Mieszkańcy syberyjskiego miasta Surgut mogli w środę zobaczyć wielką trąbę wodną, która utworzyła się nad rzeką Ob. Wirujący lej sięgał od powierzchni wody do chmury burzowej, która była wtedy nad miastem.
5 sierpnia w Brazylii zaczną się Igrzyska Olimpijskie. Zdaniem meteorologów sportowcy będą walczyć o najlepsze wyniki przy upalnej i wilgotnej pogodzie, a to może wpłynąć na wyniki.
We włoskim Neapolu, na poboczu jednej z dróg, rozegrała się niezwykła bitwa. Jedną z jej stron był wygłodniały wąż, który schwytał bezbronne szczurze maleństwo. Drugą - zdesperowana szczurza mama, która chciała uratować swoje dziecko.
Grupa naukowców, na miesiąc przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, odkryła na plażach Rio de Janeiro lekoodporną bakterię. To kolejne zagrożenie czyhające na sportowców w Brazylii. Kilku z nich już zrezygnowało z udziału w igrzyskach.
W Hiszpanii temperatura powietrza w cieniu sięga 45 st. C, a w Portugalii 42 st. C. Meteorolodzy ostrzegają przed groźnymi dla zdrowia upałami i przed zagrożeniem pożarami.
Skonstruowana przez NASA sonda Juno dziś przed 7 rano naszego czasu weszła na orbitę Jowisza. Juno będzie badać największą planetę Układu Słonecznego do 2018 r.
Na Florydzie zakwitły algi. Glony są toksyczne i stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt. W dwóch hrabstwach wprowadzono stan klęski żywiołowej i zamknięto niektóre plaże.
W środkowych Stanach Zjednoczonych burze spowodowały ostatnio wiele szkód. Podczas jednej z nich spadł grad, który wybijał szyby w domach i samochodach.
Nie jest jadalny, ale można się przy nim zrelaksować podczas upalnego lata. Niestety, arbuzowy śnieg ma wpływ na globalne ocieplenie. Obniża albedo śniegu, co powoduje jego szybsze topnienie. To przez algi, które się na nim rozmnażają.
Mieszkańcy Wirginii Zachodniej zmagają się z jedną z największych powodzi w historii stanu. W wyniku rekordowych ulew zginęło kilkadziesiąt osób. Władze wprowadziły stan wyjątkowy.
- To było jak koniec świata - takimi słowami skomentował nawałnicę i towarzyszącą jej trąbę powietrzną mieszkaniec wschodnich Chin. W starciu z żywiołem blisko 100 osób straciło życie, a ponad 800 zostało rannych.
Uciążliwy skwar dotknął mieszkańców przeważającej części Europy. W piątek w wielu krajach temperatura powietrza była wyjątkowo wysoka, nawet jak na początek lata. Dokuczliwy upał dał się we znaki szczególnie mieszkańcom Rumunii. W kraju tym zginęło pięć osób.
Od środy w części Japonii leje, co wywołuje powodzie i lawiny błotne. Na skutek fatalnej pogody zginęło kilka osób, a setki tysięcy osób trzeba było ewakuować. Przez osuwisko wykoleił się pociąg.
Ulewne deszcze przeszły nocą nad Wielką Brytanią, paraliżując południowo-wschodnią część Anglii. Podtopione zostały niektóre dzielnice Londynu. Miasto zostało kompletnie sparaliżowane komunikacyjnie.
Niezwykła misja ratunkowa w Antarktyce zakończyła się sukcesem. Z amerykańskiej stacji badawczej na Biegunie Południowym bezpiecznie przetransportowano dwie chore osoby, które pilnie potrzebowały fachowej pomocy medycznej.
Na jednej z plaż na Dominikanie ludzie doprowadzili do śmierci rekina. Byli wśród nich m.in. ratownicy i pracownicy jednego z hoteli. Oprawcy zrobili sobie zdjęcia z nieżyjącą rybą.
Nad jednym z łańcuchów górskich na Cyprze unosił się we wtorek gęsty dym, podsycany wysoką temperaturą i silnym wiatrem. To jeden z największych pożarów na tej śródziemnomorskiej wyspie od lat.
Mieszkanka Aspen w Colorado nie straciła zimnej krwi, gdy zobaczyła swego 5-letniego synka zaatakowanego przez pumę z głową w paszczy zwierzęcia. Kobiecie udało się rozluźnić uścisk przygniatającej dziecko pumy płowej i wyciągnąć jego głowę.
Monsunowe opady w południowych Chinach zbierają tragiczne żniwo. Śmierć poniosło przynajmniej 25 osób, ponad 33 tys. zostało ewakuowanych, a ze skutkami żywiołu zmagają się cztery miliony mieszkańców.
Członkowie 47. ekspedycji opuścili Międzynarodową Stację Kosmiczną i wrócili na Ziemię. Wylądowali o godzinie 10.15 czasu uniwersalnego w Kazachstanie.
Strażacy w Kalifornii i Nowym Meksyku walczą z pożarami. Ogień trawi hektary lasów i zmusił do ewakuacji kilkaset osób. Gaszenie pożaru utrudnia silny wiatr.
Na Bali, w wyniku silnych pływów, zginęły dwie osoby. Turyści zostali wciągnięci do wody przez fale, podczas tzw. królewskiego przypływu. Ekspert podkreśla, że nie należy mylić tego zjawiska z falami tsunami.