Unia Europejska

Unia Europejska

Prezes TSUE przyjedzie do Warszawy na zaproszenie polskiego rządu

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts 23 sierpnia przyjedzie do Warszawy na zaproszenie polskiego rządu - dowiedział się portal tvn24.pl. Służby prasowe TSUE potwierdziły, że Lenaerts będzie uczestniczył w obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Według naszych informacji mają się one odbyć w Warszawie na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Ursula von der Leyen walczy o poparcie. Liberałowie stawiają warunki

Grupa Odnowić Europę, która zrzesza w Parlamencie Europejskim liberałów, postawiła kandydatce na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen warunki, od spełnienia których uzależnia poparcie dla niej. Frakcja chce między innymi gwarancji nakładania sankcji na kraje za łamanie praworządności.

Von der Leyen zapowiada większą stanowczość w sprawie praworządności

Kandydatka na szefową Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się w środę w Parlamencie Europejskim za stworzeniem mechanizmu pomagającego utrzymywać praworządność w państwach Unii Europejskiej. Zdeklarowała, że jej podejście do tego problemu będzie bardziej stanowcze niż obecnej Komisji. Przedstawiła także swoje główne cele i priorytety.

"Strzela z biodra", ma "dużo odwagi". Kilka testów dla Borrella

Kandydat na szefa dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell ma przed sobą niełatwe zadania. Wielu obserwatorów zgadza się z jego opinią, że Unia wygląda jakby miała "bardzo mało możliwości, by wpływać na sprawy światowe", ale wątpliwości budzi też styl uprawiania polityki przez kandydata - pisze we wtorek "FT".

"Oczekujemy konkretnej oferty". Stawiają warunek von der Leyen

Chcemy zobaczyć bardzo konkretne propozycje programowe - oświadczyła liderka Zielonych w Parlamencie Europejskim Ska Keller po spotkaniu z Ursulą von der Leyen. Było to pierwsze spotkanie von der Leyen z europosłami tej frakcji po nominacji Niemki na kandydatkę na stanowisko szefa Komisji Europejskiej.

May w Poznaniu. "Polska jest wiodącym partnerem w Europie Środkowej"

Premier Theresa May przyjechała do Poznania na piątkowe spotkanie szefów rządów w ramach szczytu tak zwanego procesu berlińskiego. Ma on służyć wspieraniu europejskich aspiracji sześciu państw z regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła o dalszym rozwoju stosunków z Polską, pomimo planowanego brexitu.

"Początek i sygnał naszego zaangażowania finansowego na Bałkanach Zachodnich"

Społeczeństwa krajów Bałkanów Zachodnich "są przychylne integracji europejskiej i to poparcie musimy wykorzystać" - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak przekazał, Polska zobowiązała się do wpłaty pół miliona euro na fundusz inwestycyjny Bałkanów Zachodnich. To pierwsza część wpłaty środków, które zostaną przeznaczone przede wszystkim na projekty infrastrukturalne i gospodarcze w regionie.

Inżynier aeronautyki i doktor ekonomii. Pokieruje unijną dyplomacją

Nominowany przez Radę Europejską na wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell pochodzi z Katalonii i jest związany z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE). Był już przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a wcześniej, dwukrotnie, ministrem.