Unia Europejska

Unia Europejska

UE: władze Rosji niszczą społeczeństwo obywatelskie

Unijna dyplomacja krytykuje władze w Moskwie za umieszczenie Centrum Sacharowa na tzw. liście zagranicznych agentów. "Oczekujemy zaprzestania piętnowania organizacji pozarządowych" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Byli unijni komisarze zrzekają się odpraw. Lewandowski ma lepszy plan?

Byli unijni komisarze z Włoch, Finlandii i Luksemburga, którzy zostali europosłami, zrzekli się odpraw, przysługujących im po odejściu z KE. Są to niemałe kwoty, bo komisarz po jednej kadencji otrzymuje przez trzy lata odprawę w wysokości połowy swej pensji. Decyzję w sprawie podjął już też były polski komisarz Janusz Lewandowski. - Skoro te pieniądze nie idą na nasze programy (wracają do administracji), nie warto rezygnować, bo więcej pożytku będzie, jeśli znacznie intensywniej będę zasilał fundacje i instytucje charytatywne, z którymi od lat współpracuję - poinformował w korespondencji z tvn24bis.pl Lewandowski.

Szczyt UE pod przewodnictwem Tuska. "Jak Coca Cola Light"

Pierwszy szczyt UE pod przewodnictwem Donalda Tuska jeszcze się nie odbył, a już jest krytykowany. Chodzi zbyt zwięzły, liczący zaledwie trzy strony, projekt dokumentu kończącego spotkanie unijnych przywódców. - Mamy już Coca Colę Light, a teraz będziemy mieć Radę Europejską Light - oburza się szef frakcji liberałów w europarlamencie Belg Guy Verhofstadt.

Litwa wybiera wspólną walutę. Euro ochroni przed Kremlem?

Strefa euro jest w złym stanie - stoi na skraju deflacji, a wzrost gospodarek był w ostatnich latach anemiczny. Bezrobocie jest wysokie: w Hiszpanii i Grecji przekracza 20 proc. Relacja długu do PKB wzrosła z 84 w 2010 roku do 90 proc. obecnie. Pomimo to licząca niemal 3 mln mieszkańców Litwa od 1 stycznia stanie się 19. członkiem strefy euro. Dlaczego?

Unia dopina budżet. Ponad 140 mld euro wydatków

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i włoska prezydencja UE porozumieli się w poniedziałek wstępnie w sprawie budżetu Unii na 2015 r. oraz uregulowania zaległych płatności za rok bieżący.

Coraz więcej obywateli UE walczy u boku dżihadystów

Coraz więcej obywateli krajów Unii Europejskiej udaje się w strefy objęte konfliktami, aby walczyć po stronie dżihadystów w Syrii czy Iraku - powiedział w Brukseli unijny koordynator ds. walki z terroryzmem Gilles de Kerchove.

Bieńkowska odpowiada Cameronowi: deportacja jest sprzeczna z prawem unijnym

- Deportacja jest sprzeczna z prawem unijnym. Kraj członkowski nie może podejmować decyzji, które są sprzeczne z podstawowymi regulacjami. Jeśli chodzi o deportację obywateli UE, z innego kraju UE, to jest to absolutnie sprzeczne z prawem europejskim, co do tego w ogóle nie ma wątpliwości. Co do wszystkich innych zapowiedzi premiera Camerona to trzeba będzie poczekać na szczegóły – powiedziała unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska w TVN24 Biznes i Świat.

UE pomoże Ukrainie. Da pół miliarda dolarów

Unia Europejska przekaże Ukrainie 500 mln euro pomocy makrofinansowej oraz 55 mln euro na finansowanie rozwoju polityki regionalnej – oświadczył w piątek w Kijowie unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

Rezolucja PE to atak na Google? "Wołania zazdrosnej Europy"

Parlament Europejski ma dziś zająć się rezolucją w sprawie oddzielenia wyszukiwarek internetowych od innych usług komercyjnych, by zapewnić wyrównane szanse w branży internetowej. Nowe prawo najmocniej uderzy w Google i może doprowadzić do podziału światowego giganta branży internetowej.

315 mld euro na inwestycje w UE. Juncker zatrzyma recesję?

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker przedstawi w środę swój plan pozyskania 315 mld euro na inwestycje w UE. Według unijnych źródeł plan zakłada utworzenie funduszu wartego 21 mld euro, który wygeneruje piętnastokrotnie większe inwestycje.

Papież z wizytą w PE. O Europie mówi "babcia, bezpłodna, nietętniąca już życiem"

Papież Franciszek powrócił we wtorek po południu do Rzymu ze Strasburga, gdzie w trakcie 4-godzinnej wizyty odwiedził Parlament Europejski i Radę Europy. W przemówieniu skierowanym do europosłów powiedział, że "kieruje orędzie nadziei i zachęty do obywateli Europy". To drugi raz w historii, kiedy głowa Kościoła rzymskokatolickiego zabrała głos w unijnym parlamencie. 26 lat temu przemówienie w PE wygłosił Jan Paweł II.

Irakijczycy zostali Szwedami, Turcy Niemcami

W 2012 roku w krajach Unii Europejskiej uzyskało obywatelstwo 818 tys. obcokrajowców, w tym 707, 8 tys. spoza UE - podał we wtorek unijny urząd statystyczny Eurostat. W Polsce przyznano w 2012 roku obywatelstwo 3 800 osobom, głównie (3 400) spoza UE.