Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył w środę, że Stany Zjednoczone są przygotowane do akcji zbrojnej w Wenezueli, jeśli będzie to konieczne do zatrzymania trwającego kryzysu politycznego w tym kraju. W związku z kryzysem wenezuelskim, pełniący obowiązki sekretarza obrony USA Patrick Shanahan odwołał planowaną wizytę w Europie.
Globalne wydatki na zbrojenia wzrosły w 2018 roku do najwyższego poziomu, odkąd zaczęto je liczyć - poinformował w raporcie w poniedziałek Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Aż za połowę światowych wydatków odpowiadają Stany Zjednoczone i Chiny, wskazano jednak również na rosnące zbrojenia w Europie Środkowej i Wschodniej.
W niedzielę przez Cieśninę Tajwańską przepłynęły dwa amerykańskie okręty wojenne - poinformował Reuters, powołując się na dowództwo armii USA. Według agencji może to spowodować wzrost napięć między Stanami Zjednoczonymi i Chinami - krajami prowadzącymi wojnę handlową.
Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn odrzucił w piątek zaproszenie na bankiet w Pałacu Buckingham przy okazji wizyty państwowej prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. - Nie powinniśmy rozwijać (przed nim) czerwonego dywanu - stwierdził.
Amerykański Departament Skarbu nałożył w piątek sankcje na dwoje kolejnych oficjeli wenezuelskiego reżimu Nicolasa Maduro - ministra spraw zagranicznych Jorge Arreazę oraz sędzię sądu apelacyjnego Carol Padillę.
Donald Trump powiedział w czwartek, że wkrótce będzie gościł w Białym Domu prezydenta Chin Xi Jinpinga. Prezydent USA spodziewa się sfinalizowania podczas tej wizyty porozumienia z Chinami, kończącego konflikt handlowy między dwiema największymi gospodarkami świata.
Donald Trump zgodził się zapłacić Korei Północnej rachunek za opiekę nad znajdującym się w śpiączce Amerykaninem Otto Warmbierem - napisał w czwartek "Washington Post". Warmbier, po 17 miesiącach przetrzymywania w Korei Północnej, zmarł kilka dni po powrocie do Stanów Zjednoczonych.
Chiny przekazały Francji protest dotyczący niedawnego rejsu francuskiego okrętu przez Cieśninę Tajwańską – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa obrony Ren Guoqiang. O rejsie francuskiej fregaty informowała wcześniej agencja Reutera.
Stany Zjednoczone muszą być przygotowane na konsekwencje ewentualnej próby uniemożliwienia Iranowi eksportowania ropy i korzystania z cieśniny Ormuz - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.
Amerykański resort spraw zagranicznych wydał w środę wieczorem oświadczenie, w którym skrytykował decyzję Kremla w sprawie uproszczonej procedury przyznawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom kontrolowanych przez Rosję regionów na wschodzie Ukrainy.
Prezydent USA Donald Trump złoży w dniach 3-5 czerwca wizytę państwową w Wielkiej Brytanii i spotka się z królową Elżbietą II, a także weźmie udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - poinformował we wtorek Pałac Buckingham. 6 czerwca Trump uda się do Francji, gdzie spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem.
Decyzja USA o bezwzględnym egzekwowaniu sankcji nałożonych na eksport irańskiej ropy jest "bezwartościowa", ale Teheran pozostaje w kontakcie z europejskimi partnerami i sąsiadami oraz podejmie adekwatne działania - podało ministerstwo spraw zagranicznych w Teheranie, cytowane przez irańskie media. Irańscy wojskowi grożą zaś zamknięciem cieśniny Ormuz.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej z premierem Sri Lanki Ranilem Wickremesinghe obiecał pomoc w "pociągnięciu do odpowiedzialności" sprawców niedzielnych ataków, w których zginęło 310 osób - podał Biały Dom.
Biały Dom poinformował w piątek, że w poniedziałek prezydent Donald Trump rozmawiał telefonicznie z generałem Chalifą Haftarem, dowódcą Libijskiej Armii Narodowej (ANL), która prowadzi ofensywę na stolicę Libii, Trypolis.
Ambasada RP w Waszyngtonie wraz z Departamentem Stanu USA upamiętniły we wtorek stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami. 16 kwietnia 1919 roku prezydent Woodrow Wilson mianował Hugh S. Gibsona ministrem pełnomocnym Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Stany Zjednoczone nie odnowią obowiązującego od dwóch dekad zakazu procesów wobec firm korzystających z nieruchomości, które Kuba odebrała Amerykanom po rewolucji z 1959 roku - poinformował w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Ta decyzja otworzy drogę do pozwów przeciwko zagranicznym firmom robiącym interesy w Hawanie. Bruksela jest gotowa chronić inwestycji i działalności gospodarczej obywateli i podmiotów z państw Unii Europejskiej - poinformowała w środę Komisja Europejska.
Prezydent Donald Trump zawetował rezolucję Kongresu USA, nakazującą wstrzymanie amerykańskiego wsparcia dla Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie - poinformował Biały Dom. Już wcześniej administracja waszyngtońska zapowiadała, że prezydent zawetuje rezolucję. To drugie weto amerykańskiego prezydenta.
Specjalny wysłannik USA do spraw Korei Północnej Stephen Biegun uda się w tym tygodniu do Moskwy, gdzie z rosyjskimi urzędnikami będzie rozmawiał o denuklearyzacji Korei Północnej - poinformował Departament Stanu USA.
Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Donalda Trumpa w poniedziałek weszła w życie decyzja o uznaniu przez USA irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną. Decyzję w tej sprawie opublikowano w poniedziałek w dzienniku urzędowym USA.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził przekonanie, że koniec wenezuelskiego reżimu Nicolasa Maduro jest coraz bliższy. Oświadczył, że Waszyngton nie ustanie w wysiłkach na rzecz przywrócenia demokracji w tym kraju. Pompeo wypowiadał się na zakończenie podróży po Ameryce Łacińskiej.