24 sierpnia w północno-zachodnich Włoszech zatrzęsła się ziemia. Nadal trwa tam akcja ratunkowa. Pod gruzami budynków uwięzienie zostali nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. 12 dni po trzęsieniu ziemi z ruin domu w miasteczku Amatrice strażacy wydobyli żywą kotkę. Jej uratowana wcześniej siostra spędziła zasypana w gruzowisku 5 dni.
Na Oceanie Spokojnym zrobiło się niebezpiecznie. Jeden tajfun przeszedł przez Japonię, zabijając 11 osób. Kolejny huragan daje się we znaki na Hawajach.
Ofiary śmiertelne, ranni i setki tysięcy odbiorców bez prądu. To skutki burzy tropikalnej, która przemieszcza się przez Stany Zjednoczone. Lokalnie spadło 180 l/mkw. deszczu, a meteorolodzy ostrzegają, że żywioł może przybrać na sile.
Płyty tektoniczne cały czas są w ruchu, przez co Ziemia ciągle się zmienia. Niedawno naukowcy odkryli najstarszą część dna morskiego, położoną we wschodniej części Morza Śródziemnego, niedaleko Cypru.
Hermine, huragan pierwszej kategorii, uderzył w Florydę. Żywioł może wyrządzić poważne zniszczenia. Władze ogłosiły stan pogotowia w 51 z 67 hrabstw Florydy, jednak cyklon może dotrzeć również w inne rejony USA.
W Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie doszło w czwartek do wybuchu. Firma SpaceX, należąca do Elona Muska, przygotowywała tam do startu swoją bezzałogową rakietę - Falcon 9.
W poniedziałek wieczorem przez Słowenię przeszły burze. Gwałtowna pogoda doprowadziła do licznych zniszczeń. Wszystko za sprawą ulewnych opadów i porywistego wiatru. Kilka ulic zostało zalanych, a w niektórych regionach zrobiło się biało.
W Argentynie od tygodnia trwa pożar. Ogień trawi lasy w środkowej części kraju. Aby uniknąć tragedii, z zagrożonych obszarów ewakuowano kilkadziesiąt rodzin.
Męczący skwar w zachodniej Europie nie chce odpuścić. We Francji od kilku dni jest wyjątkowo gorąco, a kulminacja upałów dopiero nadejdzie. Lepiej wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii.
Możemy spodziewać się wstrząsów wtórnych, które potrwają do półtora miesiąca - ostrzega prof. dr hab. Stanisław Lasocki z zakładu Sejsmologii Instytutu Geologii Polskiej Akademii Nauk. Nie powinny być już tak niszczycielskie.
Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w nocy środkową część Włoch, szczególnie ucierpiało miasto Amatrice, położone w regionie Lacjum. Wstrząsy były odczuwalne także w Rzymie.
Według naukowców, huragany i burze będą w najbliższym czasie częstsze i bardziej intensywne. Skutkiem tego będą większe szkody powodowane przez żywioły, a co za tym idzie, poważniejsze straty materialne.
Potężny tajfun Mindulle dotarł w nocy z niedzieli na poniedziałek do stolicy Japonii - Tokio. Towarzyszył mu ulewny deszcz i porywisty wiatr o prędkości nawet 180 km/h. W związku z trudną sytuacją atmosferyczną odwołano kilkaset lotów.
W niedzielę nad stolicą amerykańskiego stanu Arizona - Phoenix, wystąpiła burza piaskowa. W niektórych regionach poza pyłem pojawiły się też obfite opady deszczu.
Od nawałnic, które przeszły przez Luizjanę, powodując powodzie, minął już tydzień. Niektórzy mieszkańcy południowo-wschodniej części stanu wciąż zmagają się jednak z jej skutkami.
Gwałtowne burze na południu Stanów Zjednoczonych dokonują dzieła zniszczenia porównywalnego ze stratami, które spowodowały powodzie związane z huraganem Katrina z 29 sierpnia 2005 roku. Śmiercionośne zjawiska atmosferyczne nie oszczędzają Luizjany od ponad dekady. Ten amerykański stan, oraz sąsiednie Missisipi i Alabama właśnie zmagają się z kataklizmem.
Obfite opady deszczu w Moskwie zalały ulice, domy i samochody. Służby miały pełne ręce roboty. Według meteorologów, była to największa ulewa od 1879 roku.
Pogoda na Filipinach jest bardzo niebezpieczna. Przez stolicę kraju przeszło tornado. Ponadto od kilku dni pada deszcz. Powodzie dotknęły 70 tysięcy mieszkańców.