Węgry

Węgry

Węgry chcą dymisji Fransa Timmermansa

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powinien podać się do dymisji - oświadczyło na swojej stronie internetowej węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To odpowiedź na słowa Timmermansa, który oskarżył węgierskiego premiera i rząd o antysemityzm.

Sondaż: spada poparcie dla Orbana i jego partii

Węgierska centroprawicowa partia rządząca Fidesz odnotowała, jak wynika z sondażu ośrodka Median, spadek poparcia o 6 punktów procentowych. Stało się tak po wielotysięcznych protestach wywołanych kontrowersyjną nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym, którą zakwestionowała też Unia Europejska.

"Europa, nie Moskwa!", "Należymy do Europy!"

Ulicami Budapesztu przeszła w poniedziałek wielotysięczna demonstracja poparcia dla Unii Europejskiej. Protestujący wyrazili również sprzeciw wobec polityki premiera Viktora Orbana za bardzo - ich zdaniem - zbliżającego kraj do Rosji.

"Sytuacja jest absurdalna". Orban tłumaczy się w Brukseli

Premier Węgier Viktor Orban odrzucał w środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli oskarżenia ze strony większości europosłów i Komisji Europejskiej pod adresem swojego rządu, przekonując, że zarzuty dotyczące Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego są absurdalne.

Szef chadeków grozi: czerwona linia obowiązuje także Orbana

Szef chadeków (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber oznajmił w wywiadzie dla "Spiegla", że "czerwona linia", której nie wolno przekroczyć, obowiązuje także premiera Węgier Viktora Orbana. Wyjaśnił, że chodzi o spór w sprawie ustawy o zagranicznych uczelniach.

Węgry: Bruksela wywiera presję, by wymusić przyjęcie imigrantów

Próbę wywarcia presji na Węgry w celu "wymuszenia" kwot relokacji imigrantów zarzucił w środę Komisji Europejskiej rzecznik rządu węgierskiego Zoltan Kovacs. Skomentował w ten sposób groźbę wiceszefa KE Fransa Timmermansa wszczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa.

Amerykanie zaniepokojeni działaniami Orbana

USA są zaniepokojone węgierską ustawą o szkolnictwie wyższym, która w ocenie Waszyngtonu jest wymierzona w działający na Węgrzech Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) Amerykanina George'a Sorosa - powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

Apelują, by nie odsyłać migrantów na Węgry

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wezwało w poniedziałek państwa Unii Europejskiej, by nie odsyłały na Węgry ubiegających się o azyl, dopóki Budapeszt nie dostosuje swego nowego prawa dotyczącego migrantów do prawa Unii Europejskiej i prawa międzynarodowego.

"Nie podpisuj!". Żywy łańcuch wokół uczelni

Żywy łańcuch utworzyli we wtorek wokół Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) w Budapeszcie przeciwnicy przyjętej tego dnia przez parlament Węgier ustawy zaostrzającej warunki działania zagranicznych uniwersytetów. W akcji wzięło udział kilka tysięcy osób.

Wiec poparcia dla uczelni Sorosa. "To atak na wolność edukacji"

Tysiące węgierskich i zagranicznych studentów, profesorów i osób prywatnych protestowało w niedzielę w Budapeszcie, domagając się wycofania projektu zmian w ustawie, stawiających nowe wymagania uczelniom wyższym, w tym uczelni założonej przez George'a Sorosa.

Orban: Europa jest najlepszym miejscem do życia. Na razie

Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.