Trójmiasto

Trójmiasto

Nie zapłaci za swój błąd. Sąd po stronie urzędnika

Urzędnik z Ostródy nie musi płacić ponad 45 tys. zł za swoją błędną decyzję. Wydał niezgodne z prawem pozwolenie na budowę, przez co starostwo poniosło straty. O zapłatę odszkodowania pozwała go prokuratura, taką możliwość stwarza ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych.

Rusłan na gdańskim lotnisku. Mógłby unieść sześć autobusów

Rozpiętość skrzydeł ma większą niż szerokość boiska piłkarskiego i spokojnie mógłby unieść sześć długich przegubowych autobusów miejskich. An-124 Rusłan po raz drugi w tym roku lądował na gdańskim lotnisku. Przyleciał w sobotę, zabrał ładunek i w poniedziałek rano odleciał do Moskwy. An-124 to drugi największy samolot transportowy świata, ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą 73 metry, 69 metrów długości, 21 metrów wysokości. Może unieść 150 ton ładunku.

Asysta wojskowa jednak będzie. MON rezygnuje z "poległych"

Gdańskie uroczystości 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów mają się odbyć jednak z asystą wojskową. Jak przekonują władze Gdańska, Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się zastąpić słowo "polegli" słowem "zginęli" w apelu smoleńskim. Wcześniej właśnie z tego względu o zmianę scenariusza poprosili kombatanci z pomorskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Dym z palonej gumy i ryk silników. Mistrzowie driftu w Gdańsku

To nietypowy sport motorowy, bo styl ceni się w nim bardziej niż prędkość. Choć tej z pewnością nie brakuje, zawodnicy biorący udział w zawodach driftingowych pokonują zakręty z prędkościami przekraczającymi 100 km/h. Zawsze w tumanach dymu z palonej gumy i wśród ryku silników. W zorganizowanych w weekend zawodach Drift Masters Grand Prix w Gdańsku wygrał Paweł Trela. Kolejne tego typu widowisko będzie można podziwiać w Płocku w połowie października.

Figura i Auguścik na barokowych kolażach

Piękne i wyidealizowane - takie są kobiety na barokowych kolażach Krystyny Andryszkiewicz. Na fotokompozycjach artystki można podziwiać m.in. majestatyczną Kasię Figurę i eteryczną Grażynę Auguścik. Wystawa "Prześwity" od 12 października w Filharmonii Bałtyckiej.

Zwycięska "Ostatnia rodzina", skrzywdzony "Wołyń". Schody i "strzał w stopę"

Z aprobatą przyjęto Złote Lwy 41 FF w Gdyni dla "Ostatniej rodziny" i nagrody aktorskie dla Andrzeja Seweryna oraz Aleksandry Koniecznej grających Zdzisława i Zofię Beksińskich. Ale chyba żadnego werdyktu od lat nie oprotestowano tak zdecydowanie, jak pominięcia znakomitego i ważnego filmu Smarzowskiego "Wołyń" - wydawało się pewniaka do jednej z najważniejszych nagród. Po raz trzeci jeden z najwybitniejszych polskich filmowców wyjechał z festiwalu niedoceniony. Gala upłynęła pod hasłem mocnych deklaracji potrzeby artystycznej wolności.

Wstrząsający pokaz na zakończenie festiwalu. Dla kogo zwycięstwo?

Oczekiwany od dawna "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego był najmocniejszym akcentem ostatniego dnia konkursowych pokazów w Gdyni. Dołączył też do listy faworytów niezwykle mocnej w bieżącym roku gdyńskiej imprezy - "Ostatniej rodziny" debiutanta Jana P. Matuszyńskiego oraz świetnie przyjętego thrillera psychologicznego Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą". Laureatów 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni poznamy już w sobotę wieczorem.

Minister kultury: połączenie gdańskich muzeów przesunięte o trzy miesiące

Minister kultury przesunął datę połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 z 1 grudnia br. na 1 lutego 2017 r. Dodatkowy czas ma pozwolić dokończyć prace przy budowie MIIWŚ i organizację wystawy głównej placówki. W piątek MIIWŚ zaskarżyło decyzję o połączeniu placówek do Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Kombatanci rezygnują z asysty wojskowej. Nie chcą apelu smoleńskiego

Podczas gdańskich uroczystości 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów nie będzie asysty wojskowej. O zmianę scenariusza uroczystości władze miasta poprosili kombatanci z pomorskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wszystko z powodu apelu smoleńskiego.

Tir blokował dwa pasy na krajowej "siódemce"

W Kazimierzowie (woj. warmińsko-mazurskie) na krajowej "siódemce" udało się podnieść tira z naczepą. Samochód przewrócił się, bo kierowca stracił panowanie nad pojazdem. Pojazd nie blokuje już drogi, ale nie ma jeszcze zgody na przywrócenie ruchu na pasach w kierunku Warszawy i Gdańska. Policja wyznaczyła objazdy.

Wajda 40/90. Mistrz pokazał nowy film

Andrzeja Wajdy pokazał w Gdyni swój nowy film "Powidoki". To 40. obraz mistrza polskiego kina. Produkcja wejdzie do kin w styczniu przyszłego roku. Projekcja filmu była częścią obchodów 90. urodzin Wajdy.

Spłonęły cztery samochody w Gdańsku. Zatrzymano mężczyznę

Auta spłonęły w nocy na jednym z osiedlowych parkingów w gdańskiej Oliwie. Na szczęście nic nikomu się nie stało. Wraki samochodów zbadał biegły z zakresu pożarnictwa, jednak policja nie podaje jeszcze przyczyny pożaru. W sprawie zabezpieczono pobliski monitoring, a śledczy zatrzymali mężczyznę.

W minutę obrabował sklep. Nagrała go kamera

Wyłamał drzwi łomem i w nieco ponad minutę wyniósł ze sklepu gotówkę i papierosy warte ponad 10 tys. zł. Całe zdarzenie nagrały kamery monitoringu. Właściciel gdańskiego sklepu zawiadomił policję, ale postanowił też upublicznić film i szukać włamywacza na własną rękę.

"Tak dużej nielegalnej fabryki leków jeszcze nie było. Działali jak koncern farmaceutyczny"

Działali jak koncern farmaceutyczny. Sami od początku do końca zajmowali się produkcją fałszywych leków. Linia produkcyjna mieściła się w kamienicy, a do kolejnych pomieszczeń prowadziły ukryte przejścia. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali największą na świecie fabrykę produkującą podróbki anabolików i viagry. Do wywiezienia zabezpieczonego sprzętu potrzebne było 8 tirów.

Rzecz o nawróceniu i dramat policyjny. Gdynia pokazuje różne twarze kina

Tegoroczny festiwal w Gdyni porywa różnorodnością gatunkową konkursowych tytułów i ich artystycznymi walorami. Dotychczas szczególnie duże wrażenie na widzach zrobiły "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego oraz "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy. Dramat o nawróceniu się politycznej zbrodniarki i opowieść o sfingowanym procesie słynnego wampira ze Śląska mają już gorliwych fanów, ale na premierę wciąż czekają "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego i "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.