Ubiegły miesiąc był najcieplejszym lipcem odkąd w 1880 roku zaczęto prowadzić takie pomiary - ogłosiła w czwartek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).
Siły bezpieczeństwa rządzącego Strefą Gazy palestyńskiego ruchu Hamas od dwóch tygodni przetrzymują jako więźnia delfina, którego podejrzewają o szpiegowania dla izraelskiego wywiadu - podały lokalne media.
W ubiegłym tygodniu Węgry zmagały się z wysoką temperaturą i suszą. Gorącą pogodę przerwała nagła ulewa, która spowodowała poważne zniszczenia w kraju. W najgorszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy Budapesztu, gdzie deszczu spadło najwięcej.
Prezydent Ekwadoru Rafael Correa ogłosił w sobotę 15 sierpnia stan wyjątkowy z powodu stałego wzrostu aktywności wulkanu Cotopaxi, położonego niedaleko stolicy kraju - Quito. Ewakuowano kilkuset mieszkańców najbardziej zagrożonych miejscowości.
W USA akcje gaśnicze trwają nieprzerwanie od wielu dni. W Kalifornii, Waszyngtonie i Oregonie ponad 30 tys. strażaków próbuje opanować pożary lasów. Do walki z żywiołem skierowano wojsko. W akcji pomagają również samoloty i helikoptery gaśnicze. Jednak silny wiatr i susza skutecznie utrudniają sytuację. Spłonęły już setki domów, ewakuowano tysiące osób.
Włoski himalaista Reinhold Messner, zdobywca wszystkich ośmiotysięczników, w najbliższym czasie nie będzie szukał yeti. Plany człowieka, który jest sławnym tropicielem tego stwora, pokrzyżowała austriacka prasa, ujawniając szczegóły tajnej misji.
Pożar, który wybuchł w środkowym Waszyngtonie w hrabstwie Chelan, trawił zabudowania i zmusił do ucieczki tysiące mieszkańców. Wiele osób musiało zmierzyć się z przerwą w dostawie prądu.
Wielkie burze przeszły m.in. nad południową Kalabrią. Lokalni meteorolodzy podają, że w niektórych rejonach w ciągu godziny spadło nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy.
Podczas gdy mieszkańcy Berlina cieszyli się ostatnim dniem rekordowej fali ciepła, rolnicy załamują ręce. Długotrwałe upały wyjałowiły plony i doprowadziły do zwiększenia ryzyka pożarów w lasach.
Aby zapobiec szybkiemu wyparowaniu wody w garnku, przykrywasz go pokrywką. W przypadku zbiornika wodnego sytuacja jest analogiczna. Przykrywając go, można zapobiec szybkiemu parowaniu. W tym celu można zbudować wielką "pokrywkę" w postaci dachu. Jest jednak dużo prostszy sposób. Zamiast budować kosztowną konstrukcję podtrzymującą dach nad zbiornikiem, można pokryć jego powierzchnię pływającymi kulkami.
Boliwia zmaga się z nagłym atakiem zimy. W wielu miejscach temperatura spadła poniżej zera, a ulice miast pokrył śnieg. Komunikacja lotnicza i drogowa została sparaliżowana. Mieszkańcy tego regionu są zaskoczeni, gdyż takie opady są nietypowe dla tej szerokości geograficznej.
Zbiornik wodny w kalifornijskim Los Angeles stał się całkiem czarny. I to nie z powodu zanieczyszczenia. W ciągu kilku miesięcy na powierzchni wody zaroiło się od milionów czarnych kul. Jesteście ciekawi, dlaczego?
Greg McCown to 42-letni mężczyzna, którego pasją jest fotografia. Od lat miał na celu uchwycenie błyskawicy i tęczy jednocześnie. Jego marzenie w końcu się spełniło, a zdjęcie obiegło Internet.
Tegoroczne lato charakteryzuje się słonecznymi dniami i długotrwałymi upałami, co spowodowało obniżenie poziomu niemieckich rzek o 30 do 60 cm. Gdy takie susze zdarzały się wiele lat temu, wiązały się z klęskami głodu, o czym przypominają widoczne teraz kamienie "głodowe".
Ta burza na Malcie mogła skończyć się tragicznie. Rozpętała się, kiedy dwoje brytyjskich turystów leciało na spadochronie za motorówką. Na skutek silnego wiatru lina zerwała się, a para zaczęła opadać na ziemię.
Afrykański upał daje się we znaki naszym południowym sąsiadom. Lato jest najgorętsze i najsuchsze od ponad pół wieku. W lasach wybuchają pożary. Brak opadów niepokoi także producentów piwa.
Azjaci walczą z potężnym żywiołem - tajfunem Soudelor. Na filmie nakręconym wideorejestratorem widać, że trąba powietrzna, która utworzyła się na skutek działalności tajfunu, dosłownie "zassała" biały osobowy samochód.
- Jeszcze nigdy w życiu nie widziałem tak potężnego tajfunu nad Tajwanem - stwierdził 60-letni mieszkaniec tego kraju. Bilans ofiar i strat po przejściu żywiołu ciągle rośnie. Na Tajwanie zanotowano rekordową ilość ludzi bez prądu po przejściu żywiołu, a w Chinach ponad milion odbiorców nie miało energii jeszcze przed nadejściem tajfunu.
W Chorwacji żar leje się z nieba. Termometry pokazują prawie 40 st. Celsjusza. Nawet noc nie daje wytchnienia, bo temperatura utrzymuje się na poziomie 30 st. C.
W sobotę późnym wieczorem tajfun Soudelor pojawił się nad wschodnim wybrzeżem Chin. Doprowadził tam do śmierci ośmiu osób oraz spowodował wiele zniszczeń. Tego samego dnia cyklon znajdował się nad Tajwanem, gdzie zginęło sześc osób.