Świat

Świat

Rekordowe El Nino spowoduje poważne konsekwencje gospodarcze

Według analityków obecne El Nino przyniesie wiele niekorzystnych skutków nie tylko w pogodzie, lecz także w ekonomii. Z powodu suszy, która zwykle w danych regionach nie występuje, wzrosną ceny za niektóre towary. Są jednak również przedsiębiorstwa, które przewidują zwiększone zyski.

Ofiary śmiertelne powodzi w Wielkiej Brytanii. Spadło 341 l/mkw. deszczu

Znaczna część Wielkiej Brytanii jest pod wodą na skutek wichury Desmond. Żołnierze, ratownicy medyczni i strażacy już ponad dobę walczą ze skutkami ulew, jakie nawiedziły Kumbrię i cały północny zachód Anglii. W poniedziałek nadal poszukiwano ludzi, którym powódź odcięła drogę ucieczki.

Lód z Grenlandii przed Panteonem. Wyjątkowa wystawa w Paryżu

"Ice Watch" to nietypowa wystawa, której autorem jest Olafur Eliasson. Znajduje się przed Panteonem w Paryżu, a składają się na nią fragmenty lodowca z Grenlandii. Bryły początkowo ważyły 100 ton, ale cały czas tracą swoją masę. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem topniejących lodowców.

Wulkan Etna wciąż dymi. Sycylia sparaliżowana

W sobotę kolejny dzień z rzędu Etna na Sycylii wyrzuca tumany popiołu wulkanicznego. Obecna aktywność została uznana przez naukowców za najgwałtowniejsze zjawisko o charakterze eksplozywnym od 20 lat. Chmura dymu i popiołu okryła pobliskie miasto Giarre. W związku z żywiołem zamknięto lotnisko w Katanii.

Uroczy koala goni turystów w Australii

W jednym australijskich azyli żyje koala, który uwielbia się wspinać. Jest mu obojętne czy jest to drzewo, czy może człowiek. Ważny jest tylko fakt, by patrzeć na świat z wysokości. Z tego względu ciekawski koala goni nogi turystów.

El Nino już jest najsilniejsze w historii. A najgorsze dopiero przed nami

Obecna anomalia pogodowa El Nino jest najsilniejsza w historii pomiarów. Pobiła tym samym rekordowe El Nino 1997-1998. Choć obecne nie osiągnęło jeszcze szczytowego momentu, to już sieje spustoszenie na całym świecie. Możemy się spodziewać jeszcze bardziej gwałtownej i nieprzewidywalnej pogody. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne może być globalne ocieplenie.

Zakończył się sezon huraganów. Na Pacyfiku padły rekordy

30 listopada oficjalnie zakończył się sezon huraganów na Atlantyku oraz na wschodnim i centralnym Pacyfiku. Potwierdziły się przewidywania naukowców - ten sezon był znacznie uboższy w niszczycielskie huragany na Oceanie Atlantyckim. Natomiast rekordowo dużo powstało ich na wschodnim i centralnym Oceanie Spokojnym.