Węgry

Węgry

Centroprawicowa partia Fidesz odniosła zdecydowane zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech zdobywając ponad 44 proc. głosów. O sukcesie może mówić też skrajnie prawicowy Jobbik, który przekroczył poziom 20 proc. głosów.

Węgrzy w niedzielę wybierają parlament. Sondaże wskazują, że wygra prawicowa partia Fidesz premiera Viktora Orbana, oskarżana od czterech lat o antydemokratyczne tendencje.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że Unii Europejskiej nie trzeba kochać, ale związek Węgier z tą organizacją nie jest kwestią uczucia. - Kto nie siedzi przy stole, szybko trafi do jadłospisu – oznajmił w sobotnim wywiadzie dla dziennika „Magyar Nemzet”.

W węgierskim ogrodzie przyszedł na świat wielbłąd dwugarbny, czyli baktrian. Maluch chwilę po narodzinach niepewnie stał na nogach, a zachwyceni goście i jego dumna mama przyglądali się, jak zapoznaje się ze światem.

Tegoroczna zima na Węgrzech jest wyjątkowo zróżnicowana pod względem warunków atmosferycznych. Ulewne deszcze nękają mieszkańców zachodnich regionów, śnieg pojawił się nad Balatonem, grad w okolicach Budapesztu, a na południu kraju temperatura sięga 13 st. C.

Węgierska Partia Socjalistyczna wybrała w sobotę swego lidera Attilę Mesterhazyego jako kandydata opozycji na premiera w przyszłych wyborach. Chce ona odsunąć od władzy premiera Viktora Orbana, którego oskarża o łamanie prawa i odchodzenie od demokracji.

Zakaz wjazdu do Węgier przez granicę chorwacką i słoweńską wprowadziły władze położonego na zachodzie komitatu Zala. To efekt intensywnych opadów śniegu w regionie. Według prognoz przez weekend na zachodzie kraju może dosypać go jeszcze 25 cm.

Coraz więcej szkód wyrządzają bobry w węgierskim Kraju Zadunajskim. Niektóre obszary leśne zostają wręcz spustoszone przez te zwierzęta, co powoduje wzrost zagrożenia powodziowego. Jednak poza usuwaniem szkód mieszkańcy nie mogą nic zrobić, bo zwierzęta podlegają ochronie i zmniejszenie ich liczebności przez odstrzał nie wchodzi w grę.

Na Węgrzech jest aż 16 st. Celsjusza, do tego świeci słońce. Na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, a nawet kwitnące kwiaty. Tych, którzy nie lubią zimy, taka pogoda cieszy. Za to rolnicy, dla których wiele zależy od tego, jak przebiegają pory roku, ubolewają nad ciepłem.