Unia Europejska

Unia Europejska

Twardsze stanowisko UE wobec Turcji? "Oddala się od Europy"

Niemiecki eurodeputowany Elmar Brok powiedział w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk, że Turcja "idzie w złym kierunku" i przestała być państwem praworządnym. UE powinna jego zdaniem wykazywać w kontaktach z Ankarą większą pewność siebie.

Brytyjczycy już nie chcieli, Estończycy wzięli

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej uzgodnili w Brukseli, że przewidywane dotąd dla Wielkiej Brytanii rotacyjne przewodnictwo UE na drugą połowę 2017 roku przejmie Estonia - poinformowała agencja dpa, powołując się na koła unijne.

Europol policzył ofiary terrorystów w UE

W 2015 roku w zamachach terrorystycznych w UE zginęło 151 osób - wynika z opublikowanego raportu Europolu. Agencja ostrzega, że zagrożenie ze strony ekstremistów rośnie, a dżihadyści z IS prawdopodobnie będą 'kłaść większy nacisk" na ataki za granicą.

"Nasi ukraińscy przyjaciele nie są sami". Hrojsman w Brukseli

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman został ciepło przyjęty w Brukseli, gdzie we wtorek składał swoją pierwszą wizytę od czasu objęcia przed trzema miesiącami stanowiska szefa rządu. Szef KE chwalił go za propozycje reform i zapewniał o wsparciu dla Ukrainy.

Turcja myśli o przywróceniu kary śmierci. UE i NATO reagują

Szefowie dyplomacji państw UE wezwali w poniedziałek Turcję do przestrzegania ładu konstytucyjnego, podkreślając znaczenie praworządności. Również sekretarz generalny NATO zwrócił uwagę, że Turcja, jak inni sojusznicy, musi szanować instytucje demokratyczne.

Kerry twardo do Turcji: dowody, a nie domniemania

Unia Europejska i USA są zgodne, że Turcja, odpowiadając na próbę zamachu stanu, musi respektować zasady demokracji i prawa człowieka - oświadczyli na wspólnej konferencji prasowej szefowie dyplomacji UE i USA, Federica Mogherini i John Kerry.

Zniesienie wiz się odsuwa, członkostwo w UE "nierealne"

Szef chadeków w Parlamencie Europejskim, niemiecki eurodeputowany Manfred Weber, powiedział w radiu Deutschlandfunk, że uzyskanie przez Turcję pełnego członkostwa w UE jest nierealne, a likwidacja wiz dla Turków odsunęła się w daleką przyszłość. W takim samym tonie w niedzielę wypowiedział się szef współrządzącej w Niemczech CSU Horst Seehofer.

Tusk pogratulował, Juncker od razu naciska

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulował Theresie May mianowania na szefową rządu Wielkiej Brytanii i wyraził nadzieję na owocną współpracę z nową brytyjską premier. Mniej ciepłe słowa May usłyszała od szefowej szkockiego rządu Nicoli Sturgeon i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

KE złej myśli. USA nie zniosą wiz dla Polaków?

Komisja Europejska jest optymistyczna co do zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Rumunii i Bułgarii przez Kanadę, ale nie widzi postępu, jeśli chodzi o podobny krok ze strony USA, również wobec Polaków.

Nowy projekt Komisji Europejskiej ws. uchodźców

Kraje Unii Europejskiej będą musiały co roku przyjmować plany przesiedleń uchodźców z obozów spoza Europy - przewiduje przyjęta przez Komisję Europejską propozycja dotycząca legalnych kanałów migracyjnych do Unii. Komisja chce też, by państwa członkowskie zharmonizowały procedury azylowe.

Barroso w Goldman Sachs. Niesmak pozostał

Unijna rzeczniczka praw obywatelskich Emily O’Reilly zaapelowała o wzmocnienie zasad etycznych dotyczących byłych komisarzy i szefów Komisji Europejskiej po tym jak tuż po wygaśnięciu okresu przejściowego kontrowersyjną posadę przyjął były przewodniczący Jose Barroso.

"Oś węgiersko-polska wyraźnie próbuje zaoferować jakąś alternatywę"

"Nowy rząd rozpoczął urzędowanie w Polsce ponad pół roku temu i od tego czasu wprowadził w kraju gruntowne zmiany. Gabinet kierowany przez centroprawicowe Prawo i Sprawiedliwość kopiuje model węgierski sprzed paru lat i niemal wszystkie ważne posunięcia przejął od rządu Orbana” – pisze we wtorek analityk węgierskiego portalu Portfolio, podkreślając, że wiele posunięć polskich władz jest powtórzeniem tego, co zrobiono na Węgrzech. Premier Węgier Viktor Orban i rząd Polski chcą wspólnie kierować Europą Środkową – pisze Karoly Beke.

Bat na oszustów podatkowych. UE zatwierdziła nowe przepisy

Ministrowie finansów państw UE zatwierdzili we wtorek przepisy, dzięki którym korporacjom w UE będzie trudniej unikać płacenia podatków. Nowe regulacje likwidują niektóre luki wynikające z różnic między poszczególnymi systemami podatkowymi w krajach unijnych.

"Nie może być mowy o członkostwach a la carte"

W sprawach bezpieczeństwa widzę możliwość szczególnego partnerstwa UE z Londynem po Brexicie - powiedziała podczas piątkowego wystąpienia w Warszawie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.