Świat

Świat

39 st. C w Rumunii. Ludzie chłodzą się w jaskiniach

Pogoda daje się Europejczykom we znaki. W Rumunii termometry wskazują 39 st. C. Temperatura przekracza o 10 st. C średnią temperaturę dla tego miesiąca. Mieszkańcy tego kraju szukają ochłody w jaskiniach. Upał dotknął także Chorwację i Słowację, gdzie płoną setki hektarów ziemi.

Chorwackie lasy płoną Przyczyną są 40-stopniowe upały

Na południu Chorwacji płoną lasy. We wtorek rano (21 lipca) strażacy ewakuowali kilkunastu mieszkańców wsi Trstenik - poinformowała telewizja HRT. Dochodzące do 40 st. Celsjusza temperatury zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się ognia wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Atak zimy w Chile. Zniszczone obszary rolne i winnice

Nie wszędzie upalna pogoda daje się we znaki. Niska temperatura, silny wiatr i opady śniegu dokuczają mieszkańcom centralnej i południowej części Chile. Lokalne władze obawiają się, że z powodu zimowej aury rolnicy stracą swoje plony i inwentarz.

Włochy: lipiec ma szansę stać się najgorętszym miesiącem w historii

Upał we Włoszech nie odpuszcza. Źle wpływa nie tylko na ludzi, lecz także na zwierzęta i rośliny. Hodowcy i rolnicy liczą straty, a hydrolodzy z obawą patrzą na poziom rzeki Pad, który jest najniższy od ponad 10 lat. Czy lipiec będzie najcieplejszym miesiącem w historii tego kraju?

Niezwykłe opady w Kalifornii. Zawalił się most

Tak mokro w lipcu w Kalifornii nie było od ponad 100 lat. Ulewy przyniósł huragan Dolores. W wielu rejonach pojawiły się powodzie błyskawiczne. Zerwał się nawet most na autostradzie. Ponadto 16 tys. odbiorców było bez prądu. Meteorolodzy podają, że jest to najbardziej wilgotny lipiec w historii pomiarów w tym regionie.

Sto milionów ton drogocennej platyny przeleciało w pobliżu Ziemi

Niemal sto milionów ton platyny o wartości 5,5 tryliona dolarów przeleciało nam w niedzielę "koło nosa". A dokładnie rzecz ujmując - w odległości 2,4 milionów kilometrów. Asteroida 2011 UW-158, której jądro składa się głównie z tego drogocennego kruszcu, przeleciała w niedzielę koło Ziemi.

"Polska leży w sercu tzw. Europejskiej Alei Tornad"

Polacy, tak jak Amerykanie, mają swoją Aleję Tornad. Z analiz European Severe Storm Laboratory (Europejskiego Laboratorium Silnych Burz) wynika, że w naszym kraju możemy wyróżnić trzy wyraźne obszary występowania trąb powietrznych.

A czego Ty boisz się najbardziej?

Jakie są nasze największe lęki? Czy czujemy obawę o przyszłość naszej planety w związku ze zmieniającym się klimatem? Z jakimi wyzwaniami przychodzi się nam mierzyć w dzisiejszych czasach? Te pytania postawiono dziesiątkom tysięcy osób w globalnej ankiecie.

Chmura pyłu wulkanicznego nad Indonezją

Erupcje wulkanów wstrzymuję ruch lotniczy w Inonezji. Władze kraju zamknęły kilka lotnisk, m.in. w drugim co do wielkości mieście Surabaja. Skomplikuje to plany wyjazdowe wielu mieszkańcom. Miliony Indonezyjczyków podróżują obecnie po kraju z powodu końca ramadanu.

Upały w Hiszpanii nie słabną. Zmarła jedna osoba

Do Hiszpanii zawitała kolejna fala upałów. Turyści w Madrycie ciężko znoszą gwałtowny wzrost temperatury powietrza. Zginęła jedna osoba. Ludzie chłodzą się różnymi sposobami - piją zimną wodę, jedzą lody, a młodsi chlapią się w fontannach.

Tajemnica kraterów na Syberii odkryta

Ponad rok temu na Syberii odkryto liczne kratery, których pochodzenie nie było znane naukowcom. Okazuje się, że za ich powstaniem stoją przede wszystkim procesy termokrasowe. Specjaliści przewidują, że za rok zamienią się w jeziora.