Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

- Potężne wybuchy wulkanów ze strefy tropikalnej przynoszą chłodne i deszczowe lata w Europie - donoszą naukowcy. Wszystkiemu winne są niewielkie cząsteczki pyłów i aerozoli, które blokują dopływ promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi. W ostatnich miesiącach odnotowywanych jest coraz więcej erupcji wulkanów z pacyficznego pierścienia ognia. Czy rok 2014 będzie "rokiem bez lata"?

Zmiany klimatu są niebezpieczne nie tylko dla samego klimatu, ale także dla ludzi. Naukowcy coraz częściej skupiają się nad tym, jaki wpływ na zdrowie człowieka wywiera podwyższona temperatura czy emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Z najnowszych badań wynika, że tak naprawdę każdy człowiek, który przyczynia się do globalnego ocieplenia jest "cichym samobójcą".

Naukowcy i meteorolodzy są zgodni - Stany Zjednoczone będą nękane przez silne i gwałtowne burze częściej, niż dotychczas. Swoje wnioski opierają na najnowszych badaniach, prowadzonych przez ostatnie sześć lat. Eksperci wykazali, że tornada będą tworzyć się częściej, i twierdzą, że jest to kolejna konsekwencja ocieplenia klimatu.

Naukowcy z University of Queensland i Standford University przeanalizowali dane i prognozy dotyczące wpływu zmian klimatu na ekosystemy naszej planety i na ich podstawie stworzyli mapę, która pokazuje obszary najbardziej i najmniej podatne na zagrożenia. Swoje wyniki opublikowali w "Nature Climate Change".

Zmiany klimatu, a nie człowiek, były głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyginięcia mamutów włochatych - uważają naukowcy. Żeby to potwierdzić wykorzystali analizy DNA i na ich podstawie prześledzili wahania liczebności tych ssaków.

Od ponad pół wieku wszystkie większe huragany otrzymują nazwy. Czasami jest to Sandy, innym razem Katrina - imiona nadawane są według uznania Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Jednak Organizacja "350 action" chce to zmienić i wprowadzić pewną innowację... huragany mają się teraz nazywać tak jak czołowi amerykańscy politycy sprzeciwiający się polityce proekologicznej.

Ubiegły rok pobił wiele rekordów klimatycznych, wynika z raportu opublikowanego przez amerykańskich meteorologów. Najszybciej topiły się lodowce, poziom oceanu światowego sięgnął najwyższego poziomu, a człowiek wyprodukował i wpuścił do atmosfery najwięcej gazów cieplarnianych.

Ocieplenie klimatu ma poważne konsekwencje dla mieszkańców Starego Kontynentu i trzeba temu zapobiec od zaraz, alarmuje w najnowszym raporcie Europejska Agencja Środowiska. Jako dobry przykład przeciwdziałania zmianom klimatu podaje pomysły filtrowania deszczówki w Łodzi, odsalania wody w Barcelonie, czy przenoszenia winnic w chłodniejsze miejsca.

Ziemia sukcesywnie wychładzała się do końca XIX wieku, ale już sto lat później jej średnia temperatura była najwyższa od 1400 lat. To wyniki najnowszych globalnych badań klimatycznych przedstawionych w niedzielę w czasopiśmie "Nature Geoscience".

Średniowieczna epidemia dżumy i najważniejsze, długotrwałe wojny z późniejszych stuleci mają ze sobą coś wspólnego - przypadały w czasach ochłodzenia. Fazy oziębienia klimatu łączą się z burzliwymi okresami w historii - wynika z badań naukowców. Potwierdziły je analizy dendrochronologiczne próbek drewna ze słowackich obszarów Karpat.

Ocieplenie klimatu może być śmiertelnie niebezpieczne dla mieszkańców Wysp Brytyjskich. Jedna z agencji rządowych przedstawiła raport, z którego wynika, że już za 70 lat, wraz z wzrostem temperatury, nawet o 500 procent wzrośnie liczba zgonów powodowanych przez zmiany klimatyczne.

Francuski badacz Franck Lavigne twierdzi, że rozwiązał jedną z największych zagadek wulkanologii i zidentyfikował wulkan, którego erupcja wywołała okres globalnego ochłodzenia trwający aż do XIII wieku. Nie chce jednak podać jego nazwy przed publikacją całości swoich badań. Według naukowców, może chodzić o górę znajdującą się w Indonezji.

Rok 2011 uplasował się na 11. miejscu w rankingu najcieplejszych lat - podała Światowa Organizacja Meteorologiczna. Nie przeszkodził w tym nawet silny wpływ zjawiska La Niña, które zwykle powoduje obniżenie globalnych temperatur. Tendencja do ocieplania klimatu nie przejawia się tylko w pojedynczych rocznikach. Od 1997 roku następuje właściwie nieprzerwane pasmo coraz wyższych temperatur.