Świat

Świat

Mglisty skutek ochłodzenia. Mleczny ocean, gdzie szczyty budynków są statkami

Mgła jest o tyle niebezpiecznym, co tajemniczo wyglądającym zjawiskiem. Ograniczające widzialność na drodze i nielubiane przez kierowców tak zwane mleko w obiektywie zdolnego fotografa jest po prostu zachwycająca. Szczególnie, gdy przypomina bezkresny ocean po którym zamiast statków "pływają" wierzchołki drapaczy chmur.

Kilkumetrowe fale uderzają w galicyjskie wybrzeże. "Można do tego przywyknąć"

Mieszkańcy portowej części hiszpańskiej Galicji bardziej z wyrzutem niż z niepokojem obserwują wzburzone morze tłumacząc, że "można do tego przywyknąć". Kłopot w tym, że przez sztormową pogodę ogłoszono alert i nakazano, by znajdujące się na morzu statki i kutry rybackie wróciły do portów co dla utrzymujących się z rybołówstwa oznacza straty finansowe.

Ulew we Włoszech ciąg dalszy. Wezbrany nurt porwał ciężarną

W części Włoch intensywne i obfite ulewy doprowadziły do ruiny kilka miejscowości, zalewając ogromne obszary kraju i niszcząc ich zabudowę. Rozmiękczenie gleby niemogącej wchłonąć większych ilości wody skutkuje w regionie Liguria licznymi osuwiskami i lawinami. Pod zwałami błota zginęło we własnym domu już troje ludzi - para w podeszłym wieku i jeden mężczyzna. Ratownikom udało się natomiast uratować dwie zaginione kobiety, z których jedna spodziewa się dziecka.

Włochy: są dwie ofiary śmiertelne powodzi

Znaleziono ciała dwóch ofiar, które porwała lawina błotna we Włoszech. Powodzie w tym kraju nie dają o sobie zapomnieć. W Ligurii silniejsze opady często są przyczyną gigantycznych szkód. Za jeden z powodów uważa się m.in. wznoszenie budynków na terenach zagrożonych podtopieniami.

Do USA przyszła zima. Osiem stanów pod śniegiem

W części USA już pojawiła się zima. Potężna burza śnieżna, której towarzyszą lodowate podmuchy wiatru, daje się we znaki na obszarze rozciągającym się od stanu Montana po Michigan. Jak informują meteorolodzy na terenie ośmiu stanów rozpętały się śnieżyce. W rezultacie pojawił się chaos komunikacyjny.

Część Słowenii walczy z powodziami. Zalane drogi utrudniają akcję ratunkową

Część Słowenii zmaga się ze skutkami obfitych ulew, jakie przetoczyły się przez region. Poziom rzeki Drawy jest niebezpiecznie wysoki - w kilku miejscach wystąpiła ona z koryta. Powódź zalała zachodnie, południowe i centralne regiony kraju, rujnując wiele budynków i gospodarstw. Ratownicy mają problem z dostaniem się do wszystkich poszkodowanych ze względu na nieprzejezdność wielu podtopionych dróg.

Amerykanie szykują się na arktyczny mróz

Masy zimnego powietrza, o najniższej temperaturze w tym sezonie, docierają nad Stany Zjednoczone. Konsekwencje mrozu dotkną w sumie mieszkańców 42 stanów, czyli blisko 200 mln osób. - Nawałnice ominą jedynie Florydę, Hawaje i południowo-zachodnią część USA - zapowiadają eksperci.

Wenecja pod wodą. Carrara sprząta po powodziach

Ulewy kolejny dzień nękają Włochów. Nawalne deszcze wyrządziły wiele szkód między innymi w toskańskiej Carrarze, w Rzymie i w Wenecji. Wiele miejsc jest pod wodą. Szacuje się, że 5 tysięcy domów zostało zalanych przez rzeki, które wystąpiły z brzegów.

Lawa tylko 100 m od zabudowań. Obama deklaruje pomoc

Prezydent Barack Obama ogłosił, że rząd zrobi wszystko, by chronić okolice wulkanu Kilauea, z którego wypływa lawa. Gorący potok znajduje się blisko zabudowań. Pomimo że od poniedziałku nie przemieszcza się, to nadal jest aktywny i w każdej chwili może ruszyć, pochłaniając około 50 domów.

Myśleli, że lawina błotna zabiła ich psa. Jamnik przeżył pod gruzowiskiem

Podczas Halloween nad hrabstwem Ventura w Kalifornii przeszła potężna burza. Przyniosła nie tylko intensywne opady deszczu, lecz także lawinę błotną. Zniszczeniu uległy domy mieszkańców. Spod jednego z nich strażakom udało się uratować starszego mężczyznę. Pomocy doczekał się również jego 5-letni jamnik.

Koryta rzek na ulicach Buenos Aires, zablokowane autostrady w Peru

Ulewne deszcze nie ustają w Ameryce Południowej. W poniedziałek z obfitymi opadami zmagali się mieszkańcy argentyńskiego Buenos Aires. Potężna burza która przeszła nad regionem, zalała główne ulice miasta. Mieszkańcy zmuszeni byli do ewakuacji. Trudna sytuacja jest równiez w środkowej części Peru.

Hawajska lawa jest aktywnie nieruchoma. Wciąż jest śmiertelnie niebezpieczna

Hawajski sztab zarządzania kryzysowego, obserwujący uważnie "rozlewającą się" po wyspie lawę ogłosili, że płynna skała wciąż wykazuje aktywność. Nie przemieszcza się jednak - pozostaje względnie nieruchoma. Czoło dymiącej i płonącej magmy znajduje się w odległości nieco ponad 150 metrów od zabudowy jednej ze wsi.

Maine zasypane. Na Cary spadły 53 cm białego puchu

Zima nie daje spokoju Amerykanom. Obfite opady śniegu sparaliżowały m.in. Maine (na północnym wschodzie USA). Z powodu trudnych warunków pogodowych wiele dróg zostało zablokowanych. Dziesiątki tysięcy gospodarstw miały przerwy w dostawie prądu. W miejscowości Cary spadły 53 cm śniegu.

"Współczesne Pompeje", czyli Kalapana 20 lat po katastrofie

Na hawajskiej Wielkiej Wyspie nie wszyscy mogą spać spokonie. Lawa od kilku miesięcy zbliża się do miasteczka Pahoa. Co prawda ostatnio nieco zwolniła, jednak mieszkańcy nadal przygotowują się do ewentualnej ewakuacji. Sytuacja przypomina katastrofę sprzed 20 lat, kiedy rozżarzona materia skalna strawiła niewielką wioskę rybacką, Kalapanę.