Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Katastrofa lotnicza sprzed 50 lat. O włos od nuklearnej zagłady

Dwie bomby znajdowały się na pokładzie samolotu B-52, który wpadł w niekontrolowany korkociąg nad Północną Karoliną w 1961 roku. Samolot rozbił się, a obie bomby spadły. Jedna z nich rozpoczęła nawet proces detonacji i niewiele brakowało do eksplozji. Do nowych dokumentów na ten temat dotarł brytyjski "Guardian".

Kongres wraca do pracy. Czas na głosowanie ws. interwencji w Syrii

Po wakacyjnej przerwie Kongres USA w poniedziałek wznowi obrady. Jak poinformowało prezydium Senatu, głosowanie nad prezydenckim wnioskiem o zgodę na interwencję w Syrii może odbyć się już w środę. Dzień wcześniej, Barack Obama spotka się z kongresmenami, aby przekonać ich do poparcia tego pomysłu.

Za interwencją są ci, "którzy dostali więcej pieniędzy od zbrojeniówki"

Czy ilość pieniędzy otrzymywanych od koncernów zbrojeniowych może mieć wpływ na nastawienie polityków wobec interwencji w Syrii? Takie pytanie postawił amerykański portal "Wired" i zbadał wpływy od lobbystów trafiające do senatorów, którzy w środę przegłosowali wstępną zgodę na akcję zbrojną.

1,5 mln dolarów za Tomahawka. Ile będzie kosztowało ukaranie Asada?

Niszczyciele u wybrzeży Syrii są "w pełni gotowe" do uderzenia na siły Asada - poinformował adm. Jonathan Greenert. Szef operacji morskich US Navy zwrócił też uwagę na rosnące koszty misji. Utrzymywanie okrętów na potencjalnym teatrze działań wojennych to dodatkowe ok. 30 mln dolarów tygodniowo. Jeśli dojdzie do ataku, koszty wzrosną. Jeden Tomahawk kosztuje 1,5 mln dolarów, a takich pocisków wystrzelono by co najmniej kilkadziesiąt.

Obama liczy szable na Kapitolu. Pogrążą go partyjni koledzy?

Obama odwołuje podróż do Kalifornii i gorączkowo liczy "szable" w Kongresie przed głosowaniami nad rezolucją pozwalającą uderzyć na Syrię. Bo porażka będzie jego osobistą klęską. Choć komisja Senatu zagłosowała za interwencją w Syrii, pozostają wątpliwości, czy także Izba Reprezentantów udzieli na nią zgody prezydentowi USA. Jeden z think tanków podliczył, że ok. 200 kongresmenów publicznie wyrażało swój sprzeciw lub silny sceptycyzm.

Liderzy Kongresu poparli Obamę. Głosowanie ws. ataku na Syrię formalnością?

Liderzy obu partii w Kongresie zapewniają, że są za przyjęciem wniosku prezydenta ws. uderzenia w reżim Asada. Barack Obama powtórzył, że zakłada on ograniczony atak mający na celu "zmniejszenie zdolność armii Asada" do ponownego użycia broni chemicznej. - Posiadamy także szerszą strategię pomocy syryjskiej opozycji - dodał prezydent USA. - Powinniśmy wysłać rebeliantom broń przeciwpancerną - mówił po spotkaniu przewodniczący senackiej Komisji Sił Zbrojnych, demokrata Carl Levin.

Rosja melduje: odpalono "obiekty balistyczne". Izrael: to tylko ćwiczenia

Rosyjski radar wykrył dwa "obiekty balistyczne" odpalone z centralnej części Morza Śródziemnego w kierunku wschodniej jego części - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji. Według Izraelczyków to tylko ćwiczenia. Jednocześnie Rosja skrytykowała Stany Zjednoczone za wysłanie do wybrzeży Syrii okrętów wojennych. Moskwa w rejon wysłała dodatkowo tylko okręt rozpoznania i zapowiada, że więcej okrętów nie wyśle.

Lotniskowiec bliżej Syrii. USS Nimitz gotowy do uderzenia

Lotniskowiec USS Nimitz oraz cztery inne okręty wojenne wpłynęły na Morze Czerwone - poinformował przedstawiciel Departamentu Obrony USA. To na wypadek, gdyby okręty były potrzebne do uderzenia wojskowego przeciwko Syrii - powiedział.

Amerykański ambasador: interwencja musi być, nie ma odwrotu

Trzeba reagować na takie zbrodnie, jak w Syrii. Myślę, że Kongres USA zatwierdzi operację militarną w tym kraju - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. W jego opinii, nie ma odwrotu i musi dojść do interwencji zbrojnej USA.

Kulisy wolty Obamy. "Wybuchła gorąca dyskusja". Zmienił zdanie "w ostatniej chwili"

Prezydent Barack Obama w ostatniej chwili zadecydował o zwróceniu się do Kongresu o zgodę na podjęcie działań wojskowych w Syrii - informuje CNN powołując się na wysokich rangą urzędników Białego Domu. Kluczowa miała być rozmowa z szefem jego gabinetu Denisem McDonoughem oraz gen. Martinem Dempsey'em, przewodniczącym kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.

Analiza prawna: atak na Syrię nielegalny

Motywy interwencji w Syrii mogą być słuszne, ale będzie to operacja niezgodna z prawem, niezależnie od kreatywności prawników administracji USA - twierdzi prof. David Kaye z School of Law na Uniwersytecie w Kalifornii, były prawnik w Departamencie Stanu.

Brzeziński: atak na Syrię nie może być tylko karą za użycie broni chemicznej

- Działania odwetowe na Syrii muszą być częścią większego projektu, a nie tylko karą za stosowanie broni chemicznej - uważa Zbigniew Brzeziński, były amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. - Akcja wojskowa, jakkolwiek moralnie uzasadniona, będzie miała także niepożądane konsekwencje - powiedział w wywiadzie dla "Die Welt".