Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Amerykanie będą jednak walczyć w Iraku? Apache już w akcji

Nie zaszły jeszcze okoliczności, które wskazywałyby na to, że konieczne będzie użycie w Iraku amerykańskich żołnierzy - nawet w bardzo ograniczonym stopniu - ale sytuacja ta może się zmienić. Amerykańskie śmigłowce Apache w Iraku już walczą.

Pentagon chce dostępu do tureckich baz

Minister obrony USA Chuck Hagel oznajmił, że Waszyngton oczekuje od Turcji szerszej pomocy wojskowej. Amerykanie oczekują zapewnienia dostępu do tureckiej bazy lotniczej Incirlik oraz udziału w szkoleniach i doposażaniu umiarkowanych sił walczących w Syrii.

Kolejne ataki lotnicze USA w rejonie Kobane w Syrii

Stany Zjednoczone przeprowadziły w czwartek dziewięć nowych ataków lotniczych na islamistów w rejonie kurdyjskiego miasta Kobane na północy Syrii - poinformowało kierujące działaniami na Bliskim Wschodzie Centralne Dowództwo (CENTCOM) sił zbrojnych USA.

Waszyngton: Zachód nie powinien łagodzić sankcji wobec Rosji

Zachodnie sankcje na Rosję nie powinny zostać złagodzone, póki wszystkie obce siły i sprzęt nie opuszczą Ukrainy, a jej suwerenność nie zostanie przywrócona - oświadczyła w czwartek w Berlinie przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland.

Obama "przespał" Syrię? Panetta: trzeba było działać dwa lata temu

Barack Obama musi brać pod uwagę interwencję lądową na terenach opanowanych przez Państwo Islamskie - stwierdził w rozmowie z CNN Leon Panetta, były dyrektor CIA i były sekretarz obrony USA. Jego zdaniem, polityka amerykańskiego prezydenta na Bliskim Wschodzie jest słuszna, choć spóźniona o dwa lata.

Joe Biden namieszał, musiał przepraszać

Nie da się ukryć, że wiceprezydent USA Joe Biden ma wielki "dar" do wprawiania od czasu do czasu swoich słuchaczy w osłupienie. Pół biedy, gdy są to niewinne, żartobliwe gafy. Tym razem było inaczej.

Miało być atomowe rozbrojenie, zaczyna się gigantyczna modernizacja

Barack Obama, ubiegając się o amerykańską prezydenturę, deklarował, że będzie forsował atomowe rozbrojenie. Z ambitnych planów zostało niewiele. USA są na progu gigantycznego programu modernizacji arsenału jądrowego, którego koszty szacuje się na bilion dolarów. Potrzebne są nowe rakiety, okręty podwodne i bombowce.

Rosjanie dogonili USA. Mają 1643 głowice termojądrowe

Amerykański Departament Stanu opublikował dane dotyczące arsenałów jądrowych wojsk USA i Rosji. Wynika z nich, że po wielu latach Rosjanie dogonili Amerykanów, jeśli chodzi o liczbę gotowych do użycia strategicznych głowic jądrowych i ich środków przenoszenia. Nie jest to zaskoczenie, tak bowiem zakładają porozumienia rozbrojeniowe.

Trzeba "walnąć w tego gnojka". USA rozważały atak na Kubę w 1976 r.

Stany Zjednoczone rozważały atak zbrojny na Kubę w 1976 r., licząc się ze zbrojną odpowiedzią Związku Radzieckiego i stratami wśród własnych żołnierzy – takie sensacyjne ustalenia zawiera publikowana właśnie za Oceanem książka "Poufny kanał kontaktowy – nieznana historia negocjacji między Waszyngtonem a Hawaną", której autorzy (P. Kornbluh, W. M. LeoGrande) dotarli do niepublikowanych wcześniej dokumentów.

Obama: pokój z Palestyńczykami będzie wymagał "niestandardowego myślenia"

Prezydent USA Barack Obama powiedział przed spotkaniem z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, że konieczny jest powrót do rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie. Rozmowa miała dotyczyć również kwestii, które są przyczyną napięć między USA a Izraelem. Przywódcy spotkali się z dziennikarzami przed rozpoczęciem rozmów w Białym Domu.

Ile USA kosztuje wojna z Państwem Islamskim?

Amerykański think tank obliczył, że Amerykanie wydali do tej pory na bombardowanie dżihadystów z Państwa Islamskiego od 780 mln do 930 mln dolarów. Każdy kolejny miesiąc kampanii nalotów może kosztować nawet 300 mln dolarów, a koszty operacji lądowej podrożyłyby wojnę wielokrotnie.