Świat

Świat

Chiny walczą z powodziami. Rekordowe opady

Setki tysięcy Chińczyków nadal walczą z powodziami wywołanymi przez tajfun Utor. Zapory nie są w stanie spuścić nadmiaru wody, a władze zarządziły oczyszczanie zalanych terenów, by uniknąć epidemii.

Ogień u wrót Yosemite. Zagrożone San Francisco

Blisko 3 tys. strażaków w Kalifornii toczy dramatyczną walkę z olbrzymim pożarem lasów i zarośli zagrażającym parkowi narodowemu Yosemite i największemu zbiornikowi wody pitnej dla San Francisco. Pożar rozszerzył się na obszar 526 km kwadratowych i opanowany jest w zaledwie 7 proc.

Gigantyczny zasięg powodzi widać jak na dłoni

Amur jeszcze niedawno płynął cienką niteczką przez wschód Azji, dziś rzeka doprowadziła do największej powodzi w historii Rosji. Dzięki satelicie NASA widać, jak ostatnie opady zmieniły dorzecze rzeki. Teraz wydaje się ono gigantyczne. Ponieważ wody w Amurze będzie przybywać, bardzo prawdopodobne są masowe ewakuacje.

Trąba powietrzna w Santa Severa. Kłopoty samolotu z Polski

Załamanie pogody w Rzymie i w okolicach. W Wiecznym Mieście rozpętała się burza, która poważnie utrudniła nie tylko poruszanie się po nim, lecz także dotarcie do niego - także pasażerom z Polski. Z kolei w jedno z miast nieopodal Rzymu uderzyła trąba powietrzna.

Krokodyl zaatakował podczas imprezy urodzinowej

Plenerowa impreza nad rzeką Mary w australijskim Terytorium Północnym miała być radosnym sposobem uczczenia 30. urodzin. Szybko jednak zmieniła się w horror, kiedy dwaj biesiadnicy postanowili orzeźwić się, pływając w rzece. Jednego z nich wciągnął pod wodę krokodyl.

Atak zimy w środku lata

Zima w środku lata - tak mieszkańcy Littleton w amerykańskim stanie Kolorado opisują to, co działo się na jego ulicach. W mgnieniu oka zrobiło się biało, a grad wypełnił każdą suchą przestrzeń. Miejscami jego warstwa liczyła ponad 15 cm.

Ogień pochłania Rodos. Dzieło podpalaczy?

Ponad 1500 ha gęstego lasu spłonęło w środę w nocy na greckiej wyspie Rodos. To już 19. pożar na wyspie tego lata. Burmistrz kurortu podejrzewa, że to efekt działań podpalaczy.

Ewakuacja Chabarowska. Deszcz pada nieprzerwanie od miesiąca

Po ulewnych deszczach, które nieprzerwanie trwają od ponad miesiąca, w Rosji nadeszła rozległa powódź. Żywioł osiągnął największe od 120 lat rozmiary. Ewakuowano tysiące mieszkańców, ale to jeszcze nie koniec, ponieważ kulminacja fali nastąpi w ciągu kilku kolejnych dni.

Grecja korzysta na egipskim konflikcie. Przedłużyła sezon turystyczny

Starcia w Egipcie wyraźnie wpłynęły na ruch turystyczny w rejonie Morza Śródziemnego. Choć wielu turystów rezygnuje z tamtejszych atrakcji, nie oznacza to, że całkiem porzuca pomysł śródziemnomorskich wakacji. Równolegle ze spadkiem wyjazdów do Egiptu zaobserwowano wyraźne nasilenie się ruchu turystów w Grecji.

Silne trzęsienie ziemi w Meksyku. Zatrzęsły się stołeczne budynki

Ziemia zatrzęsła się w stolicy Meksyku. Trzęsienie miało siłę 6,1 w skali Richtera. Na razie nie ma informacji o szkodach. Wiadomo jednak, że miejskie budynki kołysały się przez około minutę, dlatego z kilku biur ewakuowano pracowników. Pojawiły się także wstrząsy wtórne.

Trami jeszcze nie ma nad Tajwanem, a już tam zabija

Na Pacyfiku w tym sezonie szaleją głębokie niże. Jeszcze kilka dni temu zagrożone były Filipiny, teraz tajfun Trami kieruje się na Tajwan i Chiny. Pomimo tego, że jeszcze nie dotarł do Tajwanu, już widać katastrofalne efekty: dwie osoby nie żyją, a na północy zaczęła się powódź.

Helikopterem uratowali dwa niedźwiedzie

Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych wysłało na ratunek dwóm niedźwiedziom brunatnym dwa helikoptery. Z powodu powodzi zwierzęta utknęły w okolicy miejscowości Błagowieszczeńsk w obwodzie amurskim, tuż przy granicy z Chinami.

Tornado uderzyło w kemping. Pięć osób ciężko rannych

27 dzieci i opiekunów zostało rannych w poniedziałek wskutek przejścia tornada nad kempingiem w okolicach Aalen na terenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Pięć osób, w tym dziesięcioletnia dziewczynka, odniosło ciężkie obrażenia - podała agencja dpa.

Ochrona przeciwpowodziowa niewiele pomoże: nadmorskie miasta czekają miliardowe straty

Przy zachowaniu obecnego poziomu ochrony przeciwpowodziowej, do 2050 roku 136 największych nadmorskich miast świata doświadczy strat o łącznej wysokości biliona dolarów. Wzmocnienie nabrzeżnych instalacji pozwoli ograniczyć poziom zniszczeń do 52 miliardów - to i tak dziewięć razy więcej niż obecnie. Wyniki badań ekonomistów Banku Światowego opublikował w niedzielę "Nature Climate Change".

Paraliż stolicy. Monsun i Trami połączyły siły

Manila, stolica Filipin, jest sparaliżowana. Przez potężne monsunowe opady w poniedziałek większość ulic tej metropolii jest nieprzejezdna. W górskich rejonach kraju ludność udaje się do prowizorycznych schronisk.