Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Okręt przyszłości US Navy nadpalił się podczas testów

Nowoczesny okręt USS Coronado, trimaran budowany w ramach programu LCS, miał wypadek podczas prób morskich przed przekazaniem go flocie. Podczas marszu z maksymalną prędkością wybuchł pożar w kominach jednostki. Okręt musiał wrócić do stoczni.

Głos z Guantanamo. "Nigdy nie doświadczyłem takiego bólu"

Około 40 więźniów z Guantanamo od kilku miesięcy próbuje prowadzić strajk głodowy. Strażnicy karmią ich jednak przymusowo. - Nigdy nie doświadczyłem takiego bólu, nie życzę nikomu takiego traktowania - stwierdził na łamach dziennika "New York Times" jeden z osadzonych, Samir Naji al Hasan Moqbel.

Amerykanie ulepszą swoje bomby jądrowe. Będą bardziej celne

Pentagon rozpoczyna program, który ma na celu znaczące zwiększenie celności bomb termojądrowych, przenoszonych przez takie samoloty jak F-16. Bomby B61 zostaną gruntownie przebudowane i zostanie im dodany nowy ogon, który ma umożliwić trafianie w bardzo małe cele.

Rusza program, który zmieni wojskowe samoloty. US Navy zamawia prawdziwe roboty bojowe

Pomimo poważnych cięć w budżecie Pentagonu i uziemienia części lotnictwa bojowego USA w celu zaoszczędzenia pieniędzy, US Navy intensywnie rozwija program bazujących na pokładach lotniskowców automatycznych samolotów. W najbliższych latach na ten cel pójdzie 2,3 miliarda dolarów. Ogłoszono już wstępny konkurs na projekty dronów bojowych nowej generacji.

Na Hawajach zadomowiły się Raptory

Gotowość bojową osiągnęła ostatnia amerykańska jednostka uzbrojona w myśliwce F-22 Raptor. 20 nowoczesnych myśliwców piątej generacji zadomowiło się na stałe na Hawajach. To jedyna baza F-22 poza Ameryką Północną i położona najbliżej Azji.

Cięcia uziemią jedną trzecią sił powietrznych USA

17 bojowych eskadr lotnictwa Stanów Zjednoczonych czeka w najbliższym czasie całkowite uziemienie lub ograniczenie lotów z powodu cięć budżetowych zwanych sekwestracją. Według analityków lotniczych oznacza to zmniejszenie o jedną trzecią potencjału bojowego USAF.

Ławrow ostrzega USA: Nie prowokujcie Pjongjangu manewrami

Wszelkie manewry wojskowe mogą zaprzepaścić szanse na uspokojenie na Półwyspie Koreańskim - ostrzegł USA szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Wybuchu wojny nie obawia sie na razie Unia Europejska. Bruksela poinformowała dziś Pjongjang, że obecna sytuacja w kraju nie uzasadnia ewakuacji dyplomatów państw członkowskich.

Filipiny deklarują pomoc USA, Południe wysyła okręty w morze

Filipiny są gotowe wesprzeć Stany Zjednoczone w ich przedsięwzięciach obronnych przeciwko zagrożeniu ze strony Korei Północnej - oświadczył filipiński minister spraw zagranicznych Albert del Rosario. Korea Południowa wysłała tymczasem w morze dwa okręty typu Aegis.

Phenian zatwierdził "atak nuklearny na USA". Waszyngton żąda zaprzestania gróźb

Phenian "zatwierdził atak nuklearny na Stany Zjednoczone" - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja KCNA cytowana przez swojego odpowiednika z Seulu, agencję Yonhap. W rekacji na to oświadczenie Biały Dom zażądał "zaprzestania gróźb" pod adresem USA. Równocześnie wyśle jednak system obrony przeciwrakietowej na wyspę Guam na zachodni Pacyfik.

Telefon z Pentagonu do Chin. Szef sztabów armii USA odwiedzi Pekin

W tym miesiącu Pekin odwiedzi przewodniczący kolegium szefów sztabów armii USA, generał Martin Dempsey - poinformował w środę Pentagon. W oświadczeniu dodano też, że telefonicznie ws. Korei Północnej rozmawiali sekretarz obrony USA Chuck Hagel i jego odpowiednik po chińskiej stronie - Chang Wanquan.

Patrioty będą miały dłuższy żywot

Producent słynnych rakiet Patriot oznajmił, iż zyskał zgodę US Army na ponowną certyfikację tej broni. Umożliwi ona przedłużenie życia operacyjnego Patriotów z 30 do 45 lat.

Dwa niszczyciele i potężny radar. Pływająca tarcza antyrakietowa przy Korei

Amerykańska flota wysłała w pobliże Korei Południowej nie jeden niszczyciel, jak pierwotnie podano. Na wody okalające Półwysep Koreański zmierza jeszcze jeden niszczyciel i wielki pływający radar. Cały ten zespół stworzy lokalną mobilną tarczę antyrakietową, która w wypadku konfliktu bardzo przydałaby się Korei Południowej.

USA: Nie ma większych ruchów wojsk Północy

- USA poważnie traktują groźbę wojny ze strony Korei Północnej, ale nie widzą żadnej mobilizacji żołnierzy na dużą skalę ani rozmieszczania sił przez Phenian - poinformował w poniedziałek rzecznik Białego Domu.