Trójmiasto

Trójmiasto

Losy 17-letniej sanitariuszki AK. Wystawa o "Ince"

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku ruszyła wystawa poświęcona Danucie Siedzikównie "Ince". Na 17 planszach można zobaczyć fotografie z dzieciństwa i działalności sanitariuszki w Armii Krajowej. Nie zabraknie też dokumentów i relacji świadków życia 17-latki.

Gdańszczanka została Miss Świata Niesłyszących

Polka z Gdańska – Iwona Cichosz – została Miss Świata Niesłyszących. Tytuł i korona cieszą jak mało co – przede wszystkim dlatego, że dodają pewności siebie. To także dowód na to, że niepełnosprawność wcale nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń.

Czwarta osoba usłyszała zarzuty po tragicznych otrzęsinach w Bydgoszczy. Teraz szef ochrony

Andrzej Z., który był szefem ochrony podczas otrzęsin w bydgoskim UTP usłyszał zarzuty. Grozi mu nawet do 8 lat więzienia. Chodzi o tragiczną w skutkach imprezę studencką, która odbyła się w uczelnianym kampusie. Zginęły trzy osoby. W tej sprawie zarzuty usłyszeli już wcześniej: rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, 20-letnia przewodnicząca samorządu studenckiego oraz prorektor ds. studenckich.

Pożegnali żołnierza sił specjalnych. Zginął podczas pokazu

Żołnierze polskich sil specjalnych, oficerowie NATO, dowódcy wojsk z kraju i zagranicy pożegnali żołnierza GROM, który w niedzielę zginął w tragicznym wypadku podczas pokazów na terenie Gdańska. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział Wojskowy Prokuratury Rejonowej w Gdyni.

Pijany kierowca ciężarówki spowodował wypadek

Pijany kierowca ciężarówki zderzył się z dostawczym renault w pobliżu Radziszewa (woj. zachodniopomorskie). W wypadku ucierpiała jedna osoba. Badanie alkomatem wykazało, że 48-latek miał prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

80-latka po wypadku wypisano ze szpitala. Zemdlał przed domem i zmarł

80-letni mężczyzna miał wypadek, uderzył samochodem w drzewo. Pogotowie zawiozło go do szpitala, ale tam go nie zostawiono. Po godzinie został wypisany do domu. Przed wejściem źle się poczuł i zemdlał. Przyjechała po niego ta sama karetka. Znowu trafił do szpitala, gdzie po dwóch godzinach zmarł. Sprawę bada prokuratura.

77 lat temu pierwszy transport więźniów trafił do obozu Stutthof

Msza św. i apel poległych to główne elementy piątkowych obchodów 77. rocznicy pierwszego transportu więźniów do niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. W Muzeum Stutthof otwarta zostanie także wystawa prezentująca ostatnie znaleziska archeologiczne z terenu obozu.

Wypadł z drogi, uderzył w dom

Stracił panowanie nad samochodem, staranował bramę i zatrzymał się na ścianie budynku. Do groźnego wypadku doszło w Męcikale w powiecie chojnickim.

Pijany kierowca wjechał w nieoznakowany radiowóz

38-latek, który uderzył autem w nieoznakowany radiowóz w Sopocie trzeźwieje w policyjnej celi. Mężczyzna jeszcze nie został przesłuchany. Będzie odpowiadał za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, brak prawa jazdy oraz spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

Duda i Wałęsa podali sobie ręce. "Mam nadzieję, że nastąpią inne gesty"

Podczas uroczystej mszy w kościele św. Brygidy w Gdańsku prezydent Andrzej Duda podszedł do Lecha Wałęsy i przekazał mu znak pokoju. - Mam nadzieję, że inne gesty też nastąpią. Oczekuje od tej władzy, że nie będzie łamała konstytucji i niszczyła systemu, który zbudowaliśmy. Jeśli tak będzie, to ja jestem gotów do współpracy - zapowiedział w czwartek Lech Wałęsa.

Kukiz o obchodach Sierpnia '80: "PiS-owski piknik"

"Mnie jest przykro, że z obchodów rocznicowych naszej, obywatelskiej 'Solidarności' zrobiliście sobie PiS-owski piknik" - napisał na Facebooku Paweł Kukiz komentując uroczystości w 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

"Nie przypominam sobie takiej tragedii w historii GROM. Ta śmierć nie jest bezsensowna"

- Łączymy się z rodziną tego tragicznie zmarłego oficera, współczujemy im głęboko. Ale zarazem chciałbym powiedzieć, że ta śmierć nie jest bezsensowna. To pozwala wyciągnąć wnioski na przyszłość i być może ocalić życie innym - mówił we "Wstajesz i wiesz" współtwórca GROM Wojciech Brochwicz. Podczas ćwiczeń jednostki w minioną niedzielę doszło do tragicznej śmierci żołnierza.

"Przekażcie sobie znak pokoju"

Msza pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku zakończyła uroczystości związane z 36. rocznicą podpisania Porozumień Gdańskich. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i były prezydent, były lider Solidarności Lech Wałęsa.

Obchody Porozumień Sierpniowych. Prezydent wspomina Lecha Wałęsę

- Cieszę się, że chociaż mamy różne poglądy polityczne, jesteśmy razem przy znaku "Solidarności" lat 80., bo ta wartość jest wspólna - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Dodał, że w Polsce są i będą podziały polityczne, gdyż to standard demokracji.

"My chcemy wolnych niedziel, bo niedziela jest dla Boga i rodziny"

- Pamięć historyczna to sól każdego narodu. Naród, który nie dba o swoją tożsamość, szybko zbliża się ku samozagładzie. Dlatego jesteśmy tu w tej sali, kapsule czasu, która cofa nas do roku 80. - tak Piotr Duda mówił podczas uroczystości rocznicowych Sierpnia 80. Przewodniczący "Solidarności" ogłosił też, że związkowcy będę zabiegać o ograniczenie handlu w niedzielę. Zebrali już 350 tys. podpisów, a to jeszcze nie koniec.

Żołnierz GROM zginął podczas ćwiczeń. Jest nagranie z wypadku

Do wypadku z udziałem dwóch żołnierzy GROM doszło w niedzielę na terenie jednostki wojskowej w Gdańsku podczas wykonywania zadania z udziałem śmigłowca. Jeden z żołnierzy spadł na pokład statku, drugi dostał się między nabrzeże, a burtę i zmarł na skutek odniesionych obrażeń.

Wnuk Anny Walentynowicz: dziękuję, że nie zapomnieliście o naszej babci

Wnuk Anny Walentynowicz podziękował premier za to, że pojawiła się właśnie w Gdańsku na 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. - Najwyższy szacunek dla pani i pani rządu za to, co robicie. Nie pozwalacie, aby zapomniano o ludziach, których zasługi są niekwestionowalne a mimo tego przez długie dziesięciolecia ludzie ci byli zagrzebywani w jakimś obrzydliwym, ohydnym dole niepamięci - mówił Piotr Walentynowicz.

Premier przed pomnikiem Anny Walentynowicz. "Ona jest symbolem tamtych dni". O Wałęsie ani słowa

- Anna Walentynowicz poświęcając się walce o godne życie, wolność i solidarność stała się symbolem tamtych dni - powiedziała premier Beata Szydło w 36. rocznicę Sierpnia '80. - Zaangażowana w pomoc innym sama stała się "Anną Solidarnością" - podkreśliła. Premier w swoim przemówieniu nie wspomniała o Lechu Wałęsie, który był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.