Świat

Świat

Czeka nas mała epoka lodowcowa?

Naukowcy obserwują zmniejszenie ilości plam słonecznych na Słońcu. Poprzednia taka sytuacja skutkowała ochłodzeniem klimatu. Według badaczy spadek aktywności słonecznej będzie miał wpływ na temperaturę na naszej planecie.

Nowy Jork, Filadelfia, Boston szykują się na kolejny atak zimy

Potężne śnieżyce, intensywne opady deszczu, a poza tym silny wiatr. W ciągu kilku kolejnych dni pogoda nie będzie łaskawa dla mieszkańców północnego wschodu USA. Meteorolodzy ostrzegają, że na drogach zrobi się niebezpiecznie, a z lotnisk mogą nie wylecieć wszystkie samoloty. Istnieje również ryzyko, że część odbiorców pozostanie bez dostępu do energii elektrycznej.

Powódź błyskawiczna w Grecji. Woda więzi ludzi

Obfite opady deszczu spowodowały powódź błyskawiczną w Grecji. Zalanych jest wiele ulic i domów - zarówno na północy, jak i na południu kraju. Woda - sięgająca nawet po dachy samochodów - więzi ludzi.

Japońska wyspa Hokkaido zasypana

Część krajobrazu Japonii zniknęła pod grubą warstwą śniegu. Utrzymujące się od kilku dni obfite opady sparaliżowały komunikację i zmusiły część mieszkańców do pozostania w domach. Meteorolodzy przestrzegają przed wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia lawin.

Hagupit podtopił Filipiny, zerwał dachy i linie energetyczne

Tajfun Hagupit dotarł do wschodnich wybrzeży Filipin, przynosząc ulewy i porywisty wiatr. W rezultacie część budynków została poważnie uszkodzona, a linie energetyczne zostały zerwane. Część ludności narażało swoje życie starając się ocalić zebrane kokosy. Przed uderzeniem tajfunu Hagupit ewakuowano ponad pół miliona ludzi.

Tak źle nie było od 1200 lat. Kalifornijska susza uszczupla pokrywę śnieżną

Kombinacja notorycznie odnotowywanych rekordów wysokich temperatur i utrzymująca się od trzech lat susza w Kalifornii okazały się być wybuchową mieszanką. - Skutkiem tego połączenia są najgorsze warunki od przeszło 1200 lat - alarmują eksperci w publikacji pozytywnie ocenionej pod kątem merytorycznym przez Amerykańską Unię Geofizyczną (American Geophysical Union, w skrócie AGU).

Ponad 600 tys. ewakuowanych i setka odwołanych lotów. Hagupit uderzy najpóźniej w niedzielę

Ponad pół miliona Filipińczyków musiało porzucić swoje domy w obawie przed potężnym tajfunem Hagupit, który zbliża się do ich państwa. Pomiary meteorologiczne całkowicie usprawiedliwiają obawy - najświeższe dane wskazują, że prędkość wiatru w tajfunie sięga 195 km/h, w porywach do 215 km/h. Podczas sztormu, wywołanego obecnością żywiołu, fale uderzające o brzeg będą miały wysokość ponad 4 metrów.

Stan wyjątkowy w Bułgarii. Rzeki przekroczyły stany alarmowe

Przez Bułgarię przechodzą nawałnice, które spowodowały wzrost poziomu wody w rzekach. Władze tego kraju ogłosiły na zagrożonych terenach alarmy powodziowe. Prognozy nie są optymistyczne, kolejna porcja opadów przewidywana jest w piątek wieczorem.

Filipiny szykują się na cios. Wiatr ponad 200 km/h, fale sięgną 4 metrów

Filipińskie władze zdecydowały o zamknięciu części szkół i urzędów ze względu na ogromne niebezpieczeństwo, jakim jest zbliżający się do wyspy Hagupit, tajfun piątej kategorii. Wyspiarska społeczność doskonale pamięta dramat, jakim było zeszłoroczne uderzenie tajfunu, w wyniku którego zginęło kilka tysięcy osób, a miliony straciły dach nad głową. Część mieszkańców jest ewakuowana, a do kilkuset tysięcy wysłano paczki żywnościowe.

Zamiecie śnieżne, spadek temperatury o 22 stopnie

Zima zaatakowała północno-wschodnie Chiny. W niedzielę 30 listopada nad krajem pogoda gwałtownie się załamała. Temperatura powietrza spadła poniżej zera, a z nieba spadł pierwszy w tym roku opad śniegu. Meteorolodzy wprowadzili żółty alert ostrzegający przed śnieżycami.

"Wszystkie mosty są pozrywane, jesteśmy odcięci od świata". Wielka powódź w Maroko

"Jesteśmy odcięci od świata" - napisali na Kontakt 24 Polacy, którzy aktualnie przebywają w Maroko. Wskutek ulewnych deszczy, które nawiedziły w ostatnich dniach południowe regiony kraju, zginęły co najmniej 32 osoby. Większość ofiar to osoby porwane przez rzeki, których wyschnięte do tej pory koryta gwałtownie napełniły się wodą. Nasi rodacy podzielili się z nami zdjęciami i filmami z pogrążonego w powodzi kraju.

Mamy 2015 rok. Jak witał go świat?

Rok 2015 dotarł już za Atlantyk. W ostatnich godzinach nowy rok powitali amerykanie i brazylijczycy. Pierwsze fajerwerki na zostały wystrzelone 31.12.14 w Kiribati o godz. 11.00 naszego czasu.