Świat

Świat

Wyjątkowo wczesny atak zimy w USA. Spadło ponad 30 cm śniegu

Część mieszkańców USA zmaga się z atakiem zimy. Wyjątkowo wczesne i obfite opady śniegu wprowadziły chaos w m.in. Karolinie Południowej. Przez kilka godzin ponad 20 tys. gospodarstw pozostawało bez prądu, a wiele dróg musiało zostać zamkniętych.

Silny uskok wiatru "rozdmuchał" chmury Nilofaru

Silny uskok wiatru okazał się zbawieniem dla mieszkańców Afganistanu, Pakistanu i Indii. Dzięki gwałtownej zmianie prędkości i kierunku wiatru cyklon tropikalny Nilofar osłabł. Na zdjęciu satelitarnym wykonanym z pokładu satelity Aqua widać, jak gęste chmury związane z cyklonem zostały "rozdmuchane" i przesunęły się z dala od jego centrum.

Lawa pędząca w stronę miasta zwolniła. Nie dotrze do Pahoa?

Lawa nieubłaganie zbliża się do miasta. Z każdym dniem potok przesuwa się coraz wolniej. W czwartek jego prędkość wynosiła kilka metrów na godzinę. We wtorek lawa pochłonęła pierwszy budynek i wydaje się nieuniknione, że zniszczy 50 kolejnych domów, leżących na jej drodze. Mieszkańcy są gotowi do ewakuacji w każdej chwili.

100 osób nie żyje, 192 zaginione. Rośnie bilans ofiar na Sri Lance

Mieszkańcy Sri Lanki zmagają się ze skutkami intensywnych, monsunowych opadów deszczu. Lokalne władze odnotowały osunięcia ziemi i lawiny błotne na południu i w centrum kraju. Według najnowszych danych nie żyje sto osób, a 192 są zaginione. Liczba ofiar może się zwiększać. Z godziny na godzinę maleją szanse na odnalezienie żywych.

Ameryka Południowa pod ciężkimi, burzowymi chmurami

Pogoda daje się we znaki mieszkańcom Ameryki Południowej. W ciągu ostatnich dni Urugwajczycy i Kolumbijczycy odnotowali potężne burze. Żywioł przyniósł obfite opady deszczu i silny wiatr, który niszczył domy, drogi i linie energetyczne.

Nawałnica przetoczyła się przez stolicę Argentyny

Argentyńczycy walczą ze skutkami nawałnicy, jaka przetoczyła się przez stolicę i okoliczne miejscowości. Silny wiatr przewracał drzewa, czego skutkiem było m.in. uszkodzenie sieci energetycznych. Towarzysząca wichurze ulewa przyczyniła się do zalania wielu ulic.

Fala stopionej skały zaledwie kilkadziesiąt metrów od domów

Hawajski wulkan Kilauea po raz ostatni wybuchł 3 listopada 1983 roku i od tego czasu nieustannie wypluwa z siebie "świeże porcje" lawy. W 2014 roku, prawie 31 lat później, "fala" stopionej skały znajduje się nieco ponad 60 m od ludzkich siedzib wybudowanych u stóp wznoszącego się na wysokość 1247 m n.p.m. wulkanu.

Cyklon tropikalny sunie po Morzu Arabskim. Pierwszy na celowniku Oman

Do wybrzeży Omanu zbliża się potężny cyklon tropikalny Nilofar. Meteorolodzy ostrzegają rybaków i surferów, żeby nie opuszczali lądu, bo na morzu zrobi się niebezpiecznie. Gdy Nilofar minie Oman, powędruje w kierunku Afganistanu, Pakistanu i Indii. Mieszkańcy tej części świata również muszą liczyć się z ulewami, powodziami i huraganowym wiatrem.

Lawa naciera na Pahoa. W niedzielę strawiła buddyjski cmentarz

Mieszkańcy hawajskiego miasteczka Pahoa nie mogą spać spokojnie. Rozżarzona lawa zbliża się do ich domów. - Strumień lawy zaczyna przyspieszać i w ciągu tygodnia pokonał kolejnych 250 metrów - poinformował na antenie TVN24 Nikodem Pikor, mieszkaniec Hawajów. Dlatego istnieje ryzyko zarządzenia ewakuacji.

Gwałtowne załamanie pogody w Bułgarii. Dwie osoby nie żyją

Ulewy i śnieżyce paraliżują życie mieszkańców Bułgarii. Miejscami spadło ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy. W rezultacie ataku żywiołu dwie osoby straciły życie. Z powodu złych warunków atmosferycznych ponad 30 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu.

W 24 godziny pokonała 400 metrów. Lawa zbliża się do domów

Mieszkańcy Wielkiej Wyspy (Hawaje) nie moga spać spokojnie. Lawa, która wydobywa się z wulkanu Kilauea znacznie przypieszyła. W ciągu 24 godzin pokonała prawie 400 metrów. Władze na razie uspokajają, ale informują, że na bieżąco monitorują sytuację i w razie niebezpieczeństwa wydadzą ostrzeżenie.

Nor'easter natarł na Wschodnie Wybrzeże. Ponad 70 tysięcy domów bez prądu

Mieszkańcy amerykańskiego Wschodniego Wybrzeża walczą ze skutkami nawałnicy typu nor'easter, burzy charakteryzującej się huraganowymi wiatrami i zdolnością do wywoływania śnieżyc i ulew. Jej pojawienie się doprowadziło do lokalnych podtopień przybrzeżnych obszarów, zablokowania dróg i wywrócenia dziesiątek drzew. W wielu miejscach zerwane zostały sieci energetyczne, odcinając dopływ prądu do kilkudziesięciu tysięcy gospodarstw.

Gonzalo w Holandii. 10 w skali Beauforta

Holendrzy zmagają się ze skutkami pierwszego w tym sezonie jesiennego załamania pogody, za które odpowiada niesławny Gonzalo. Porywy wiatru, jakie odnotowano w środę, miały siłę nawet 10 w skali Beauforta przy brzegu. Nieco spokojniej było w rejonach oddalonych od wybrzeża.

Słowenia. Część kraju podtopiona, część z zimową aurą

W Słowenii są miejsca, w których pogoda mocno daje się we znaki. Mieszkańcy stolicy tego ponad dwumilionowego państwa walczą z powodzią, jaką wywołały kilkugodzinne intensywne opady deszczu. Z kolei mieszkańcy położonego w górach Pohorje miasta Maribor czują już święta, ponieważ wszystko wokół przykryła warstwa śniegu.