Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

"Odstraszanie" Kima kosztuje miliony. 135 tys. dolarów za godzinę lotu

Wysłanie nad Półwysep Koreański dwóch "niewidzialnych" bombowców B-2 było znaczącym sygnałem propagandowym ze strony USA. Te maszyny rzadko ruszają się ze swojej bazy, są bowiem niezwykle cenne i "oszczędza" się je na wyjątkowe okazje. Duże znaczenie mają też koszty. Najnowszy lot nad Półwysep Koreański kosztował ponad sześć milionów dolarów.

Amerykanie wysłali nad Koreę bombowce B-2

Niewidoczne dla radarów amerykańskie bombowce B-2 Spirit, wezmą udział w corocznych ćwiczeniach wojskowych w Korei Południowej - donosi CNN powołując się na czwartkowe oświadczenie Stanów Zjednoczonych. Zapowiedź uczestnictwa w manewrach padła po wtorkowej groźbie Korei Północnej ataku na bazy wojskowe USA na wyspie Guam, na Hawajach i na kontynentalnym terytorium Stanów Zjednoczonych.

Polska pozwana ws. więźnia Guantanamo

Więziony w Guantanamo Abu Zubajda za pośrednictwem międzynarodowej organizacji praw człowieka Interights pozwał Polskę przed Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu pod zarzutem nieprzeprowadzenia należytego śledztwa w jego sprawie.

Planują interwencję w Korei. 90 tysięcy żołnierzy i 56 dni

Amerykańscy generałowie potrzebowali 56 dni i ponad dwóch wzmocnionych dywizji, aby opanować sytuację w rozpadającym się państwie "Północny Brownland", uprzednio kontrolowanym przez kryminalny reżim dysponujący bronią jądrową. Wszelkie podobieństwa z Koreą Północną są zapewne zamierzone.

Pierwszy raz kobieta na czele Secret Service

Prezydent Barack Obama wybrał doświadczoną agentkę Secret Service Julię Pierson na dyrektora agencji odpowiedzialnej za ochronę prezydenta USA. To pierwszy przypadek w historii tej elitarnej służby, że będzie kierowała nią kobieta.

Strzelanina w bazie marines. Zabił 2 żołnierzy, popełnił samobójstwo

Trzy ofiary strzelaniny w bazie amerykańskiej piechoty morskiej w Quantico (Wirginia). Pracownik szkoły podoficerskiej zabił dwoje innych żołnierzy, a potem popełnił samobójstwo. Dotychczas nie podano tożsamości zabitych, nie wiadomo też nic o motywie, jakim mógł kierować się zabójca.

Iracki cud. Niedokończony

Mała Irakijka, urodzona z ciężkimi wadami wrodzonym, żyje dzięki amerykańskim żołnierzom. To oni znaleźli ją bezbronną i to oni zadbali, by trafiła do szpitala w Stanach Zjednoczonych. Po latach dziewczynka dorosła, ale jej rodzina - tak jak wtedy - jest bezradna i potrzebna jest jej pomoc.

Korea Północna grozi atakiem na bazy morskie USA

Korea Północna zagroziła w czwartek atakiem na amerykańskie bazy morskie położone w Japonii i na wyspie Guam. Była to odpowiedź Phenianu na niedawny przelot bombowców strategicznych USA w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Iracki hamulec. Amerykanie zmęczeni wojnami

10 lat po inwazji w Iraku społeczeństwo USA jest zmęczone wojnami, rośnie poparcie dla izolacjonizmu. Administracja USA też jest niechętna angażowaniu kraju w konflikty bliskowschodnie. Irak to hamulec dla bardziej stanowczej postawy wobec Iranu czy Syrii.

Brzeziński: Nikt już nie pamięta o udziale Polski

Prof. Zbigniew Brzeziński uważa, że na wojnie irackiej ucierpiała pozycja USA w regionie i świecie. Powstrzymuje się od krytyki Polski, bo jej udział w wojnie był uwarunkowany szerszymi interesami politycznymi. Nikt już nie pamięta o polskim udziale - ocenia.

Dziesięć lat temu rozpoczęła się Iracka Wolność

Dziesięć lat temu, 20 marca 2003 roku, świat z zapartym tchem śledził transmitowane przez telewizje sceny z nocnego Bagdadu, na który spadły pierwsze amerykańskie i brytyjskie pociski rakietowe. Rozpoczęła się operacja Iracka Wolność.

"Powstańcy użyli broni chemicznej". Moskwa jest pewna, Waszyngton nie wierzy

Syryjskie władze oskarżyły walczących z nimi rebeliantów o użycie broni chemicznej. Reżim prezydenta Baszara el-Asada twierdzi, że powstańcy wystrzelili w prowincji Aleppo rakietę z głowicą chemiczną. Opozycja odrzuca oskarżenia Damaszku i winą obarcza władze. Moskwa staje po stronie rządowej, Amerykanie wręcz przeciwnie.

"Trzeci etap tarczy jest niezagrożony"

Trzeci etap budowy systemu obrony przeciwrakietowej będzie zrealizowany w Polsce zgodnie z planem - zapewniła podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu USA Wendy Sherman. Dodała, że polskie MSZ wiedziało o zmianie planów ws. czwartej fazy przed ich ogłoszeniem.

Obama "resetuje" tarczę, zaskoczony Kreml milczy. Reakcja może być chłodna

Czy to zakończy kryzys i otworzy nowy etap "resetu" w stosunkach USA-Rosja? Praktyczne anulowanie ostatniego planowanego w Europie, w tym w Polsce, etapu tarczy antyrakietowej może otworzyć drogę do współpracy np. w zakresie redukcji arsenałów nuklearnych - pisze "New York Times". Ale Kreml wciąż milczy, a z Moskwy płyną sygnały, że ustępstwa USA są wciąż zbyt małe.