Unia Europejska

Unia Europejska

Polska nie przyjmie uchodźców?

Rząd zmienia zdanie ws. imigrantów po zamachach terrorystycznych w Brukseli. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że Polska nie przyjmie w tym momencie żadnych uchodźców. Jacek Wilk z klubu Kukiz'15 proponuje przeprowadzenie w tej sprawie referendum. Z kolei Maria Janyska z Platformy Obywatelskiej uważa, że Polska już zobowiązała się do przyjęcia uchodźców i o referendum nie może być mowy.

Po zamachach specjalne spotkanie unijnych ministrów

Na wniosek Belgii sprawująca prezydencję w UE Holandia zorganizuje specjalne spotkanie europejskich ministrów w związku z zamachami w Brukseli - poinformował we wtorek na Twitterze minister Holandii ds. bezpieczeństwa i sprawiedliwości Ard van der Steur.

KE chce rozszerzyć "turecki" plan ws. uchodźców

Komisja Europejska zaproponowała zmianę ubiegłorocznej decyzji Unii Europejskiej dotyczącej relokacji uchodźców, aby umożliwić przesiedlenie bezpośrednio z Turcji 54 tys. Syryjczyków. Pozwoli to na realizację unijno-tureckiego planu zahamowania fali migracji.

PO osamotniona w sprawie rezolucji europarlamentu o Polsce

Zapowiadaliśmy, że jeżeli PiS się nie cofnie, będzie rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. Polski. Zdania nie zmieniliśmy - mówił w programie "Kawa na ławę" Sławomir Neumann (PO). Pozostali goście nie zgadzali się z tym stanowiskiem, twierdząc, że "sprawy wewnętrzne należy załatwiać w Polsce".

Pouczanie Polski "nie jest pomocne". Schulzowi odpowiedzieli Orban i Cameron

David Cameron i Viktor Orban wsparli na szczycie w Brukseli Beatę Szydło, która znalazła się w ogniu krytyki przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Jak wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez korespondenta TVN24, brytyjski premier miał stwierdzić, że "nie jest pomocne", gdy dochodzi do tego, że ktoś "poucza demokracje, jak mają wyglądać". Po stronie Polski wystąpił również premier Węgier.

Ważą się losy unijnego porozumienia. "Jest na granicy prawa"

Przywódcy państw UE spotkali się w czwartek po południu w Brukseli na szczycie, który ma wypracować plan współpracy z Turcją w celu zahamowania fali migracji. Propozycje Ankary wzbudziły zastrzeżenia niektórych krajów, a przywódcy spodziewają się trudnych rozmów.

Tusk "ostrożnym optymistą" przed szczytem UE

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w czwartek w Brukseli, że jest "ostrożnym optymistą", iż na szczycie UE w czwartek i piątek uda się przyjąć porozumienie z Turcją o współpracy w celu zahamowania fali migracyjnej. Więcej na ten temat dziś w "Faktach z zagranicy" w TVN24 BiS o godz. 20.

O kryzysie migracyjny w Brukseli. Rusza szczyt Unii Europejskiej

Karty w Brukseli rozdaje Turcja. W czwartek rusza dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, podczas którego szefowie rządów mają uzgodnić ostateczny kształt porozumienia z Ankarą w sprawie zakończenia kryzysu migracyjnego. Zdaniem gości programu "Otwarcie Dnia", którymi byli Maks Kraczkowski, poseł PiS oraz Tomasz Lenz, poseł PO, optymalnie byłoby zabezpieczenie interesów zarówno ludzi uciekających przed wojną jak i Europejczyków.

"Cypr jest tak samo ważny, jak Niemcy". Misja Tuska

Cypr nie zgadza się na otwarcie nowych rozdziałów negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE - poinformował we wtorek cypryjski prezydent Nikos Anastasiades po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Nikozji.

Kuba i Unia Europejska zbliżają się do siebie

Kuba i Unia Europejska podpisały w Hawanie nowe porozumienie w sprawie dialogu politycznego i współpracy gospodarczej, które stanowi rezultat dwuletnich intensywnych rozmów w sprawie rozwijania formalnie ograniczonych dotąd wzajemnych stosunków.

Nazwał Turków "głupimi, brudnymi barbarzyńcami"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wykluczył w środę z obrad greckiego eurodeputowanego Eleftheriosa Synadinosa, który dopuścił się obrażania Turków, i nakazał mu opuszczenie sali.

"Decydujący moment" w kryzysie migracyjnym

Unia Europejska ma ostatnią szansę, by rozwiązać kryzys migracyjny, a umowa z Turcją jest przykra, ale nieunikniona - pisze "Financial Times". Ankara nie przyjmie dodatkowych uchodźców bez gwarancji, że Unia także weźmie na siebie ten ciężar - dodaje.