Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

"Turcja nie będzie uczestniczyć w żadnej operacji zbrojnej"

Turcja nie weźmie udziału w operacjach zbrojnych przeciwko Państwu Islamskiemu w ramach koalicji międzynarodowej pod wodzą USA - podała AFP, powołując się na źródła rządowe. Ankara może jednak udostępnić jedną ze swych baz dla celów logistycznych.

Syryjska opozycja chwyta się obietnic Obamy

Popierana przez Zachód opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa oświadczyła, że jest gotowa do współpracy w walce z Państwem Islamskim. Prezydent USA Barack Obama przedstawił ostatniej nocy strategię walki z dżihadystami w Syrii i Iraku.

Cztery punkty "strategii Obamy". Co powiedział amerykański prezydent?

- Nasz cel jest jasny: osłabimy i ostatecznie zniszczymy Islamskie Państwo Iraku i Lewantu poprzez kompleksową i ciągłą strategię antyterrorystyczną - powiedział prezydent USA Barack Obama, ogłaszając walkę z dżihadystami z Iraku i Syrii. Jak ma wyglądać strategia Obamy?

Obama zapowiada naloty na terrorystów "gdziekolwiek się znajdują". Nawet w Syrii

W swoim przemówieniu do narodu Barack Obama zapowiedział zdecydowane działania przeciw terrorystom spod sztandaru Państwa Islamskiego. - Postawiłem sprawę jasno. Będziemy polować na terrorystów zagrażających naszemu krajowi, gdziekolwiek się znajdują - stwierdził. Dopuścił przy tym naloty na Syrię, ale już nie wysyłanie żołnierzy USA do walki na lądzie.

Wzrasta poparcie Amerykanów dla nalotów na Irak i Syrię

71 proc. Amerykanów popiera ataki lotnicze w Iraku i Syrii. W ubiegłym tygodniu operacje lotnictwa poparłoby tylko 54 proc. respondentów - wynika z sondażu wykonanego na zlecenie "Washington Post" i telewizji ABC, którego wyniki opublikowano we wtorek.

Krew, egzekucje i bilet w jedną stronę. Oto kontrpropaganda USA

W odpowiedzi na internetową propagandę Państwa Islamskiego, której celem jest rekrutacja nowych bojowników, także z Zachodu, Departament Stanu USA rozpowszechnia w mediach społecznościowych własne filmy wideo, by zniechęcić młodych do wyjazdu do Iraku i Syrii.

Ręka w rękę z "wielkim szatanem". Pragmatyzm zwycięży na Bliskim Wschodzie?

Od blisko 40 lat są zagorzałymi wrogami, nieszczędzącymi sobie najgorszych oskarżeń i epitetów. Jednak wygląda na to, że w obliczu bezpośredniego, realnego zagrożenia historyczne i całkiem współczesne animozje mogą iść przynajmniej w tymczasowe w zapomnienie. Czy Stany Zjednoczone i Iran będą współpracować, by pokonać Państwo Islamskie w Iraku? Wiele wskazuje na to, że tak.

Obama wysyła kolejnych żołnierzy do Iraku

Prezydent USA Barack Obama polecił wzmocnić ochronę ambasady USA w Bagdadzie o dodatkowych 350 żołnierzy. Postanowił też wysłać czołowych przedstawicieli swej administracji na Bliski Wschód - poinformował we wtorek sekretarz prasowy Białego Domu adm. John Kirby.

Dżihadyści w Iraku to nie tylko wina USA. Obama pozbył się autorytarnego Malikiego

Wycofanie wojsk amerykańskich z Iraku nie było błędem Baracka Obamy. USA nie są w pełni odpowiedzialne za pojawienie sie dżihadystów z Państwa Islamskiego, bo winę za to ponosi były już premier Nuri al-Maliki - twierdzi w swojej analizie sytuacji w Iraku dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jej zdaniem Obama odniósł w Iraku sukces w ostatnich tygodniach, bo przekonał samych Irakijczyków do pozbycia się Malikiego, który doprowadził do podziałów w biednym społeczeństwie.