USA

USA

Setki tysięcy ludzi na ulicach Teheranu. Żegnają "generała cienia"

Iran będzie szedł drogą wyznaczoną przez Kasema Sulejmaniego - powiedział nowy przywódca jednostki Al-Kuds, Esmail Gani, w czasie uroczystości pogrzebowych swojego poprzednika. Zabitego w amerykańskim ataku generała Sulejmaniego w Teheranie żegnają setki tysięcy Irańczyków. Miejscowa telewizja podała, że w centrum stolicy zebrały się "miliony" ludzi, którzy chcą pożegnać generała.

"Nie jesteś dyktatorem". Komisja spraw zagranicznych kontra Trump

Prezydent USA Donald Trump w niedzielę kolejny raz zagroził w mediach społecznościowych Iranowi ewentualnym atakiem. W reakcji na to komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA oświadczyła, że to parlamentowi przysługują uprawnienia do wypowiadania wojny.

"Troje przywódców jest zgodnych w ocenie, że deeskalacja jest pilnie potrzebna"

Wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli w niedzielę przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Europejscy liderzy zaapelowali także do władz Iraku o dalsze poparcie dla koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim. Wzrost napięcia w regionie spowodowała śmierć w amerykańskim ataku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Atak na bazę. Żołnierz i cywile wśród ofiar

Trzy osoby - żołnierz i dwóch cywilnych pracowników amerykańskiej misji wojskowej - zginęły w niedzielnym ataku somalijskiej partyzantki Al-Szabab na bazę wojskową Camp Simba w Lamu w Kenii. Jest ona używana przez siły kenijskie i amerykańskie.

Doradca najwyższego przywódcy Iranu: odpowiemy militarnie na śmierć Sulejmaniego

Stany Zjednoczone mogą spodziewać się odpowiedzi Iranu za śmierć Kasema Sulejmaniego, jednego z najbardziej wpływowych dowódców armii - powiedział telewizji CNN doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu, Hosejn Dehghan. Jak dodał, atak będzie "militarny i wymierzony przeciwko obiektom wojskowym". Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah podkreślił, że "reakcja na zabójstwo generała jest obowiązkiem nie tylko Iranu, ale także jego sojuszników w rejonie".

Papież wzywa "wszystkie strony do samokontroli"

W wielu częściach świata czuje się "straszliwy klimat napięć" - powiedział w niedzielę w czasie spotkania z wiernymi w Watykanie papież Franciszek. Wezwał do dialogu, samokontroli i przestrzegł przed wojną mówiąc, że przynosi ona tylko śmierć i zniszczenie.

"Każda prowokacja może prowadzić do niekontrolowanej spirali przemocy"

Służby prasowe Unii Europejskiej poinformowały, że szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał telefonicznie o potrzebie deeskalacji konfliktu w regionie Zatoki Perskiej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. - Irak nie może pogrążyć się w chaosie - powiedziała z kolei niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer po konsultacjach z Angelą Merkel.

Pompeo rozmawiał z Netanjahu o Iranie

Mike Pompeo wyraził w sobotę wdzięczność wobec Izraela za jego "wytrwałe wsparcie w walce z terroryzmem". Sekretarz stanu USA poinformował także, że rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu o zagrożeniu ze strony Iranu po amerykańskim ataku rakietowym na lotnisko w Bagdadzie, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani.

"To, co zrobili Amerykanie, pozwoliło uratować ludzkie istnienia też w Europie"

Europejczycy nie byli tak pomocni, jak chciałbym, by byli - stwierdził sekretarz stanu USA Mike Pompeo, odnosząc się do reakcji państw europejskich na zabicie przez siły amerykańskie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Szef amerykańskiej dyplomacji przekonywał, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa "pozwoliła uratować ludzkie istnienia też w Europie".

Ataki rakietowe w pobliżu bazy i ambasady USA w Iraku

Rakiety spadły w sobotę w pobliżu amerykańskiej bazy oraz ambasady USA w Bagdadzie - poinformowała iracka armia, potwierdzając wcześniejsze doniesienia agencji Reutera. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataków.

NATO zawiesza działania szkoleniowe w Iraku

NATO zawiesiło operacje szkoleniowe w Iraku - poinformował w sobotę rzecznik organizacji Dylan White. Jest to konsekwencja likwidacji przez lotnictwo USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnych sił Al-Kuds, który został zabity w Bagdadzie.

"Irańczycy będą musieli coś zrobić, żeby zachować twarz"

- Tak naprawdę, gdyby proporcjonalnie Irańczycy chcieli odpowiedzieć na to, co zrobili Amerykanie, zaprowadziłoby to ich na skraj bezpośredniego konfliktu zbrojnego ze Stanami Zjednoczonymi. Wydaje mi się, że Teheran będzie chciał tego uniknąć - mówił w sobotę w TVN24 Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Irackie wojsko zaprzecza, że doszło do ataku w pobliżu Bagdadu

Irackie wojsko zaprzeczyło, że w nocy z piątku na sobotę w okolicach bazy at-Tadżi w pobliżu Bagdadu został ostrzelany konwój samochodów irackich Ludowych Sił Mobilizacyjnych, grupujących wspierane przez Iran szyickie milicje. Wcześniej Ludowe Siły Mobilizacyjne (PMF) twierdziły, że w ataku lotniczym zginęło sześć osób, a trzy zostały ciężko ranne. Ostatecznie zaprzeczyły, że miał tam miejsce jakikolwiek atak.