Świat

Świat

Wenecja pod wodą. Carrara sprząta po powodziach

Ulewy kolejny dzień nękają Włochów. Nawalne deszcze wyrządziły wiele szkód między innymi w toskańskiej Carrarze, w Rzymie i w Wenecji. Wiele miejsc jest pod wodą. Szacuje się, że 5 tysięcy domów zostało zalanych przez rzeki, które wystąpiły z brzegów.

Lawa tylko 100 m od zabudowań. Obama deklaruje pomoc

Prezydent Barack Obama ogłosił, że rząd zrobi wszystko, by chronić okolice wulkanu Kilauea, z którego wypływa lawa. Gorący potok znajduje się blisko zabudowań. Pomimo że od poniedziałku nie przemieszcza się, to nadal jest aktywny i w każdej chwili może ruszyć, pochłaniając około 50 domów.

Myśleli, że lawina błotna zabiła ich psa. Jamnik przeżył pod gruzowiskiem

Podczas Halloween nad hrabstwem Ventura w Kalifornii przeszła potężna burza. Przyniosła nie tylko intensywne opady deszczu, lecz także lawinę błotną. Zniszczeniu uległy domy mieszkańców. Spod jednego z nich strażakom udało się uratować starszego mężczyznę. Pomocy doczekał się również jego 5-letni jamnik.

Koryta rzek na ulicach Buenos Aires, zablokowane autostrady w Peru

Ulewne deszcze nie ustają w Ameryce Południowej. W poniedziałek z obfitymi opadami zmagali się mieszkańcy argentyńskiego Buenos Aires. Potężna burza która przeszła nad regionem, zalała główne ulice miasta. Mieszkańcy zmuszeni byli do ewakuacji. Trudna sytuacja jest równiez w środkowej części Peru.

Hawajska lawa jest aktywnie nieruchoma. Wciąż jest śmiertelnie niebezpieczna

Hawajski sztab zarządzania kryzysowego, obserwujący uważnie "rozlewającą się" po wyspie lawę ogłosili, że płynna skała wciąż wykazuje aktywność. Nie przemieszcza się jednak - pozostaje względnie nieruchoma. Czoło dymiącej i płonącej magmy znajduje się w odległości nieco ponad 150 metrów od zabudowy jednej ze wsi.

Maine zasypane. Na Cary spadły 53 cm białego puchu

Zima nie daje spokoju Amerykanom. Obfite opady śniegu sparaliżowały m.in. Maine (na północnym wschodzie USA). Z powodu trudnych warunków pogodowych wiele dróg zostało zablokowanych. Dziesiątki tysięcy gospodarstw miały przerwy w dostawie prądu. W miejscowości Cary spadły 53 cm śniegu.

"Współczesne Pompeje", czyli Kalapana 20 lat po katastrofie

Na hawajskiej Wielkiej Wyspie nie wszyscy mogą spać spokonie. Lawa od kilku miesięcy zbliża się do miasteczka Pahoa. Co prawda ostatnio nieco zwolniła, jednak mieszkańcy nadal przygotowują się do ewentualnej ewakuacji. Sytuacja przypomina katastrofę sprzed 20 lat, kiedy rozżarzona materia skalna strawiła niewielką wioskę rybacką, Kalapanę.

Wyjątkowo wczesny atak zimy w USA. Spadło ponad 30 cm śniegu

Część mieszkańców USA zmaga się z atakiem zimy. Wyjątkowo wczesne i obfite opady śniegu wprowadziły chaos w m.in. Karolinie Południowej. Przez kilka godzin ponad 20 tys. gospodarstw pozostawało bez prądu, a wiele dróg musiało zostać zamkniętych.

Silny uskok wiatru "rozdmuchał" chmury Nilofaru

Silny uskok wiatru okazał się zbawieniem dla mieszkańców Afganistanu, Pakistanu i Indii. Dzięki gwałtownej zmianie prędkości i kierunku wiatru cyklon tropikalny Nilofar osłabł. Na zdjęciu satelitarnym wykonanym z pokładu satelity Aqua widać, jak gęste chmury związane z cyklonem zostały "rozdmuchane" i przesunęły się z dala od jego centrum.

Lawa pędząca w stronę miasta zwolniła. Nie dotrze do Pahoa?

Lawa nieubłaganie zbliża się do miasta. Z każdym dniem potok przesuwa się coraz wolniej. W czwartek jego prędkość wynosiła kilka metrów na godzinę. We wtorek lawa pochłonęła pierwszy budynek i wydaje się nieuniknione, że zniszczy 50 kolejnych domów, leżących na jej drodze. Mieszkańcy są gotowi do ewakuacji w każdej chwili.

100 osób nie żyje, 192 zaginione. Rośnie bilans ofiar na Sri Lance

Mieszkańcy Sri Lanki zmagają się ze skutkami intensywnych, monsunowych opadów deszczu. Lokalne władze odnotowały osunięcia ziemi i lawiny błotne na południu i w centrum kraju. Według najnowszych danych nie żyje sto osób, a 192 są zaginione. Liczba ofiar może się zwiększać. Z godziny na godzinę maleją szanse na odnalezienie żywych.

Ameryka Południowa pod ciężkimi, burzowymi chmurami

Pogoda daje się we znaki mieszkańcom Ameryki Południowej. W ciągu ostatnich dni Urugwajczycy i Kolumbijczycy odnotowali potężne burze. Żywioł przyniósł obfite opady deszczu i silny wiatr, który niszczył domy, drogi i linie energetyczne.

Nawałnica przetoczyła się przez stolicę Argentyny

Argentyńczycy walczą ze skutkami nawałnicy, jaka przetoczyła się przez stolicę i okoliczne miejscowości. Silny wiatr przewracał drzewa, czego skutkiem było m.in. uszkodzenie sieci energetycznych. Towarzysząca wichurze ulewa przyczyniła się do zalania wielu ulic.