Unia Europejska

Unia Europejska

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji w Polsce

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Głosowało za nią 513 deputowanych, 142 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu. Rezolucja wzywa rząd PiS do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 roku.

Europie potrzebna jest reforma azylowa. Jest rezolucja

Parlament Europejski opowiedział się we wtorek za daleko idącą reformą unijnej polityki migracyjnej, proponując stworzenie unijnego centralnego systemu gromadzenia wniosków azylowych i obowiązkową relokacją uchodźców między kraje UE.

"Ułomny obraz sytuacji". Wiceminister o projekcie rezolucji

Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski jest niekompletny i przynosi "ułomny obraz sytuacji", jest konfrontacyjny i nie przybliży nas do znalezienia rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego - ocenił wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Polska nie dołączy do reszty Europy. "Ogromne zagrożenie"

Prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczak na poniedziałkowej konferencji prasowej powiedziała, iż według jej informacji z ubiegłego tygodnia "rząd stoi na stanowisku, że przystąpienie Polski do jednolitego patentu europejskiego jest przedwczesne".

Wet za wet? KE może zdecydować o wizach dla Amerykanów

Wtorek 12 kwietnia może się okazać ciekawym dniem w euroatlantyckich relacjach. Unijni komisarze zasiądą do rozmów nad zawieszeniem ruchu bezwizowego dla obywateli USA i Kanady. Wszystko dlatego, że za ocean nie mogą bez przeszkód latać Polacy, Rumuni, Bułgarzy, Chorwaci i Cypryjczycy.

Wizy dla Amerykanów? Niewykluczone

Komisja Europejska musi ustalić we wtorek, jak postąpić wobec krajów, które wymagają wiz od obywateli państw UE, choć same są objęte przez Unię ruchem bezwizowym, jak np. USA. Zgodnie z prawem KE powinna tymczasowo zawiesić ruch bezwizowy wobec tych krajów.

"Ukraińskie referendum" to alarm dla samej UE

Wynik referendum, w którym Holendrzy opowiedzieli się przeciwko umowie stowarzyszeniowej UE-Ukraina należy traktować nie tylko jako "nie" dla zbliżenia z Kijowem, ale także jako wyraz dezaprobaty dla samej Unii - pisze w czwartek komentator "Financial Timesa".

Referendum w Holandii. Eurosceptycy górą

Pierwsze opublikowane wyniki exit poll po zakończeniu głosowania nad umową stworzyszeniową z Ukrainą wskazują na poparcie dla tej inicjatywy ze strony zaledwie 36 proc. Holendrów. Zweryfikowano dane dotyczące frekwencji - wyniosła ona 32 proc. - wynika z kolejnego exit poll. Wcześniejsze prognozy mówiły o 29 proc.

Grecja przerywa odsyłanie migrantów do Turcji

Rosnący wzrost liczby wniosków o azyl, składanych przez migrantów, spowoduje 15-dniową przerwę w odsyłaniu ich z Grecji do Turcji - zapowiedział w środę grecki minister ds. europejskich Nikos Ksydakis.