USA

USA

W pierwszych dniach wiosny zima za oceanem rozhulała się na dobre. Stany Zjednoczone od weekendu doświadczają intensywnych śnieżyc. W poniedziałek od rana atakują Wschodnie Wybrzeże. W Waszyngtonie i okolicach odwołano lub opóźniono zajęcia w szkołach.

Nie tylko Europejczycy tęsknią za wiosną. W Ameryce zima też daje się we znaki. W piątek dosypało śniegu w Massachusetts, a synoptycy zapowiadają kolejne opady śniegu na Wschodnim Wybrzeżu.

Trzy ofiary strzelaniny w bazie amerykańskiej piechoty morskiej w Quantico (Wirginia). Pracownik szkoły podoficerskiej zabił dwoje innych żołnierzy, a potem popełnił samobójstwo. Dotychczas nie podano tożsamości zabitych, nie wiadomo też nic o motywie, jakim mógł kierować się zabójca.

Dwóch kongresmenów zgłosiło ponadpartyjną inicjatywę rozszerzenia programu ruchu bezwizowego m.in. dla Polski. Argumentują przy tym, że wzrost turystyki przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w USA.

Po spotkaniu z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem prezydent USA powiedział, że za kluczową kwestię uznaje zapewnienie suwerenności narodowi palestyńskiemu i bezpieczeństwa narodowi izraelskiemu. Dodał, że "jeśli rozwiążemy te dwa problemy, rozwiązana będzie kwestia osiedli". Obama ujawnił, że wcześniej powiedział szefowi rządu Izraela Benjaminowi Netanjahu, iż budowa osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu nie jest konstruktywna i "nie posuwa naprzód sprawy pokoju".

Mała Irakijka, urodzona z ciężkimi wadami wrodzonym, żyje dzięki amerykańskim żołnierzom. To oni znaleźli ją bezbronną i to oni zadbali, by trafiła do szpitala w Stanach Zjednoczonych. Po latach dziewczynka dorosła, ale jej rodzina - tak jak wtedy - jest bezradna i potrzebna jest jej pomoc.

Mija 50 lat od zamknięcia najsłynniejszego więzienia na świecie. Alcatraz "gościło" najgroźniejszych przestępców i... najpopularniejszych aktorów Hollywood.

Korea Północna zagroziła w czwartek atakiem na amerykańskie bazy morskie położone w Japonii i na wyspie Guam. Była to odpowiedź Phenianu na niedawny przelot bombowców strategicznych USA w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Pierwsza wizyta Baracka Obamy w Izraelu i pierwsze kłopoty. Motoryzacyjne. Nazywana "Bestią" potężna limuzyna Obamy uległa awarii na autostradzie po tym, jak... zatankowano ją złym paliwem - podaje "The Telegraph". W momencie zdarzenia amerykańskiego prezydenta nie było w środku.

Barack Obama rozpoczął dziś wizytę w Izraelu. Tel Awiw to najbliższy sojusznik Stanów Zjednoczonych, ale to dopiero pierwsza wizyta Obamy w tym kraju, od kiedy objął urząd w 2009 roku. Na lotnisku przywitali go izraelski premier Beniamin Netanjahu i prezydent Szimon Peres. W swoim przemówieniu amerykański przywódca potwierdził, że Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa Izraela.

Po co w środku pustkowia kawałek asfaltu z wymalowanymi dziwnymi białymi pasami? Wyróżniające się obiekty tego rodzaju są rozrzucone po odludnych zakątkach USA, głównie na terenach wojskowych. Grupa entuzjastów dokładnie przyjrzała się znakom i opisała szerzej historię tych niecodziennych reliktów Zimnej Wojny.

10 lat po inwazji w Iraku społeczeństwo USA jest zmęczone wojnami, rośnie poparcie dla izolacjonizmu. Administracja USA też jest niechętna angażowaniu kraju w konflikty bliskowschodnie. Irak to hamulec dla bardziej stanowczej postawy wobec Iranu czy Syrii.

Dziesięć lat temu, 20 marca 2003 roku, świat z zapartym tchem śledził transmitowane przez telewizje sceny z nocnego Bagdadu, na który spadły pierwsze amerykańskie i brytyjskie pociski rakietowe. Rozpoczęła się operacja Iracka Wolność.

Prezydent Bronisław Komorowski jest przekonany, iż po wyborach prezydenckich w USA sprawa zniesienia wiz dla Polski ruszy i nabierze tempa. Prezydent nabrał takiego przekonania po poniedziałkowej rozmowie w Rzymie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.