Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

"Dwa szkice porozumienia" między USA a talibami

Zakończono najdłuższą rundę rozmów i uzyskano wstępne porozumienie w sprawie wycofania wojsk koalicji i zabezpieczeń przed terroryzmem - poinformował we wtorek specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad, który prowadzi tam negocjacje pokojowe z talibami. "To jasne, że obie strony chcą zakończyć tę wojnę" - napisał w internecie.

Amerykanie opuszczają Caracas. Cały personel do ewakuacji

USA wycofają ze swej ambasady w Caracas, stolicy Wenezueli, cały pozostający tam jeszcze personel dyplomatyczny ze względu na pogłębiający się w tym kraju kryzys - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem czasu lokalnego sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

"Polska jest jednym z najsilniejszych partnerów programu Fulbrighta"

"Pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy, gdy słyszę program Fulbrighta, to doskonałość. Już od 60 lat zajmuje się wymianami akademickimi między Polską i USA" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. - Polska jest jednym z najsilniejszych i najbardziej oddanych partnerów programu Fulbrighta - zaznaczyła.

Kandydat Trumpa na ambasadora i trudne pytania w Senacie

Desygnowany przez prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora USA w Rijadzie John Abizaid przekonywał w środę podczas przesłuchania w Senacie, że Stany Zjednoczone potrzebują "mocnego i dojrzałego partnerstwa z Arabią Saudyjską" w celu zapewnienia bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, pomimo "wyzwań", jakich dostarcza to partnerstwo. W trakcie przesłuchania padły ostre słowa pod adresem saudyjskiego następcy tronu, księcia Muhammada ibn Salmana. - Jest lekkomyślny, bezwzględny i ma skłonność do eskalacji - przekonywał senator Marco Rubio.

"Nieludzkie, gardłowe wycie". Tajemnica śmierci Otto Warmbiera nadal nierozwikłana

Otto Warmbier szarpał się i wył przywiązany do noszy, jego nogi i ręce były zdeformowane, a oczy puste - tak opisali stan uwolnionego w 2017 roku z północnokoreańskiego więzienia syna jego rodzice. Otto zmarł sześć dni później w USA, a o jego sprawę pytany był Donald Trump po ostatnim spotkaniu z Kim Dzong Unem. "South China Morning Post" przy tej okazji twierdzi, że sprawa śmierci Warmbiera jest bardziej skomplikowana, niż dotąd sądzono.

Kim wrócił do kraju, propaganda triumfuje

"Po osiągnięciu sukcesu" podczas spotkania z Donaldem Trumpem Kim Dzong Un wrócił do kraju fetowany przez propagandę. Sekretarz stanu USA zapowiedział zaś, że w najbliższych tygodniach do Korei Północnej uda się amerykańska delegacja, która będzie kontynuować rozmowy na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.