Świat

Świat

Turcja pod wodą. Ulicami płyną rwące potoki

W Turcji zrobiło się niebezpiecznie. Ulewny deszcz przyczynił się do wystąpienia wielu rzek z koryt. Najgorsza sytuacja panuje w regionie Edirne w północno-zachodniej Turcji. Tam swoje domy musiało opuścić około 1,5 tys. osób.

Bułgaria pod wodą. Nurt porwał dziewięciolatka i dorosłego mężczyznę

Silna wichura i obfite opady deszczu powodują szereg zniszczeń na terenie Bułgarii. Trudne warunki pogodowe spowodowały, że część kraju znajduje się pod wodą, a lista osób zaginionych się wydłuża. Lokalne media donoszą o dwóch ofiarach - dziewięcioletnim chłopcu i mężczyźnie, którzy najprawdopodobniej utonęli porwani przez wodę.

Burza śnieżna Linus zabiła już dwie osoby. Spadło nawet pół metra białego puchu

Szalejąca w USA kolejna burza śnieżna Linus ściąga na kolejne stany coraz większe ilości białego puchu. Media donoszą o ofiarach śmiertelnych pogody, które zmarły w wypadkach drogowych w stanie Dakota Południowa i w Massachusetts. Śnieg paraliżuje nie tylko ruch drogowych - część lotnisk musiała odwołać tysiące zaplanowanych lotów.

Świstak Phil zobaczył swój cień. Zima potrwa jeszcze sześć tygodni

Amerykanie muszą przygotować się na kilka typowo zimowych tygodni. Dlaczego? Bo właśnie taką aurę wróży świszcz Phil, który w poniedziałek 2 lutego, w Dzień Świstaka, zobaczył swój cień. Tymczasem dla Polski synoptycy mają dobre wieści - w nadchodzących tygodniach temperatura będzie "powyżej normy".

Lodowiec powiedział polskim naukowcom, ile go ubywa

Lodowce huczą, jęczą, wzdychają, szumią i skrzypią. Wydają pod wodą wiele niesamowitych dźwięków, dzięki którym przekazują naukowcom informacje o procesie swojego cielenia się. Polscy badacze pracują nad podwodną metodą szacowania ilości topniejącego lodu.

"Jest bardzo, bardzo źle". Śnieg sparaliżował północną Hiszpanię

Zima daje się we znaki mieszkańcom Asturii, górzystej hiszpańskiej prowincji położonej w północnej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Kolejne obfite opady śniegu i zamiecie pogarszają i tak trudną sytuację w regionie. - Wiedzieliśmy, że aura się zepsuje, ale nie spodziewaliśmy się, że aż do tego stopnia - przyznają mieszkańcy.

Przygotujcie się na coraz groźniejsze burze

Wielu naukowców twierdzi, że ocieplenie klimatu oznacza, że będziemy musieli zmagać się z większą liczbą niebezpiecznych zjawisk pogodowych. To wcale nie musi być prawda. Niedawno kanadyjscy specjaliści przeprowadzili badania, z których wynika, że wzrost temperatury spowoduje zmianę intensywności gwałtownych zjawisk, ale nie częstość ich występowania.

Niebezpieczne wichury w Chorwacji. W Rijece stoi pół metra wody

Mieszkańcy nadbrzeżnych miejscowości w Chorwacji zmagają się z silnymi wichurami i lokalnymi podtopieniami. W pasie pomiędzy Rijeką a Dubrownikiem obowiązuje najwyższy stopień alertu meteorologicznego. Władze sugerują obywatelom, by do czasu poprawy warunków nie opuszczali domów.

Silny wiatr przewrócił dwie ciężarówki

Hiszpańska Agencja Meteorologiczna wydała żółty alert pogodowy z powodu wiatru dla trzech regionów kraju. Silne porywy doprowadziły do groźnych wypadków z udziałem samochodów ciężarowych.

Węgrów czeka fala chłodu, a także kolejna porcja śniegu

Węgry, już i tak zabielone, spodziewają się kolejnych opadów: śniegu, deszczu ze śniegiem lub deszczu oraz fali chłodu. Meteorolodzy zapowiadają bowiem, ze ośrodek niskiego ciśnienia, kreujący pogodę w Europie, lada moment powinien "na dobre" zagościć nad ich krajem, wywołując zmianę aury.

Włochy: wulkany "tykają", a geologów brak

We Włoszech, których prawie połowa terytorium to teren sejsmiczny, a lawiny błotne są codziennością w wielu stronach, brakuje geologów. Liczba naukowców, uważanych za niezbędnych maleje w takim tempie, że być może trzeba będzie sprowadzać ich z zagranicy.

Osuwisko w Ekwadorze pogrzebało rodzinę

Na skutek ulewnych deszczy w prowincji Loja w Ekwadorze zeszła lawina błotna, która pogrzebała całą rodzinę. W domu znajdowali się rodzice oraz czwórka małych dzieci.