury nad Tuxtla Gutierrez w południowym Meksyku. Ulewny deszcz, który padał ok. dwóch godzin, podtopił miasto i okolice. Zalane zostały 43 domy, porzucono 113 samochodów. Mieszkańcy uciekali przed zalewającą miasto rzeką.

Bezcenne odkrycie Polaków. Wieści o nim obiegły świat

Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.

Most załamał się pod pociągiem. Cysterny z trucizną runęły w dół

Pięć wagonów pociągu przewożącego szkodliwe substancje ropopochodne runęło razem z mostem na rzece Bow w Calgary. Po tym, jak przeprawa niespodziewanie się załamała, niebezpieczny ładunek znalazł się bardzo blisko wody, z której czerpią miejscowe wodociągi. Ekipy ratunkowe pracują nad ściągnięciem cystern na brzeg i zapewniają, że nie stwierdzono żadnego wycieku.

Gigantyczny pióropusz widoczny z kosmosu. Tak pożary pustoszyły Kolorado

Pożary, które przetoczyły się w pierwszej połowie czerwca przez zachodnie obszary USA były tak intensywne, że z łatwością dawało się je zaobserwować z orbity. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografowali potężny pióropusz dymu i wysoko wypiętrzoną przez gorąco chmurę pirocumulus. Jeszcze większe wrażenie robi satelitarny widok obszarów spustoszonych przez pożar w Black Forest, uznany za najgorszy w historii Kolorado.

Przelecieli helikopterem nad dymiącym kraterem

Dymiąca góra na tle pogodnego błękitnego nieba była celem załogi śmigłowca meksykańskiej marynarki wojennej. Żołnierze okrążyli meksykański wulkan Popocatepetl, ale też zajrzeli z góry do jego krateru. Taki lotniczy zwiad zarządzono po tym, jak po serii niewielkich erupcji wystrzelił z niego 1,5-lilometrowy słup dymu i popiołów.

"W 10 minut zrobiła się powódź". Potężne nawałnice w Rumunii

Nie dłużej niż godzinę trwały nawałnice, które przeszła przez Rumunię. To wystarczyło do zniszczenia dziesiątki domów i upraw, zalania niektórych dróg i odcinków torów. W okręgu Buzau policja musiała zamknąć ruch w rejonie mostu, który groził zawaleniem.

Dlaczego Obama zdejmuje marynarkę? "To nie jest aż takie sexy"

- Pierwsza rzecz, którą chcę powiedzieć, to że wszyscy powinniście zdjąć marynarki. Sam też to zrobię. To nie jest aż takie sexy - żartował Barack Obama, rozpoczynając swoje wystąpienie na Uniwersytecie w Georgtown w stanie Waszyngton. Wystąpienie dotyczyło walki USA ze zmianami klimatu.

Cosme tworzy się u wybrzeży Meksyku

Huragan Cosme formuje się na Pacyfiku u północno-zachodnich wybrzeży Meksyku. Jak pisze Reuters, nie kieruje się on jednak ku lądowi, a w stronę morza.

Nawałnica sparaliżowała Chicago. Zablokowane drogi, brak prądu

Około 650 ekip energetycznych pracowało w nocy z poniedziałku na wtorek nad przywróceniem energii elektrycznej dla 227 tys. użytkowników, którzy zostali bez prądu po silnych burzach. W poniedziałek późnym popołudniem nad Chicago przeszła nawałnica z wiatrem osiągającym prędkość nawet 120 km/h.