Unia Europejska

Unia Europejska

"Merkel współodpowiedzialna za Brexit"

Wiceprzewodniczący europarlamentu Alexander Graf Lambsdorff obarczył kanclerz Angelę Merkel współodpowiedzialnością za referendum przegrane przez zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Jego zdaniem prowadzona przez nią polityka migracyjna dostarczyła argumentów za Brexitem.

Hadley: Polska jawi się jako fundament pokoju, bezpieczeństwa i stabilności

Złą wiadomością jest to, że ponownie pojawia się taka Rosja, która definiuje siebie jako kraj w opozycji do Zachodu - powiedział Stephen Hadley, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA w rozmowie z Marcinem Wroną dla TVN24 BiS. Przed rozpoczynającym się w piątek 8 lipca warszawskim szczytem NATO TVN24 BiS codziennie w specjalnym programie przybliża tematykę związaną z Paktem Północnoatlantyckim.

"Ci brexiterzy to po prostu szczury, które uciekają z tonącego okrętu"

- Farage'a już tutaj nie ma dzisiaj. Może sobie gdzieś na wyspach robi wakacje, korzysta z życia - takie określenia padały we wtorek pod adresem liderów kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Emocjonalna dyskusja była kolejnym starciem euroentuzjastów z eurosceptykami.

"Brexit nie oznacza końca rozszerzenia UE"

Przywódcy Francji i Niemiec Francois Hollande i Angela Merkel oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zapewnili w poniedziałek w Paryżu, że negocjacje akcesyjne UE z krajami Bałkanów Zachodnich będą kontynuowane mimo decyzji Brytyjczyków o Brexicie.

"Bruksela wiele lat lekceważyła każdą krytykę procesu integracji"

- Główną zaletą Unii Europejskiej jest jej skala. UE liczy się na świecie, bo reprezentuje 500 mln obywateli. Jeżeli będziemy tę skalę tracili, to znaczy, że tracimy znaczenie - podkreślił w programie "Horyzont" w TVN24 wiceszef MSZ Konrad Szymański. Tematem rozmowy były konsekwencje referendum w Wielkiej Brytanii.

Helmut Kohl: Europa musi cofnąć się o jeden krok

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl zaapelował na łamach "Bilda" o "krótką przerwę" w procesie integracji europejskiej i dostosowanie tempa zmian do możliwości wszystkich krajów Unii Europejskiej; przestrzegł przed wywieraniem presji na W. Brytanię.

Juncker: nowego traktatu UE nie będzie. "27" jest zgodna

Przywódcy wszystkich państw Unii Europejskiej, już bez Wielkiej Brytanii, zgodzili się, że nie będą na razie podejmowane decyzje ws. zmian traktatu lizbońskiego, w oparciu o który Unia działa - poinformował przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Londyn dostał czas. I porcję złośliwości

UE dała czas Wielkiej Brytanii na uporządkowanie sytuacji po decyzji o wyjściu ze Wspólnoty, ale chce, by przyszły rząd w Londynie jak najszybciej przedstawił swoje zamiary. Tuż po szczycie nie brakowało wzajemnych uszczypliwości co do przyczyn Brexitu.