Prezydencja UE: Warszawa na kursie reżimów dyktatorskich

Sytuację w Polsce "analizuje się zagranicą"
Sytuację w Polsce "analizuje się zagranicą"
TVN24 BiS
UE musi działać, by wywierać presję na Warszawę - mówi szef dyplomacji LuksemburgaTVN24 BiS

Po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym szef dyplomacji sprawującego prezydencję w UE Luksemburga Jean Asselborn przestrzegł w środę w wywiadzie dla Reutersa polski rząd przed "drogą ku dyktaturze". - Komisja Europejska, Parlament Europejski, a jeśli trzeba Rada UE muszą działać - stwierdził.

W omówieniu wywiadu, zilustrowanym obszernymi cytatami, Reuters pisze, że Asselborn skrytykował PiS za sposób sprawowania rządów i zasugerował, że mogą być potrzebne działania Unii Europejskiej.

PiS obrał "kurs reżimów dyktatorskich"?

- Rozwój (sytuacji) w Warszawie przypomina niestety kurs obrany przez dyktatorskie reżimy - powiedział Asselborn. Dodał, że "to, co dzieje się w Warszawie, to tak, jakby w Niemczech podjęto próbę zakneblowania Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe".

Szef dyplomacji Luksemburga wyraził opinię, że "jeśli najwyższy sąd jest de facto pozbawiony władzy, to zwykłe sądy również są zagrożone utratą niezawisłości". Jego zdaniem "można też oczekiwać ograniczenia wolności opinii".

Według Asselborna jeśli rząd PiS-u uskarża się na ingerencję z zewnątrz, ryzykuje pójście tą samą drogą, co reżimy w Związku Radzieckim - relacjonuje Reuters.

- Ktokolwiek mówi, że krytyka ze strony europejskich partnerów jest niestosowna, ten nie rozumie Europy - powiedział szef dyplomacji Luksemburga i dodał, że UE ma obowiązek zapewnić poszanowanie jej fundamentalnych wartości.

- Dlatego też Komisja Europejska, Parlament Europejski, a jeśli trzeba (także) Rada UE muszą działać - oświadczył Asselborn.

Niemieckie dzienniki "Die Welt" i "Die Zeit" komentujące w środowe popołudnie wywiad szefa dyplomacji Luksemburga interpretują wskazane przez niego "działania" instytucji UE jako ewentualne zagrożenie Polsce w przyszłości wprowadzeniem przeciwko niej "sankcji".

Prezydencja Luksemburga w UE kończy się 31 grudnia. Jego miejsce zajmie Holandia.

Autor: adso//rzw / Źródło: PAP, Reuters, Die Welt, Die Zeit

Źródło zdjęcia głównego: The European Parliament

Tagi:
Raporty: