Węgry

Węgry

Komisarz ONZ krytykuje węgierską ustawę o uchodźcach

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców skrytykowało ustawę, którą we wtorek przyjął węgierski parlament. Akt prawny przewiduje przetrzymywanie osób ubiegających się o azyl w strefach tranzytowych na granicy do czasu załatwienia ich sprawy.

Orban spodziewa się "pięciu ciosów"

O konieczności odparcia przez Węgry pięciu ciosów w 2017 roku powiedział premier Viktor Orban w przemówieniu podsumowującym miniony rok. Według niego będą one dotyczyć m.in. kompetencji państw narodowych w UE.

Rząd sfinansuje szpitale, które zrezygnują z aborcji

Rząd Węgier zapewni finansowanie w wysokości 7,8 mld forintów (109 mln zł) oddziałowi położniczo-ginekologicznemu, na którym nie będą przeprowadzane aborcje – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Janos Lazar.

"Viktor Orban zdradza historyczny interes Węgier, zdradza Zachód"

Lewicowe i liberalne partie opozycji skrytykowały w czwartek rząd Węgier za politykę zbliżenia z Rosją, skrajnie prawicowy Jobbik natomiast - za to, że nie sprzeciwił się on sankcjom UE wobec Moskwy. Tego dnia na Węgrzech był z wizytą prezydent Władimir Putin.

Orban gości Putina. "Wizyta prezydenta to zawsze dla nas wielki zaszczyt"

Na wspólnej czwartkowej konferencji prasowej z prezydentem Władimirem Putinem, który przybył tego dnia z wizytą na Węgry, premier tego kraju Viktor Orban opowiedział się za zniesieniem sankcji UE wobec Rosji. - Niegospodarczych problemów nie można rozwiązywać za pomocą środków gospodarczych - oświadczył. Mówił też o "zaszczycie", jakim zawsze jest dla Węgrów wizyta rosyjskiego prezydenta.

Niemal połowa Węgrów uznaje sankcje wobec Rosji za niesłuszne

Mieszkańcy Węgier są podzieleni w sprawie unijnych sankcji wobec Rosji. 47 procent z nich uważa, że restrykcje są raczej niesłuszne. Co trzeci badany jest zdania, że raczej są słuszne – tak wynika z opublikowanego w środę sondażu węgierskiego ośrodka Nezoepont dla dziennika "Magyar Idoek".

"Schulz nie robi nic, tylko miota oskarżenia". Ostra odpowiedź MSZ Węgier

Martin Schulz jest człowiekiem przeszłości i reprezentuje politykę, która wywołała obecne problemy – oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Szef węgierskiej dyplomacji odniósł się do krytycznych słów Schulza po nominowaniu go na kandydata SPD na kanclerza Niemiec.

Orban krytykuje UE. Pisze o "atakach" na Polskę i Węgry

Europejski projekt został zastopowany, a Europa stanęła w obliczu szeregu niespodziewanych kryzysów – ocenił premier Węgier Viktor Orban w artykule, opublikowanym w najnowszym numerze angielskojęzycznego dwumiesięcznika "Hungarian Review".