Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Kandydat Trumpa na ambasadora i trudne pytania w Senacie

Desygnowany przez prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora USA w Rijadzie John Abizaid przekonywał w środę podczas przesłuchania w Senacie, że Stany Zjednoczone potrzebują "mocnego i dojrzałego partnerstwa z Arabią Saudyjską" w celu zapewnienia bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, pomimo "wyzwań", jakich dostarcza to partnerstwo. W trakcie przesłuchania padły ostre słowa pod adresem saudyjskiego następcy tronu, księcia Muhammada ibn Salmana. - Jest lekkomyślny, bezwzględny i ma skłonność do eskalacji - przekonywał senator Marco Rubio.

"Nieludzkie, gardłowe wycie". Tajemnica śmierci Otto Warmbiera nadal nierozwikłana

Otto Warmbier szarpał się i wył przywiązany do noszy, jego nogi i ręce były zdeformowane, a oczy puste - tak opisali stan uwolnionego w 2017 roku z północnokoreańskiego więzienia syna jego rodzice. Otto zmarł sześć dni później w USA, a o jego sprawę pytany był Donald Trump po ostatnim spotkaniu z Kim Dzong Unem. "South China Morning Post" przy tej okazji twierdzi, że sprawa śmierci Warmbiera jest bardziej skomplikowana, niż dotąd sądzono.

Kim wrócił do kraju, propaganda triumfuje

"Po osiągnięciu sukcesu" podczas spotkania z Donaldem Trumpem Kim Dzong Un wrócił do kraju fetowany przez propagandę. Sekretarz stanu USA zapowiedział zaś, że w najbliższych tygodniach do Korei Północnej uda się amerykańska delegacja, która będzie kontynuować rozmowy na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Pompeo: atak zbrojny na siły filipińskie spotka się z odpowiedzią USA

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zapewnił w piątek władze Filipin, że Stany Zjednoczone obronią ich kraj w razie konfliktu zbrojnego z Chinami. Jak podkreślił, "Budowa wysp i działalność wojskowa na Morzu Południowochińskim" zagraża suwerenności i bezpieczeństwu Filipin, a co za tym idzie, także i USA.

Odmienne relacje USA i Korei Północnej po szczycie

USA i Korea Północna przedstawiły w czwartek odmienne relacje ze szczytu przywódców obu krajów, który zakończył się tego dnia w Hanoi bez porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Co przyniesie szczyt Trump - Kim? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Na jakim etapie są rozmowy amerykańsko-północnokoreańskie? Co osiągnięto do tej pory? Jaki jest cel spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem w Wietnamie i czego po tym spotkaniu można się spodziewać? Jaka jest w tym wszystkim rola Chin? Na pytania tvn24.pl odpowiadają dr Marcin Przychodniak i dr Oskar Pietrewicz, analitycy programu Azja i Pacyfik w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. W środę od godziny 8.00 na antenie TVN24 BiŚ program specjalny poświęcony szczytowi.

Donald Trump już w Wietnamie. Spodziewa się "wspaniałego szczytu"

Prezydent USA Donald Trump przybył we wtorek wieczorem czasu lokalnego do Hanoi, gdzie następnego dnia po raz drugi w historii spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, by rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i perspektywach normalizacji stosunków.