Prezydent USA Donald Trump złoży w dniach 3-5 czerwca wizytę państwową w Wielkiej Brytanii i spotka się z królową Elżbietą II, a także weźmie udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - poinformował we wtorek Pałac Buckingham. 6 czerwca Trump uda się do Francji, gdzie spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem.
Decyzja USA o bezwzględnym egzekwowaniu sankcji nałożonych na eksport irańskiej ropy jest "bezwartościowa", ale Teheran pozostaje w kontakcie z europejskimi partnerami i sąsiadami oraz podejmie adekwatne działania - podało ministerstwo spraw zagranicznych w Teheranie, cytowane przez irańskie media. Irańscy wojskowi grożą zaś zamknięciem cieśniny Ormuz.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej z premierem Sri Lanki Ranilem Wickremesinghe obiecał pomoc w "pociągnięciu do odpowiedzialności" sprawców niedzielnych ataków, w których zginęło 310 osób - podał Biały Dom.
Biały Dom poinformował w piątek, że w poniedziałek prezydent Donald Trump rozmawiał telefonicznie z generałem Chalifą Haftarem, dowódcą Libijskiej Armii Narodowej (ANL), która prowadzi ofensywę na stolicę Libii, Trypolis.
Ambasada RP w Waszyngtonie wraz z Departamentem Stanu USA upamiętniły we wtorek stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami. 16 kwietnia 1919 roku prezydent Woodrow Wilson mianował Hugh S. Gibsona ministrem pełnomocnym Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Stany Zjednoczone nie odnowią obowiązującego od dwóch dekad zakazu procesów wobec firm korzystających z nieruchomości, które Kuba odebrała Amerykanom po rewolucji z 1959 roku - poinformował w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Ta decyzja otworzy drogę do pozwów przeciwko zagranicznym firmom robiącym interesy w Hawanie. Bruksela jest gotowa chronić inwestycji i działalności gospodarczej obywateli i podmiotów z państw Unii Europejskiej - poinformowała w środę Komisja Europejska.
Prezydent Donald Trump zawetował rezolucję Kongresu USA, nakazującą wstrzymanie amerykańskiego wsparcia dla Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie - poinformował Biały Dom. Już wcześniej administracja waszyngtońska zapowiadała, że prezydent zawetuje rezolucję. To drugie weto amerykańskiego prezydenta.
Specjalny wysłannik USA do spraw Korei Północnej Stephen Biegun uda się w tym tygodniu do Moskwy, gdzie z rosyjskimi urzędnikami będzie rozmawiał o denuklearyzacji Korei Północnej - poinformował Departament Stanu USA.
Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Donalda Trumpa w poniedziałek weszła w życie decyzja o uznaniu przez USA irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną. Decyzję w tej sprawie opublikowano w poniedziałek w dzienniku urzędowym USA.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził przekonanie, że koniec wenezuelskiego reżimu Nicolasa Maduro jest coraz bliższy. Oświadczył, że Waszyngton nie ustanie w wysiłkach na rzecz przywrócenia demokracji w tym kraju. Pompeo wypowiadał się na zakończenie podróży po Ameryce Łacińskiej.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w sobotę czasu lokalnego podczas wizyty w Limie dziękował władzom Peru za przyjęcie około 700 tysięcy uchodźców z Wenezueli. Mówił, że "Peru z własnego doświadczenia zna ból, jakiego Maduro przysporzył narodowi Wenezueli". Peru uchodzi w regionie za głównego przeciwnika kierującego wenezuelskim reżimem Nicolasa Maduro.
Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył w piątek Chiny o to, że wspierając finansowo reżim Nicolasa Maduro, przyczyniają się do gospodarczego upadku Wenezueli. Nazwał rosyjską obecność wojskową w tym kraju "oczywistą prowokacją".
Amerykański Departament Skarbu wpisał w piątek na listę podmiotów objętych sankcjami cztery firmy i dziewięć należących do nich statków, które transportowały wenezuelską ropę naftową na Kubę.
Wojska Stanów Zjednoczonych i Filipin przeprowadziły wspólne ćwiczenia desantowe, które są częścią dorocznych manewrów Balikatan. Doszło do nich w czasie, w którym kilkaset chińskich łodzi ma otaczać filipińską bazę wojskową na jednej ze spornych wysp na Morzu Południowochińskim.
W środę podczas nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ doszło do dyskusji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Rosją w sprawie Wenezueli. Wiceprezydent USA Mike Pence wezwał do odrzucenia wenezuelskiego reżimu Nicolasa Maduro, z kolei rosyjski ambasador przy ONZ Wasilij Niebienzia krytykował USA za ingerencję w wewnętrzne sprawy Wenezueli i pogorszenie jej sytuacji.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że dostawa rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400, planowana na lipiec, może zostać przyspieszona - poinformowała gazeta "Sabah".
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un może wkrótce odwiedzić Rosję, by wzmocnić dwustronne relacje po fiasku szczytu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Hanoi – ocenił państwowy chiński dziennik "China Daily", cytując chińskich analityków.
Stany Zjednoczone umieszczą Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej na liście organizacji terrorystycznych - donoszą w piątak światowe agencje, powołując się na dziennik "The Wall Street Journal". Doniesienia te wywołały oburzenie w Teheranie.
"Cieszę się z tej informacji" - tak minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zareagował na doniesienia, że USA rozważają możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom sojuszniczym, w tym Polsce. Dodał, że dla niego "to nie jest zaskoczenie".
Rząd USA rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu kolejnym krajom sojuszniczym: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi - poinformował w czwartek Izbę Reprezentantów Kongresu przedstawiciel Departamentu Obrony wiceadmirał Mathias Winter. F-35 to najnowsze produkowane w USA myśliwce.