Unia Europejska

Unia Europejska

Mińsk to "szansa, której nie można zaprzepaścić"

Rozmowy liderów Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec w Mińsku to jedyny sposób wyjścia z kryzysu ukraińskiego - oświadczyła we wtorek w Parlamencie Europejskim szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Największe frakcje europarlamentu są podzielone ws. dostaw broni dla Kijowa.

Rafał Hirsch: czy Grecja za miesiąc opuści strefę euro?

Rozpoczął się luty - ostatni miesiąc, w którym Grecja otrzymuje pomoc finansową od Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu stwierdzenie nowego greckiego ministra finansów o tym, że Grecja nie chce przedłużenia programu pomocy wprawiło świat finansów w Europie w konsternację. Nagle okazało się, że droga do wyjścia Grecji ze strefy euro może okazać się bardzo krótka.

Unijni ministrowie chcą się dzielić informacjami wywiadowczymi

Unie Europejska zdecydowała, że będzie w znacznie bardziej aktywny sposób koordynować swoje działania przeciwko terroryzmowi, przede wszystkim przez dzielenie się informacjami wywiadowczymi - poinformowała w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Podwyższony alarm w Komisji Europejskiej

W instytucjach Unii Europejskiej zwiększono w piątek środki bezpieczeństwa, a w Komisji Europejskiej podniesiono poziom alarmu bezpieczeństwa do drugiego w czterostopniowej skali. Mimo to KE uspokaja, że nie ma informacji o zagrożeniu atakiem terrorystycznym.

Zmiany w biopaliwach. Polska nie będzie płacić kary?

Sejm przyjął w czwartek wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zmiany mają charakter techniczny i powinny doprowadzić do uzgodnienia polskiego prawa z unijną dyrektywą o promocji odnawialnych źródeł energii.

Koniec zaciskania pasa? KE będzie bardziej elastyczna

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że będzie elastyczniej stosować zasady dyscypliny finansowej wobec krajów, które wdrażają reformy bądź dołożą się do nowego funduszu na inwestycje. Skorzystają na tym przede wszystkim państwa trzymające deficyt w ryzach.

KE: umowa o wolnym handlu z USA budzi sceptycyzm

KE opublikowała wyniki konsultacji w sprawie klauzuli rozstrzygania sporów państwo-inwestor, czyli najbardziej kontrowersyjnej części negocjowanej między UE a USA umowy o wolnym handlu (TTIP). Pokazały one bardzo duży sceptycyzm społeczeństwa w tej sprawie.